Helenius taastab usku Baltimaade börsidesse

Viimasel ajal ei möödu nädalatki, mil me ei kirjutaks võimalikest uutest lisandujatest Tallinna Börsile. Tõsi, senised kirjatükid on sisaldanud enam spekulatsioone ja unistusi, kui kindlaid fakte, kuid tänane Äripäev kirjutab, et suurärimees Joakim Helenius lubas reedel pühalikult välja – tema vastloodud Trigon Dairy Farm tuleb järgneva 12 kuu jooksul Tallinna Börsile.

Äripäeva arvates näitab see julge lubadus, et vähemalt üks Eestis tegutsev ettevõtja usub, et Baltimaade börsid pole konnatiik, kuhu tulla ei tasu. See näitab, et vähemalt Heleniuse meelest on Tallinna Börsil tulevikku. Laiemalt võttes on see Heleniuse lubadus järjekordne märk, mis annab indikatsiooni kogu Eesti ettevõtjate kindlustundest – ettevõtja tunneb end meie arvates tänases majanduskeskkonnas üha kindlamalt. Samuti on igati tervitatav, et me tühjale börsiletile on lisandumas värsket kaupa.

Helenius ise on omaette fenomen. Seni on temast jäänud mulje, et talle meeldib väikese turuväärtusega ettevõtteid veelgi väiksemaks tükeldada. Mäletate, oli kord maailmakuulus suusatootja Viisnurk, mis tänaseks küll Visud nurka visanud? Helenius eraldas sellest maatüki, tänase börsifirma Trigon Property Developement, millest pidi saama suur kaubanduskeskus. Täna on maatükk endiselt maatükk.

Ettevaatlikkust peaks lisama ka Heleniuse intervjuu reedeselt pressiürituselt (mis oli mõeldud muide suuremate ajalehtede peatoimetajatele, sic!), milles avaldas soovi, et meedia võiks tema uue toote maha müüa. Ehk, et meedia peaks avalikkusele selgitama, miks on hea seda aktsiat osta! Samas, kas maksab Heleniust hukka mõista väljaöeldud mõttekäigu eest? Tõstku käsi, kes kordagi pole tahtnud meediat oma huvides ära kasutada!

Tegelikult on Heleniuse idee üpris hea – teha kiratsevatest kolhoosidest kaasaaegsed põllumajandusettevõtted. Eriti tänast üleilmset toidupuudust arvestades. Ühesõnaga, Helenius tahab Loode-Venemaal valitsevat piimanälga leevendada. Ning kuna Eestil on selle piirkonna toiduainetega varustamisel pikaajaline kogemus varnast võtta, tõttabki ta meie inimeste abiga seda nõudlust katma. Sealjuures tahab Helenius ka Grossi teha ehk kogu ahelast võimalikult suurt tükki omale jätta - ta tahab lehmadele sööta oma Trigon Agri kasvatatavat vilja.

Heleniuse värske ettevõtmise kasuks räägib ka lihtne fakt, et põllumajandusmaa hind on Venemaal madal. Kui Eestis maksab hektar põllumaad 866, siis Venemaal vaid 491 eurot. Rääkimata vanast Euroopast – Soomes maksab hektar 7000, Suurbritannias 17 773 ja Taanis 25 919 eurot!

Igal juhul üritab Helenius tänuväärt asja – eksportida Eesti know howd piimakarja kasvatamisest. Nii on Trigonil kavas Peterburi lähistele plaanitavaid farme juhtima panna eestlased, ka farmide lihttööjõud, kes saab küll olema kohalik, koolitatakse välja siin. Samuti saavad lehmad olema Eesti päritolu.

Plaan on hea, nüüd on tarvis vaid jõulist ja tarka teostust. Ja tegelikult, Äripäeva arvates võiks teisedki ettevõtjad nüüd veidi julgemalt tulla ja proovida, kas saavad pankadesse hoiustatud raha kätte.

Osale arutelus

  • Kadrin Karner

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised