(Sisuturundus) Pikaajalised põuad nüüd ka Eestis – kuidas nendega toime tulla?

Pikaajalised põuad nüüd ka Eestis – kuidas nendega
Pikaajalised põuad nüüd ka Eestis – kuidas nendega toime tulla?

Ökoloogilised stressid, mis on tingitud põuast, öökülmadest ja teistest ökoloogilistest teguritest, ning pestitsiidide põhjustatud stressid on meie taimekasvatuse suurimad mõjutajad. Me ei suuda muuta ilma, aga me suudame tänu teadusele mõjutada nii öko- kui ka keemiliste stresside mõju ulatust taimede kasvule.

2015. aasta oli Eestis taimekasvatusele super soodne – sooja oli parajalt ja vihma tuli siis, kui vaja. 2016. aastat iseloomustab aga pikk põuaperiood kevadel ning vihmaperiood viljakoristusperioodil. Kahjuks peab tunnistama, et enamikus maades on sellised ekstreemsused ilmastikus muutunud normaalsuseks – meist lõunapoolsetes riikides on kuu või kahe pikkused põuad muutunud tavaliseks nähtuseks ning põllumees peab oskama kohendada oma tegemisi vastavalt muutunud oludele – muutuvad agrotehnika, kasvatatavad kultuurid ja sordid.

Meie naabril Venemaal, kus nii öko- kui ka kemikaalide põhjustatud stressid avalduvad palju tugevamalt, hakati probleemidele lahendust otsima juba kaheksakümnendatel. Tänu pikaaegsetele fundamentaalsetele uuringutele on nad saavutanud suure edumaa teiste riikide ees. Sellel alal ei ole võimalik saada häid tulemusi lühikeses ajaperspektiivis – katseid tehti eri kliimavööndites, väga erinevate kultuuride ja sortidega kolmekümne aasta jooksul. Selgitati välja, mis mõjutab taime loomulikke kaitsereflekse öko- ja keemiliste stresside ning haiguste vastu – mis mõjutab enim taime kasvu. Otsiti toimeainet, mis mõjutaks ja võimendaks taime loomulikke kaitsereaktsioone nendele stressidele. Toimeaine leiti – see on polübeeta-hüdroksüülõlihape (kommertsnimi ALBIT) – biopolümeer, mis on mõeldud kasutamiseks just koos pestitsiididega.

See toimeaine toimib kompleksselt, mõjutades erinevaid taimekasvule tähtsaid tegureid (loe pikemalt meie uuelt kodulehelt: www.albit.ee). Taimede käitumist stressiolukordades, kasvu stimuleerimist ning haiguskindluse tõstmist juhivad taime juurtel ja risosfääris paiknevad bakterid. Et mõjutada taime tegevust probleemsetes olukordades, peame mõjutama/aktiviseerima nende kasulike bakterite tegevust – just seda teebki siis meie supertoimeaine. Tähtis on taime käitumist mõjutada just kasvu algfaasis, et valmistada teda ette võimalike stressiolukordade tekkeks.

Albiti toimeaine on toodetud loodusest endast leitud kasulikest bakteritest, mis aitavad  ellimineerida pestitsiidide põhjustatud kahju mullale-taimedele ja aitavad taimel kergemini ületada ökostresse.

Parim oleks kasutada Albitit sügisel kohe, lisades teda seemne töötlemise lahusesse. Sellega tõstaksime taime haiguskindlust, stimuleeriks juurestiku arengut ning saavutaksime parema talvitumise. See oleks hea investeering võimaliku kuiva sügise või kevade vastu. Kui seda ei saa teha,  siis aitab kevadel kohe vegetatsiooni alguses Albiti andmine, mis paneb risosfääri elu keema, stimuleerib juurestiku kasvu, aitab viia toitaineid taimele omastatavasse vormi ja neid omastada, kaitseb taimi nii öökülmade kui ka päevaste kõrgete temperatuuride eest jne. Põhiline, et taime juurestik areneb jõudsalt ning ta saab omandada pinnases olevat niiskust tunduvalt efektiivsemalt nii kaua, kuni seda seal leidub. Katsed kinnitavad, et väheneb ka ühe tonni vilja kasvatamiseks vajalik vee hulk ca 10% võrra. Esimese pritsimise mõju kestab ligi 4 nädalat. Seejärel tuleks järgmine kord taliviljadele anda Albitit koos pestitsiidiga.
Teda võib kasutada põhimõtteliselt iga pritsimise korral, ta toimib pritsimislahuses kui antistressant. Selliselt toimib näiteks Kaido Kirst Saaremaalt ja saavutab igal aastal viljelusvõistlusel häid tulemusi.

Toonitame siinjuures just Albiti toimeaine kompleksset mõju võimet – kasvustimulaator, antistressant ja uue põlvkonna fungitsiid. Kõigi nende omaduste koosmõju  tulemusena  saavutame seda, et taim elab kergemini üle nii öko- kui ka keemilisi stresse – mis on suurimad taimekasvu mõjutajad. Kõige selle tulemusena saavutame taimel suurema kasvukiiruse ning vili valmib nädala võrra varem kui tavaliselt. Vaadates tagasi selle aasta koristusperioodile, näeme, kui tähtis oleks see paljudele põllumeestele olnud – saades nädala võrra varem talivilja koristada, oleksid paljud saanud kõrgema kvaliteediga vilja ning kopsakama tasu oma töö eest. See oht kordub ju aastast aastasse, et meie vili valmib hilja ja koristustööd venivad – uus agrotehnika aitaks siin kaasa seda probleemi  lahendada hõlpsamalt. Siinjuures peab mainima, et eriti oluline on siin Albiti õigeaegne kasutus – tagantjärele probleeme lahendada ei ole enam võimalik.

Rääkisime siin rohkem taliviljadest – sama mõju on loomulikult ka suviviljadele: pritsida esimest korda 3–5 lehe juures, teine kord  paari nädala pärast ja kasutada ikka koos pestitsiidiga.

Bakterpreparaat Albit – tema toime ei ole ainult ühekordne – tema pidev kasutamine avaldab olulist mõju mulla viljakusele: elavneb mulla kasulike bakterite tegevus ja kooslus, pinnases paiknevad toitained muutuvad taimedele rohkem omastatavaks, elavneb bakterite tegevus, mis fikseerivad otse õhust lämmastikku jne. Pikaaegsed kasutajad Venemaal ütlevad, et nad saavad piltlikult ühe täiendava saagi 6 aasta kohta.

Tänavune aasta oli esimene aasta, kus ka mahepõllumeestel oli lubatud Albitit kasutada kasutajaid ei olnud palju, luba tuli väga hilja, aga üks edukaid kasutajaid oli Janek Eerik Põlgaste talust. Tema kaerapõllu saagid olid super hea kvaliteediga – mahukaal 550 ning korraliku saagikusega ja meie bakterpreparaat oli üks komponente selle tulemuse saavutamisel. Mahetootjate arsenalis on Albitil kindlasti oma koht – on see ju üks väheseid lubatud dopinguid sellel alal.

Arvestades põua teema aktuaalsust, koostas Albiti tootja ühe suure koondmaterjali preparaadi kasutamisest ja selle mõjust just väheste sademete tingimustes. Huvi korral on võimalik seda materjali küsida Albiti maaletoojalt.

Küsi lisa: 

Arvi Villemson
Eharik OÜ
e-post: arvi.villemson@hotmail.com
tel. 516 4640

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised