Leivavili läheb loomasöödaks

Läänemaa viljakasvatajate sõnul ei ole
tänavune viljasaak kehv, kuid see läheb peamiselt loomasöödaks; toiduvilja on
vaid 5% jagu.

„Toiduviljaks läks ainult 5 protsenti,” tunnistas Läänemaa suurim viljakasvataja, üle 1000 hektari põlluga Reinu–Einari juht ja omanik Einar Pärnpuu. Selle peapõhjus on ilm. Mullu läks Pärnpuul toiduviljaks 80%, kirjutas Lääne Elu.

Septembri alguseks oli Läänemaa suuremail viljakasvatajail koristatud umbes 40% vilja. Heal aastal oleks see töö selleks ajaks kas läbi või lõppemas.

Septembri alguses kartsid Läänemaa põllumehed pikale veninud vihmasadude tõttu ikaldust, sest osa vilja ähvardas põllule jääda.

„Kolmandat kuud koristame,” märkis Pärnpuu. „Poleks uude kombaini investeerinud, koristaks me ilmselt jõuludeni ja mahakandmisele oleks läinud 30–40% saagist.” Koristamine käib tal nüüd kahe kombainiga.

Eelmise aastaga võrreldes on tõusnud hüppeliselt nii kütuse kui ka väetise hind, vilja hind on aga samal tasemel, mis 1990. aastail.

„Selle viljahinnaga — 1,5 krooni kilost — ei oska me enam toota,” ütles Pärnpuu. Näiteks tõi ta väetise hinna kahekordistumise. „Kui oleksin mullu ostetud väetise maha müünud, oleksin teeninud 1,5 miljonit krooni kasumit. Viljaga on aga vastupidi — oleme saanud niisama palju kahjumit,” avaldas Pärnpuu.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised