Valiti parimad Eesti holsteini tõu esindajad

Selle aasta parim Eesti holsteini tõu aretaja oli Soone Farm OÜ juht Andres Tamm.

Eesti holsteini tõu aretuse alguseks saab pidada 1970ndate aastate keskpaika, mil kohalikku mustakirjut karja hakati parandama USA päritolu holsteini pullide spermaga. 1997. aastal nimetati eesti mustakirju tõug ümber eesti holsteini tõuks.

Tänaseks on holsteinide osakaal Eesti piimatõugude populatsioonist ulatumas 80%-ni. 2013. aasta alguse seisuga oli karjas 71249 jõudluskontrollialust lehma.

Positiivne on olnud piimatoodangu kasv. 2012. aastal tootsid holsteinid 8232 kg piima aastas. Riigi keskmine jõudluskontrollialuse karja toodang ületas samuti esmakordselt 8 tonni piiri. Euroopas oli Eesti piimatoodangult lehma kohta 2012. aastal seitsmendal positsioonil.

Holsteini tõug on levinuim piimatõug

Tänapäevaste holsteini lehmade kehamass ulatub 700 kg-ni ja ristluu kõrgus 150 cm-ni. Lehmad on mahuka kere, hea udara ning hea lüpstavusega. Sobivad pidamiseks nii aastaringselt vabapidamisega suurfarmides kui karjatamiseks suveperioodil. Tõug on ka varavalmiv ning esmaspoegimisiga üha lühenev. Parimad holsteini lehmad toodavad aastas üle 18 tonni piima.

Eesti holsteini geneetiline potentsiaal on kõrge, mida iseloomustab ka parimate karjade keskmine toodang ulatudes üle 10 tonni piima lehmalt aastas. Kokku toodet 2012. aastal 22 karjas üle 10 tonni piima. Parimad holsteinid olid Lea Puuril, kus 21 lehma keskmine toodang oli 12143 kg ja Soone Farm OÜl 188 lehmalt 11456 kg piima.

Holsteini tõugu lehmmullikad on olnud aastaid arvestatavaks müügiallikaks teistesse Euroopa Liidu maadesse ja kolmandatesse riikidesse. Tõug on hea kohanemisvõimega, nii leidub täna Eestist pärit holsteini tõugu veiseid 14 erinevas riigis. Viimastel aastatel on arvukalt mullikaid müüdud ka eksootilistesse Türki ja Maltale. Eesti on holsteini tõu aretusega liige ka Euroopa Holsteini ja Punasekirju Holsteini Konföderatsioonis ning Maailma Holsteini Föderatsioonis. Iga-aastasel kaunima lehma valimise konkursil Viss hinnatakse välimikult parimaid holsteine väliskohtunike poolt. 

Vaata parimaid Holsteini tõu veiseid:

 

Allikas: Eesti Touloomakasvatajete Ühistu

Vaata lisa: http://www.etky.ee/est/uudis.php?id=317

Galerii

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised