Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 19. märts 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Suurinvesteering põllumajanduses – Kantküla söödatehas on avatud

19. märtsil avas Pro Grupp Invest Jõgevamaal Torma vallas Kantkülas täisautomaatse söödatehase, kuhu investeeriti üle 8 miljoni euro.

Kantküla söödatehase juhataja Leonid Dulubi sõnul on tegu ühe suurima investeeringuga viimasel ajal põllumajandussektorisse. „Koguinvesteering on kokku üle 8,5 miljoni euro. Investeering finantseeriti Nordea Bank AB poolt, samuti omavahenditest ning PRIA toetusest MAK meetme 1.6.1 raames,“ lausus Dulub.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tehase võimsuseks on 20 tonni sööta tunnis. Ühes kuus on võimalik toota üle 10000 tonni valmis sööta ja aastas 120 000 tonni. „Sellest piisab näiteks ca 400 000 sea üleskasvatamiseks või 30 000 lehmale üheaastaseks täiendsöödaks,“ ütles Dulub.

Uus söödatehas on tipptehnoloogial toimiv

Ehituse peatöövõtja oli Mapri OÜ, projekteerijaks Viljandi Metall AS  ja kogu seadmete tarnija Agriland OÜ. „Tehnoloogia pärineb tuntud Euroopa tootjatelt PETKUS Technologie GmbH ja Ottevanger/Wynveenilt .Viimane on ühtlasi Euroopa üks juhtivaid söödaseadmete tootjaid,“ selgitas Dulub. „Söödatehas on kompaktne ja sisaldab kõiki söödatootmiseks vajalikke tipp-tehnoloogilisi seadmeid. Kompleksi on paigaldatud üle 200 erineva seadme. Lugejatele pakub ehk rohkem huvi fakt, et Pro Grupi tehases söödatootmiseks piisab ühest operaatorist, kes juhib kompleksi arvutiekraanidelt ja kogu töö teevad ära spetsiaalselt programmeeritud arvutiprogrammid. Numbritest rääkides tasub mainimist, et tehasesse on paigaldatud üle 120 km elektri-ja võrgukaableid.“

Sööt sigadele ja veistele

Pro Grupp toodab Kantkülas täiendsööta nii sigadele, kui kõikidele veisegruppidele, kaasaarvatud noorloomad ja vasikad.. De Heus on tegutsenud sööda valdkonnas edukalt üle saja aasta ja toodab aastas üle 10 000 000 tonni sööta, rohkem kui 40 riigis üle maailma. Põhitegevusalaks on söötade ja premiksite tootmine oma tehastes üle maailma. De Heus on firma kellel on väga pikaaegne kogemus sööda valdkonnas, kellel on tipptasemel laborid ja kes teeb koostööd paljude õppeasutustega ja katsefarmidega. Oma pikaaegseid kogemusi jagab ta meile söödaratsioonide koostamise ja nõuannete näol. Lisaks käivad nende söötmis- ja loomatervisespetsialistid Eestis farme külastamas ning kogemusi jagamas.“

Dulubi sõnul on tootevalikus olemas standardsed tooted sigadele ja veistele. Lisaks soovivad nad  läheneda personaalselt igale veisekasvatajale, pakkudes välja individuaalse söötmisretsepti lähtuvalt viimase koresööda näitajatest.„Toodame täissööta sigadele kogu tsükli ulatuses alates emistest, põrsastest kuni nuumsigadeni välja. Lähitulevikus plaanime alustada söödatootmist kanadele ja broileritele. Toodame ka ravimsöötasid,“ rääkis Dulub. „Kantküla söödatehases toodetav sööt on mitmekesine, sisaldab palju erinevaid koostisosi, rohkelt melassi, mis kokkuvõttes parandab lehmade söögiisu ning tõstab karja piimatoodangut. Sööda retsepte koostab Pro Grupile hollandlastest know-how koostööpartner De Heus

Farmidesse jõuab Kantküla tehasest ainult puhas sorteeritud sööt

Sööda tootmiseks vajalik toormaterjal kontrollitakse eelnevalt müüja laos, seejärel tarnitakse Kantküla tehase territooriumile, kus omakorda kontrollitakse kvaliteeti ja vastavust saatedokumentidele.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Kvaliteetne toore võetakse vastu, nõuetele mittevastav suunatakse tagasi. Tehases suunatakse põhitooraine läbi kaalude jahvatusse ja sealt edasi miksrisse. Mikrokomponendid ja vedeltoorained lisanduvad põhimiksrisse automaatselt. Miksri ülesanne on kokku segada võimalikult homogeenne kaup, selleks kulub sõltuvalt retseptikoostisest 2-4 minutit ühe portsjoni  kohta. Valmis sööt suunatakse kas valmistoodangu punkritesse või granuleerimisse,“ selgitas Dulub tootmisprotsessi. „Granuleerimisele minev sööt kuumutatakse ja seejärel pressitakse graanuliteks. Graanul jahutatakse, vajadusel ka purustatakse peenemateks osadeks. Enne väljastamist autodele sõelutakse graanulid ja eraldakse peen fraktsioon. Farmidesse jõuab Kantküla tehasest ainult puhas sorteeritud sööt. Sööda tootmisprotsessikäigus võtab laborant tootmisliini erinevatest kohtadest kontrollproove ja analüüsib need Pro Grupi laboris, et tagada kliendile turvaline ja kvaliteetne toode.“

Hollandlaste abiga parim söödakvaliteet

Dulub ütleb, et Pro Grupi sööda tugevuseks on kvaliteet, koostisosade mitmekesikus, toormaterjali ja valmissööda turvalisus ja tänu efektiivsusele saavutatud soodne lõpphind.

„Tehas on kompaktne, liinid on lühikesed ning rist-saastumise oht olematu. Sööt ei sisalda võõrkehasid (betoonitükke, metallosakesi jne), sest toormaterjalid on eelpuhastatud ja valmissööt ei puutu kokku betoonpinnaga. Metallist võõrkehade eraldamiseks on tehase tootmisliinil võimsad magnetid,“ rääkis Dulub. „Kindlasti teeb meie sööda eriliseks know-how partneri De Heusi poolt jagatud retseptid, teadmised ja premiksid. Eesmärk on saavutada Pro Grupi söödaga parem söödaväärindus seakasvatajatele ja väiksem täiendsöödakulu liitri piima kohta lehmapidajatele.“

Tehase avamisperioodil erilisi probleeme ei tekkinud. „Häälestamisel ja kalibreerimisel oli ikka väiksemaid probleeme. Lahendused leiti kiiresti, hollandi spetsialistid tegid tublit tööd. Riistvara ja seadmetega probleeme ei ole olnud, Petkuse ja Wynveeni poolt tarnitud seadmed on õigustatult tippkvaliteediga,“ on tehase juht ettevalmistustöödega rahul. 

Uue tehase sööt on konkurentide omast soodsam

„Sööta suudame tooda efektiivselt ja kindlasti soodsamalt kui Pro Grupi peamised söödatehastest konkurendid lähiümbruses. Lisaks aastaringsele söödatootmisele pakume teraviljakoristushooajal ka vilja- ja rapsi kuivatusteenust ja sorteerimisteenust. Kuivatusteenuse hinnaklass on konkurentsivõimeline,“ lubas põllumeestele Dulub. „Tegutseme selle nimel, et koostöö põllumeeste ja loomakasvatajatega oleks pikaajaline ja kasulik mõlemale poolele. Sigade täissöödad peavad tagama parima söödaväärinduse, lehmade täiensöödad aga peavad sobituma farmi koresöödaga. Kokkuvõttes huvitab seakasvatajat kui mitu eurot kulub ühe lihakilo kasvatamiseks ja piimakarjaomanikule on tähtis, et liitri piima tootmiseks oleks täiendsöödakulu minimaalne, piimatoodang kõrge ja lehm terve. Pro Grupp mõistab loomakasvatajat ning ootab enda partneriks neid farmereid, kes soovivad raha kokku hoida.“

Pro Grupi edasiste plaanidena mainib Dulub, et nad keskenduvad esialgu sööda tootmisele ja turustamisele kohalikul turul, lähitulevikus aga plaanivad oma toodangut turustada ka Eestist väljaspoole.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960