Siret Kotka: kodumaised väiketootjad peavad saama suurtesse jaekettidesse

Siret Kotka: kodumaised väiketootjad peavad saama
Siret Kotka: kodumaised väiketootjad peavad saama suurtesse jaekettidesse

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon edastas eile ettevõtlusminister Liisa Oviirile arupärimise, millega soovitakse juhtida ministri tähelepanu probleemidele, millega peavad silmitsi seisma väiketootjad, kes üritavad oma toodangut suurtesse kauplusekettidesse müügile saada.

Arupärijate esindaja Siret Kotka sõnul peab valitsus kaitsma olulise turujõuta väiketootjaid jaekettide surve eest, millega pannakse väiketootjad ebasoodsasse konkurentsisituatsiooni.

„Eestis on välja kujunenud olukord, kus jaeketid on koostöös suurtootjatega väiketootjatest oluliselt tugevamas positsioonis, sest väiketegijate tooted on teiste konkureerivate toodetega lihtsalt asendatavad ning nende läbimüügist ei sõltu kaupluse üldine käive. Selle kõige tulemuseks on aga väiketootja suhtes rakenduvad ebaõiglased lepingutingimused, mis Eestis kehtivate normide kohaselt paraku üldjuhul keelatud ei ole. Soovime, et ettevõtlusminister antud teemaga tõsisemalt tegeleks ning tahame teada, kuidas on valitsusel plaanis kaitsta olulise turujõuta tootjaid jaekettide surve eest,“ sõnas Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees Siret Kotka.

Rahvasaadiku sõnul ei tegele suured jaeettevõtjad juba enam ammu ainult tootja ja lõpptarbija vahendamisega, vaid osalevad ka ise kaubaturul ja konkureerivad teatud puhkudel tootjatega lõpptarbija pärast. Enamasti tehakse seda nn private labelite ehk omamärgitoodete näol, mis on kaubandusketi tellimisel valmistatud kaup, mis kannavad tootja nime asemel kaupluse nime.

„Omamärgitoodete levik on esmapilgul hea kõikidele osapooltele: tootjad toodavad, jaekett müüb ja tarbijad saavad seeläbi soodsama hinnaga tooteid. Samas on see tegevus ohtlik, sest sellisel väikse kuluga teostatud tootmisel puudub eesmärk areneda. Ketid on ka ise tunnistanud, et omamärgitoodete puhul on kokku lepitud eraldi marginaal, mis on kindlasti madalam kui sama kvaliteediga oleval analoogtootel. 2015. aastal võttis näiteks Läti vastu jaekaubanduses ebaausate kauplemistavade kasutamist keelava seaduse. Sarnane eriseadus kehtib ka Leedus. Uurime ministrilt, kas ka Eestis oleks taolist seadust vaja või peab ta piisavaks olemasolevate seaduste täiendamist,“ lõpetas Kotka.

 

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Oilseeds Tehnika otsib LAOTÖÖTAJAT

Oilseeds Tehnika OÜ

28. detsember 2017

Oilseeds Tehnika otsib HOOLDETEHNIKUT

Oilseeds Tehnika OÜ

28. detsember 2017

Uudised