Silo- ja heinahooaeg on käes. Abiks McHale Fusion 3 Plus presskiletaja

Silo- ja heinahooaeg on käes. Abiks McHale Fusion
Silo- ja heinahooaeg on käes. Abiks McHale Fusion 3 Plus presskiletaja

Mööda Eestit ringi sõites võib siin-seal põlluservades näha valgesse, musta või rohelisse kilesse mässitud silopalle. Ilmselt nii mõnigi meist on näinud eemalt ka masinaid, mis neid palle valmistavad - erinevad niidukid, ruloonpressid, kiletajad ning kombineeritud presskiletajad.

Üha enam on turule toodud kombineeritud presskiletajaid, mille tööpõhimõte on lihtne - rohumass pressitakse rulliks ning kiletatakse ühe haakeriistaga, sama töökäigu ajal. Üheks sellise seadme tootjaks on Iirimaa päritolu perefirma McHale. Antud kaubamärgi edasimüüjaks Eestis on Saare Talutehnika OÜ. Lisaks presskiletajatele on tootevalikus ka tavalised pressid ja kiletajad.

McHale Fusion kombineeritud presskiletaja on viimastel aastatel läbi teinud uuenduskuuri - vanemate põlvkondade Fusion 2 ja Fusion 3 kõrval kinnitab Eesti turul kanda Fusion 3 Plus, mille teeb eriliseks see, et rulli sidumisel on võrgu asemel võimalik kasutada kilet. Seega on silorullide puhul võimalik kasutada ainult kile ning hilisem jäätmekäitlus on lihtsam - pole tarvis muretseda kile ja võrgu segunemise pärast.

Hoiab kokku tööjõukulusid. Kombineeritud presskiletaja puhul on üheks suureks eeliseks see, et üks mees ja masin teeb ära kahe töö. Lisaks aja kokkuhoiule tagab see parema söödakvaliteedi, kuna valmis pressitud rull seotakse kohe õhukindlalt kilesse. Kiletatud rulle on võimalik asetada külili või otsa peale püsti. Soovituslik on silorullid asetada otsa peale püsti, kuna kile kiht otstel on paksem kui külgedel ning seetõttu ka vastupidavam kõrte poolt tekitatavatele mehaanilistele kahjustustele. Samuti säilib otsa peale asetatud rullide kuju ning kile püsib õhukindlam.

Rohumassi hekseldamiseks on pressil nugade süsteem. Nugade arv on reguleeritav vastavalt vajadusele ning reguleerimine toimub läbi pressi terminali. Soovi korral on võimalik noad välja lülitada ning sel juhul pressitava materjali hekseldamist ei toimu. Fusion 3 ja Fusion 3 Plus-i puhul on uuenduslik see, et nuge on pressil kokku 25 tükki (Fusion 2-l 23 tükki). Lisaks on võimalik rohumassi heksli pikkust muuta nugade arvu muutmisega - võimalik on kasutada 12 või 13 nuga pikema heksli saamiseks. 25 noa kasutamisel on võimalik saavutada heksli pikkus 46 millimeetrit.
Aeg-ajalt tuleb ette, et sileeritav rohumass, hein või põhk tekitab kogurisüsteemis ummistusi. Fusioni presskiletajatel on allalastav põhi - põhjaga koos liiguvad alla ka noad, soodustades probleemse materjali liikumise läbi koguri.

Lihtne käsitleda. Käepärase ja lihtsa terminali abil on võimalik juhtida erinevaid pressi funktsioone ning muuta vastavalt pressitavale massile tööreþiimi - valikus on silo, hein ja põhk. Heina ja põhu puhul lülitatakse kiletamine välja. Samuti võimaldab terminal jälgida erinevate protsesside toimumist - näiteks kiletamine. Fusion 3 Plus-i puhul on uuenduseks see, et terminal on puutetundlik ning värvilise ekraaniga. Pressi tagumises osas (kiletajal) asub kaamera, mille sisselülitamisel on võimalik terminali ekraanilt jälgida kiletamise protsessi. Selle funktsiooni abil on võimalik aegsalt avastada näiteks kile katkemine või kile otsa saamine. Lisaks on juhtterminali kaudu võimalik reguleerida, kui palju kile (ehk mitu kihti) rulli ümber seotakse. Fusion 3 Plus-il on võimalik kabiinist lahkumata reguleerida ka rulli esmaseks sidumiseks vajaliku võrgu või kile kogus, vanematel põlvkondadel reguleeritakse võrgukogust mehhaaniliselt võrgu sidumise süsteemilt.

Üldiselt saab masina panna n-ö automaatse juhtimise peale - kui rullikambris on rull valmis, toimub võrgu või kile sidumine rullikambris oleva rulli ümber automaatselt, seejärel rull väljutatakse kiletajale ning kiletamise protsess käivitub samuti automaatselt. Samal ajal kui toimub võrgu sidumine, asetatakse kiletatud rull maha. Soovi korral on võimalik rullide maha asetamine seadistada ka manuaalseks (sealjuures kõik eelnevad protsessid toimuvad sellest hoolimata automaatselt) - masinajuht saab nupuvajutusega rulli maha asetada endale sobivas kohas, tekitades näiteks põllu otsesse või keskpaika rullikogumikke, mida on hiljem lihtsam kokku koondada. Heina ja põhu puhul saab rulle maha asetada kahe kaupa, kuna pole vaja muretseda kile purunemise pärast. Selline rullide maha asetamise viis kiirendab samuti rullide kokkukoondamise protsessi (erinevate rullihaaratsite ja -oradega on võimalik kahte rulli korraga transportida).
Lisaks juhtimisfunktsioonile annab terminal masinajuhile erinevaid signaale - näiteks tuletatakse masinajuhile alarmiga meelde, et süsteem vajab õlitamist - kas tuleb lisada ketiõli või vahetada määrdetuub. Kui nugade süsteemis toimub mingil põhusel rõhumuutus, antakse sellest samuti masinajuhile teada.

Kiire kiletamise protsess. Silorullide kiletamiseks sobivad Fusion-seeria kombineeritud presskiletajatele kilerullid laiusega 750 mm. Kiletamiseks kasutatakse korraga kahte kilerulli - sel juhul on kiletamise protsess kiirem. Lisaks asub Fusion 3 ja Fusion 3 Plus-il külgedel hoiupaik kilerullide jaoks - kolmanda põlvkonna pressidel mahub hoiupaika 10 kilerulli, Fusion 2-e hoiupaik mahutab kaheksa kilerulli. Lisaks kile hoiupaigale on pressil olemas koht ka varu võrgu- või sidumiskile rulli jaoks.

Üha enam on turule toodud kombineeritud presskiletajaid.
Üha enam on turule toodud kombineeritud presskiletajaid.

Kui vaadata masinate kasutajaskonda, siis võib väita, et McHale-i tehnika sobib nii väike- kui suurtootjatele. Eks silotehnoloogia valikul mängib olulist rolli harjumus ning võimalused - silohoidlad amortiseeruvad, uute rajamine on kulukas ning pisikesed möödalaskmised võivad rikkuda suurema hulga kogutud silomassist. Rullitehnoloogia puhul on kasutajad täheldanud väiksemat söödakadu, kuid probleemiks on kile- ja võrgumajandus - silorullide puhul on tekkivaid jäätmeid palju.

 

Anu Riisalu
põllumajandus.ee kaasautor

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised