Börs: Trigon Agri rõõmustas investoreid

Börs: Trigon Agri rõõmustas investoreid
Börs: Trigon Agri rõõmustas investoreid

Nädala börsiuudised: toidunisu saagiootused kahanesid veelgi; Venemaast saab tõenäoliselt suurim nisueksportija; kohvi hind hakkas kallinema; Trigon Agri rõõmustas investoreid; nafta hind odavnes.

Toidunisu saagiootused kahanesid veelgi

Euroopa Komisjon vähendas sellel nädalal ELi nisuekspordi prognoosi, sest saagiootused vähenesid veelgi. See võib tähendada, et sellel hooajal on maailma suurim nisueksportija hoopis Venemaa, vahendab agrimoney.

Euroopa Komisjon prognoosib, et ELi 2016-2017 hooaja pehme nisu eksport ulatub 25 miljoni tonnini, mis oleks nelja aasta madalaim tase. Veel eelmisel kuul arvati, et eksport saab olema 29 miljonit tonni. Eelmisel hooajal eksporditi lausa 32,4 miljonit tonni pehmet nisu.

Kogu nisueksport (k.a kõva nisu) ulatub prognoosi kohaselt 26,27 miljoni tonnini.

Nisuekspordi ootused on vähenenud eelkõige selle tõttu, et paljudes riikides on alandatud saagiprognoose. Eelkõige on saaki rikkunud ebasoodsad ilmastikuolud, näiteks Prantsusmaa paduvihmad.

Euroopa Komisjon alandas terve liidu nisutoodangu prognoosi 2,5 miljoni tonni võrra 142 miljoni tonnini. Eelmisel aastal tootis EL 160,1 miljonit tonni nisu. Pehme nisu prognoos on 133,3 miljonit tonni.

Venemaa astub areenile

Ekspordi vähenemine tähendab seda, et kaubanduspartnerid pöörduvad nisu saamiseks hoopis Venemaa poole.

USA põllumajandusministeerium prognoosib, et Venemaa eksport ulatub 2016-2017 hooajal lausa 30 miljoni tonnini.

Suur saak ja odavast rublast tingitud konkurentsieelis võimaldab venelastel oma turuosa tunduvalt suurendada. Hooaja algusest alates on Venemaa nisu eksportinud isegi Marokosse ja Alžeeriasse – tavaliselt on need turud olnud tugevalt Prantsusmaa kontrolli all.

Toidunisu hind odavnes sellele vaatamata nädalaga 2,7 protsenti ja tonn maksab 161,5 eurot (detsembrikuu futuur).

Hinnalanguse põhjustas tõenäoliselt USA põllukultuuride hindade järsk langus. Nimelt tõstis riigi põllumajandusministeerium järsult erinevate põllukultuuride toodanguprognoose, mis pani hinnad kiirelt kukkuma.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Maisi hind odavnes USAs nädalaga 5,3 protsenti ja buššel maksis neljapäeva õhtuks 318,5 dollarit. Nisu hind kukkus lausa 8 protsenti 3,94 dollarini buššelist. Sojaubade buššel odavnes nädalaga 8,1 protsenti 9,46 dollarini.

Kohvi hind hakkas kallinema

Kohvi futuurid alustasid septembrit aga tubli tõusuga, sest suuremate tootjate ekspordiootuste langus tekitas spekulatsioone, et kohvi on maailmaturul edaspidi vähem saada.

Arabica kohvi hind kallines septembri esimesel päeval 3,8 protsenti ja jõudis kõrgeima tasemeni alates eelmise aasta maist. Neljapäeva õhtuks maksis üks nael 151,40 senti.

Robusta kohvi hind tõusis nädalaga 1,7 protsenti ja tonn maksab Londoni börsil 1807 dollarit. 1. septembril tõusis hind ka 1854 dollarini.

Analüütikute sõnul toetas hindu ka tehniline pilt (hinnagraafikute analüüs).

„Nädalane graafik viitab tõusule. See tekitab palju elevust,“ ütles USA maakleri Price Futuresi analüütik Jack Scoville. Ta lisas, et hindu toetavad ka fundamentaalsed näitajad – näiteks Brasiilia külmad ilmad, mis on kohvipuid oodatust rohkem kahjustanud.

Üldiselt on sellel aastal hindu toetanud saagiootuste pidev vähenemine.

Robusta kohvi hind
Robusta kohvi hind

Trigon Agri poolaasta on sujunud hästi

Trigon Agri teatas, et Ukrainas on külviperiood hästi sujunud, vaatamata sellele, et mitmed lõuna pool asuvad farmid kannatavad põua tõttu. Ühtlasi teatas ettevõte oma kvartalitulemused, mis rõõmustasid investoreid.

Trigon Agri teise kvartali käive kahanes 11,9 protsenti ja puhaskahjum oli 5,96 miljonit eurot. Eelmisel aastal teeniti samal ajal 10,78 miljonit kasumit.

Numbrid olid aga veidi eksitavad, sest kasum vähenes ühekordse kahjumi tõttu, mis saadi Venemaa teraviljaäri müügist. Kui see välja arvata, kasvas kasum 29,8 protsenti 12,91 miljoni euroni.

Ettevõtte aktsia reageeris 52protsendilise tõusuga ja jõudis 0,41 euroni. Praeguseks on aktsia veidi taandunud ja kaupleb 0,31 euro juures (vt. all olevat graafikut).

Ettevõtte aktsia reageeris 52protsendilise tõusuga.
Ettevõtte aktsia reageeris 52protsendilise tõusuga.

Külviperioodi algus on edukas

Nii Venemaal kui ka Ukrainas tegutsev ettevõte, mis on noteeritud Stockholmi börsil, teatas, et alustas eelmisel kuul uut külviperioodi 2017. aasta lõikuseks. Talvinisu plaanitakse külvata 22 000 hektarile. Talirapsi on külvatud juba 9800 hektarile ning „suurem osa sellest on ka kasvama läinud,“ teatas Trigon Agri.

Ettevõte lisas, et Ukraina lõunaosas kannatavad mõned farmid põua tõttu, aga üldiselt on ilm külviks hea olnud ning olukord on parem kui eelmisel aastal. Ukrainas on Trigon Agril põllumaad kokku 46 000 hektarit.

Lisaks sellele teatas ettevõte, et talinisu ja –rapsi lõikusperiood on sujunud hästi ning saak on oodatust suurem.

Nafta hind odavnes

Iraagi suurenenud naftatoodang ning dollari tugevnemine nädala esimeses pooles panid nafta hinna langema.

Brenti toornafta hind langes 5 protsenti ja barrel maksab 46,83 dollarit. WTI odavnes 5,5 protsenti ning barrelihind jõudis 44,44 dollarini.

Võrreldes augusti tippudega on nafta odavnenud juba ligi 10 protsenti.

Hinnalanguse põhjusteks peetakse suurenevat naftatoodangu mahtu Lähis-Idas. Näiteks kasvas Iraagi lõunasadamate eksport juulis 3205 barrelile päevas, mis on rohkem kui juunis.

Samuti on nafta hinda mõjutanud tugevnev dollar, mille põhjus on Föderaalreservi kavatsus vaadata lähikuudel üle baasintressimäärad.

95 bensiini hind Rotterdamis
95 bensiini hind Rotterdamis

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised