Börs: Euroopa sealihatootmine püsib rekordtasemel

Börs: Euroopa sealihatootmine püsib rekordtasemel
Börs: Euroopa sealihatootmine püsib rekordtasemel

Nädala börsiuudised: Euroopa sealihatootmine püsib rekordtasemel; suhkru hind on teinud tohutu tõusu; nisutoodang ja –eksport ELis järjest kehvemad; Bayer ostab 66 miljardi eest Monsanto; ülepakkumine surub nafta hinda madalamale.

Euroopa sealihatootmine püsib rekordtasemetel

Euroopa Liidu sealiha tootmine ja eksport püsivad ka 2017. aastal rekordtasemel, aga hinnad taastuvad, teatasid USA ametnikud, vahendab agrimoney.

USA põllumajandusministeeriumi Haagis asuv büroo prognoosib, et sigade kaal on sellel aastal suurem ja see kompenseerib seda, et sigu saadetakse tapamajadesse vähem.

„Vaatamata sellele, et sigu tapetakse 2016. ja 2017. aastal vähem, peaks sealiha tootmine jõudma uue rekordini – 23,35 miljoni tonnini,“ teatas büroo.

Sigade kaal tõuseb, sest sööda hind on odav ja liha hind kallineb. „Alates maist on sealiha kilohind kiiresti tõusnud ja praegu maksab kilo 1,65 eurot. Ka põrsaste hind on tunduvalt kasvanud.“

Tõsi, nõudluse kasv on Euroopa Liidus siiski veidi vähenenud, eriti Saksamaal. „Üks tähtsamaid põhjuseid on tervis – inimesed väldivad väga rasvaseid tooteid,“ teatas büroo.

Selle tõttu otsivad tootjad ka uusi eksporditurge. Kasu on saadud eelkõige sellest, et Hiina on oma sealihatootmist vähendanud, sest paljud väiksemad tootjad lõpetasid seal tegevuse.

Sealiha hind Euroopa Liidus (lilla joon; eurosenti/kilogramm).
Sealiha hind Euroopa Liidus (lilla joon; eurosenti/kilogramm).

Suhkru hind on teinud tohutu tõusu

Suhkru hinnad on viimastel nädalatel tõusnud, sest Brasiilia vihmad aeglustasid suhkruroo koristamist, teatas Unica.

Eelkõige mõjutasid vihmad riigi kesk- ja lõunaosa, kus tootmine on augusti teises pooles langenud 11 protsenti (eelmise aasta sama ajaga võrreldes).

Kokku toodeti regioonis selle perioodi jooksul 2,54 miljonit tonni suhkrut. Veel juuli teises pooles toodeti 2,97 tonni suhkrut. Tootmise vähenemine oli tunduvalt suurem kui analüütikud ootasid ja see pani suhkru hinna tõusma.

Suhkru hind on viimase aasta jooksul tublisti tõusnud. Vaid aasta tagasi tuli naela eest välja käia 12 dollarisenti, nüüd juba 20,47 senti. Pikemaajalise tõusu on taganud soodne nõudluse ja pakkumise vahekord.

Suhkru hind (dollarit/nael).
Suhkru hind (dollarit/nael).

Nisutoodang ja –eksport ELis järjest kehvemad

Strategie Grains vähendas Euroopa Liidu nisutoodangu- ja ekspordiootusi veelgi, sest nisu kvaliteet võib olla prognoositust halvem, vahendab agrimoney.

Pariisis tegutsev konsultatsioonifirma vähendas ELi 2016-2017 hooaja nisuekspordi prognoosi 1 miljoni tonni võrra 23,7 miljoni tonnini. See tähendaks, et ELi nisueksport langeb eelmise aastaga võrreldes lausa 8 miljoni tonni võrra.

Ekspordimahtusid alandab tootmise vähenemine ning vilja kehv kvaliteet, mille on peamiselt põhjustanud liigsed vihmad Prantsusmaal.

Lisaks sellele vähendati ka üleüldist toodanguprognoosi – kokku 1,4 miljoni tonni võrra 136,5 miljoni tonnini, mis tähendaks, et tootmine väheneb 10 protsendi võrra (eelmise aastaga võrreldes).

Tõsi, Strategie Grainsi värske prognoos on teiste turuanalüütikutega võrreldes äärmiselt pessimistlik. Näiteks Rahvusvaheline Teraviljade Nõukogu (IGC) arvab, et ELi nisueksport ulatub 25,2 miljoni tonnini. Euroopa Komisjoni pakkumine on 25,0 miljonit tonni.

Toidunisu hind kallines nädalaga 0,8 protsenti ja tonn maksab 160,75 eurot (detsembrikuu futuur).

Toidunisu hind.
Toidunisu hind.

USAs langes maisi hind 0,4 protsenti ja sojaubade hind kukkus 3,7 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 3,32 ja 9,46 dollarit. Nisu kallines 0,2 protsenti 4,04 dollarini buššelist.

Bayer ostab 66 miljardi eest Monsanto

Saksamaa ravimi- ja kemikaalidetootja Bayer tegi USA seemne- ja pestitsiiditootjale Monsantole ülevõtmispakkumise, millega viimane ka nõus oli, vahendab Reuters.

Bayer maksab Monsantole ühe aktsia eest 128 dollarit. Saksa ettevõte suurendas oma pakkumist juba kolmandat korda. Eelmine pakkumine oli 127,5 dollarit aktsia kohta.

Tehingu järel tekib ettevõte, mille seemnete- ja pestitsiidide turuosa küündib maailmas lausa veerandini. Samas ei ole veel kindel, et tehing toimub, sest regulaatorid hakkavad seda üksikasjalikult uurima.

Mõned Bayeri aktsionärid on olnud ülevõtmisplaani suhtes kriitilised – nende sõnul makstakse Monsanto eest liiga kõrget hinda ning on oht, et Bayeri ravimiäri jääb unarusse.

Lisaks sellele lepiti ka kokku, et Bayer peab maksma Monsantole 2 miljardit dollarit, kui tehing regulaatorite heakskiitu ei saa. Saksa firma loodab ülevõtmisplaani teostada hiljemalt 2017. aasta lõpuks.

Kokku makstakse Monsanto eest 66 miljardit dollarit, mille hulka on arvestatud ka ligi 10 miljardine võlg.

Ülepakkumine surub nafta hinda madalamale

Nafta hinnad hakkasid nädala keskel langema, sest Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) teatas, et aeglustuv nõudluse kasv ning naftavarude ja tootmise suurenemine näitavad, et ülepakkumine võib kesta 2017. aasta teise pooleni.

Commerzbank märkis, et turu tasakaalustumine hilineb, sest OPEC suurendab jätkuvalt oma tootmist. Kui naftakartell oleks tootmise jätnud maikuu tasemele, oleks turud juba praegu tasakaalus.

OPECi järgmine kohtumine toimub septembri lõpus Alžeerias ning muuhulkas arutatakse ka tootmise külmutamist. Suurem osa analüütikutest siiski ei usu, et tootmise külmutamisel kokkuleppele jõutakse.

WTI toornafta hind langes nädalaga 5,6 protsenti ja Brent odavnes 5,2 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 43,74 ja 46,16 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini tonnihind on 477 dollarit. Nädala alguses tõusis hind ka üle 500 dollari, aga hakkas siis koos nafta hinnaga uuesti odavnema.

Bensiini hind
Bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised