Börs: Nisu- ja piimahind tõuseb

Börs: Nisu- ja piimahind tõuseb
Börs: Nisu- ja piimahind tõuseb

Nädala börsiuudised: Strategie Grains: nisu külvipind jääb Euroopas samaks; nisuhinnad võivad tõusma hakata; piimahinna hakkasid uuesti tasapisi tõusma; Hiina ostjad on piimaturul tagasi; nafta hind tõusis viimase aasta rekordini.

Strategie Grains: nisu külvipind jääb Euroopas samaks

Euroopa Liidu farmerid jäävad 2017. aastal nisu kasvatamise juurde, vaatamata sellele, et selle aasta tulemused on kehvad olnud, teatas Strategie Grains.

Mõjukas analüüsifirma ütles, et pehme nisu külvipind peaks Euroopas jääma enam-vähem samaks.

Teraviljade üldine külvipind langeb 300 000 hektari võrra 56,6 miljoni hektarini. Peamiselt põhjustavad selle kevadodra ja kõva nisu külvipindade vähenemine, teatas Strategie Grains.

Analüüsifirma prognoosib, et kõva nisu külvipind väheneb 6 protsenti ja kevadodra oma 1,5 protsenti.

See on sarnane Rahvusvahelise Teraviljade Nõukogu (IGC) prognoosidele – organisatsioon teatas, et Euroopa talunikel on vähe alternatiive ning selle tõttu on külvipinnad jäänud praktiliselt samaks.

Hinnad võivad tõusma hakata

Strategie Grains vähendas terve ELi selle aasta pehme nisu toodanguprognoosi 600 000 tonni võrra 135,8 miljoni tonnini. See on 15,5 miljonit tonni vähem kui eelmisel aastal. Prognoosi langetati, sest Prantsusmaa, Poola ja Suurbritannia saagiootused on vähenenud.

Lisaks sellele vähendati Euroopa Liidu 2016-2017 aasta ekspordiprognoosi (360 000 tonni võrra 23,4 miljoni tonnini). See oleks eelmise aastaga võrreldes 28protsendiline langus.

Kusjuures Euroopa farmerid on ekspordiga juba ärgsalt alustanud. Sellel hooajal on eksporditud juba 7,3 miljonit tonni pehmet nisu. Eelmise aasta samal ajal oli eksport 6,2 miljonit tonni, mis tähendab, et koduturul on vähem nisu ja see võib hindu üles viia.

Toidunisu hind kallines nädalaga 0,5 protsenti ja tonn maksab 163,5 eurot.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Piimahinnad hakkasid uuesti tasapisi tõusma

Piimahinnad hakkasid GlobalDairyTrade (GDT) oksjonil uuesti kallinema, sest Aasia ostjad naasesid turule. Tõsi, tõus ei olnud siiski nii suur kui paljud investorid ootasid, vahendab agrimoney.

GDT indeks tõusis 1,4 protsendi võrra, täispiima pulbri hind tõusis 2,9 protsenti 2268 dollarini tonnist. Täispiima pulber on oksjonil kõige populaarsem toode.

Prognoositakse, et Euroopa Liidu ekspordi ülejääk langeb 2016. aasta teises pooles 3,4 miljoni tonni võrra (viimati oli nii suur langus finantskriisi ajal). 2017. aastal peaks ekspordi ülejääk alanema 2,5 miljoni tonni võrra.

Hiina ostjad on tagasi

Lisaks sellele ütlesid turuosalised, et Kagu-Aasia ja Hiina ostjad on turule naasnud. Eelmisel oksjonil, mil hinnad langesid, olid Hiinas niinimetatud kuldse nädala pühad.

„Paljud turuosalised olid eelmisel oksjonil puudu,“ ütles FC Stonei vanemmaakler Dave Kurzawski. „Nad on nüüd turul tagasi ja see pani hinnad tõusma.“

Hiina nõudlust on viimasel ajal turgutanud nõrk sisemaine toodang, teatas Rabobank. Pank prognoosib, et Hiina impordib ka edaspidi märkimisväärses koguses piima.

Kooritud piima pulbri hind nädalaga ei muutunud ning tonn maksab jätkuvalt 2088 eurot. Viimase kuue kuu jooksul on hinnad aga tublisti tõusnud.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Teistest toorainetest kallines rapsiseemnete hind 2,8 protsenti 398,5 euroni tonnist. Sellel aastal on rapsiseemnete tootmine vähenenud ning prognoositakse, et trend jätkub ka järgmisel aastal, teatas Strategie Grains. See on ka hinna tõusma pannud.

Robusta kohvi hind tõusis 2,7 protsenti ja tonn maksab 2094 dollarit, sest uuringufirma Procafe teatas, et järgmise aasta toodang saab olema tunduvalt väiksem. Kakao odavnes 2,2 protsenti ning tonni eest tuleb välja käia 2656 dollarit.

Nafta hinnad viimase aasta rekordini

Nafta hinnad tõusid kolmapäeval selle aasta kõrgeima tasemeni, kirjutab CNN Money.

Nimelt ilmus raport, millest selgus, et USA naftavarud vähenesid ootamatult. WTI kallines päevaga üle 2 protsendi ja jõudis vahepeal tõusta ka 52 dollarini barrelist, mis on kõrgeim tase alates 2015. aasta juulist.

Neljapäevaks hind veidi taandus ning nädala lõikes tõusis WTI 0,15 protsenti 51,09 dollarini barrelist. Brent odavnes 0,4 protsenti ja barrel maksab 52,19 dollarit.

Valitsuse raportist selgus, et USA naftavarud vähenesid eelmisel nädalal 5,2 miljoni barreli võrra. Andmed olid turuosalistele ootamatud, sest oodati hoopis 2,1 miljoni barreli suurust kasvu.

Investorid, kes on hinnatõusule panustanud, loodavad, et ootamatu varude vähenemine viitab ülepakkumise leevenemisele. Nafta hinnad on viimase kahe aasta jooksul tublisti langenud, sest suuremad tootjad kaitsevad oma turuosa ning pole tahtnud tootmist vähendada.

Analüütikute sõnul võis varude kasv olla osaliselt tingitud ka sellest, et Oklahoma varunduspunkti naftat transportiv torujuhe oli vahepeal tööst väljas.

Rotterdami 95 bensiini hind kallines 0,4 protsenti ja tonn maksab 513 dollarit.

Rotterdam 95 bensiini hind
Rotterdam 95 bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised