Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 27. oktoober 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eesti talumeiereide mitmekesine juustuvalik üllatas Prantsuse meistrit

Eesti talumeiereide mitmekesine juustuvalik üllatas Prantsuse meistrit
Foto: Juhan Särgava
Eile kaeti Ruunawere hotelli restoranis degusteerimislaud Talumeiereide Liidu juustumeistrite toodanguga. Laual oli üle 30 toote, alates pehmetest toorjuustudest kuni 4 aastat laagerdunud kõva kitsejuustuni. Talumeiereide juustuvalik on viimastel aastatel märkimisväärselt kasvanud, kokku on liikmetel pakkuda ligi 100 erinevat toodet.

Degusteerimisõhtu oli seotud kolmepäevase koolitusega, kus Prantsuse juustumeister Michel Lepage kolmes talumeiereis – Sepa mahetalus, Saidafarmis ja Esko talus kohalikele meistritele juustude valmistamist õpetas. Valmistati mitmed erinevad juustud ja meie meistrid said palju häid nõuandeid ja tehnoloogilisi nippe, mida oma tootmises rakendada.

Talumeiereide Liit koondab Eesti väikemeiereisid, peamine eesmärk on ühistegevuse ja teadmiste edendamise kaudu toetada väikemeiereide tegevust, et turule jõuaksid maitsvad käsitöönduslikud piimatooted. Praegu on Liidul 20 liiget, see arv on lähiajal kasvamas. Vaata lähemalt: www.talumeiereid.ee.

Michel Lepaget üllatas talumeiereide poolt pakutavate juustude mitmekesisus: „Häid ja eripäraseid juuste on laual juba päris palju, nüüd oleks vist küll aeg teha Eesti talumeiereide juustukaart nagu see Prantsusmaal on tavaks. Lepage sõnul on kogu Euroopas trend, et tarbijad tahavad järjest rohkem väikeste talumeiereide juustusid. Nii on näiteks Prantsusmaal viimastel aastatel väikemeiereide müügi kasv olnud ca 10-20% - see kasv tuleb suurtootjate arvelt.

Talumeiereide Liidu pikaaegne juht Tiit Niilo meenutas aastatetagust aega, kus üldine veendumus oli, et juust pole see, mis Eestimaa talumeeste poolt tehtud peaks saama ja jääda tuleks kohupiimakreemide ja jogurtite maitsevaliku laiendamise juurde. „Nüüd, 2016. aastal oleme kindlad selles, et iga talumeierei peaks tegema vähemalt ühte väga-väga head ja vähemalt kolme väga head juustu. Tänane juustulaud on selle elavaks kinnituseks,“ ütles Tiit Niilo.

Kommentaar

Michel Lepage juustukoolitus Saidafarmis

Juhan Särgava, Saidafarm OÜ

Saidafarmis toimus üks osa koolituspäevast. Päev algas ette valmistatud piimaga hommikust ja kulges hilja õhtuni, mil degusteerisime ametivendade juustusid Ruunaveres.Päevakangelaseks olid toorpiima juustud Cheddar ja Abondance. Toorpiima juust erineb selle poolest, et jääb palju kasulikke baktereid ja maitseosiseid, mida üheski pastöriseeritud juustus enam ei ole. Pastöriseerimisega saame lahti küll ohtlikest bakteritest, juhul kui neid piimas leidub, aga samas steriliseerime veel rohkem kasulikke ja huvitava maitse kandjaid. Selle poolest ongi käsitöö juustud loomingulised teosed ja asjatundjad hindavad neid väga kõrgelt. Käsitööna saab süveneda põhjalikkuseni, mida ükski masin ei võimalda.Piima kalgendi järele saab täpselt valida järgnevaid samme, seega saavutada maitseomadustes lagesid, mida industriaalne tootmine ei võimalda.Fotol ongi esimene Cheddar juustumeister Michel Lepage käes. Laagerdamise töö seisab alles ees. See on omakorda kolm kuud hoolt ja armastust.

Prantsuse juustumeister omi kogemusi jagamas
Foto: Juhan Särgava

Prantsusmaal on ca 1000 sorti juustu, mis on väikemeiereide poolt valmistatud, seda siis 64 miljoni elaniku kohta. Meil siin Eestis on aga saja sordi ringis 1,3 miljoni elaniku kohta. Nii, et "kõva juustumaa" märk on Eestis maha tekkimas!   

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960