FARMITEHNO­LOOGIA: Nisad puhtaks kerge vaevaga

FARMITEHNOLOOGIA: Nisad puhtaks kerge vaevaga
FARMITEHNOLOOGIA: Nisad puhtaks kerge vaevaga

Järjest enam on oluline leida uusi tehnilisi lahendusi, mis aitaks piimafarmide majandamist efektiivsemaks muuta. Siin saavad abiks olla kaks uut lahendust lehmade lüpsieelseks ja -järgseks nisapesuks.

Agribalt AS pakub meie piimatootjatele kahte lahendust: NDE - harjade baasil toimivat lüpsieelset nisapuhastit ja ADF Milking järeldesosüsteemi.
Agribalt ASi juhataja Artur Gavronski rääkis, et Inglismaa tootja Northern Dairy Equipment Ltd (NDE) lüpsieelsed nisapuhastid teevad farmiomaniku elu tunduvalt lihtsamaks. "Seadet on kerge farmi lüpsiplatsile paigaldada ja see sobib kõikidele lüpsiplatsidele. Harjade süsteem töötab lihtsalt, harjad liiguvad kahel siinil. Lühidalt saab öelda, et seade peseb, desinfitseerib, stimuleerib nisasid ja kuivatab need kiirelt," selgitas Gavronski.

Asja juures on oluliseks märksõnaks rutiin ja tööjõu ning -aja sääst. "Lehmad vajavad püsivat rutiini. Nad harjuvad kiirelt desosüsteemiga ja neile hakkab meeldima ka udara stimulatsioon, mis tagab piima kiirema sõõrdumise. Inimene seda nii süsteemselt ei tee. Lisaks on seade kiire, tööprotsessile kulub pesust kuivatuseni 10 sekundit. Ka kulusid saab hoida kokku, seda siis vee, eeldesolappide ja kemikaali osas," ütles Gavronski, kelle sõnul on selle süsteemi vajalikkuses veendunud ja selle endale soetanud näiteks Estonia OÜ oma kõikidesse farmidesse.

ADF Milking järeldesosüsteem - auhindu võitnud toode

Vähem on udarapõletikke ja somaatilisi rakke. Lüpsi lõppedes saavad avatud nisakanalid kohese kaitse nakkuste eest ning sellega vähendatakse bakterite nisakanalisse sattumise riski, mis võib negatiivse rõhu tõttu aset leida. "Lehmadevaheline ristsaastumine on kontrolli all, sest lüpsiseade desinfitseeritakse automaatselt pärast igat lüpsi. Desinfitseeritud nisakummid toovad kasu kõikide lehmade nisadele eraldi, sest kui lehmade tervis on parem, siis saab säästa aega ja raha ning suurendate piimatoodangut," lausus Gavronski ja lisas, et kui udarapõletikku on vähem ja somaatiliste rakkude tase on madalam, siis on väljalüps suurem ja loomade eluiga pikem. "Kui lehmad on tervemad, paraneb ka karja üldine tervis."

Aja- ja tööjõukulusääst. Tavapärased lüpsile järgnevad toimingud ei ole ainult aeganõudvad, vaid muudavad kogu karja lüpsile kuluva aja palju pikemaks, sest kõik sõltub inimese oskustest. ADFi abil toimub nisade kastutus ja nisakannude loputamine automaatselt - nisade kastutuslahus ehk pehmendusained ja desinfitseerimisvahend, kantakse lehma nisadele kohe pärast lüpsi. Seejärel loputatakse ja desinfitseeritakse nisakannud samuti automaatselt ning need on järgmise lehma lüpsmiseks valmis.

Agribalt ASi juhi sõnul on kahest aparaadist koosneva NDE-süsteemi hind 10000 eurot. ADF Milking järeldesosüsteemi maksumus on sõltuvuses lüpsikohtade arvust.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised