Börs: nisu hind langeb, rapsi oma kasvab

Börs: nisu hind langeb, rapsi oma kasvab
Börs: nisu hind langeb, rapsi oma kasvab

Nädala börsiuudised: toidunisu hind langes pooleteise kuu põhja; euro nõrkus dollari suhtes on Euroopa Liidu viljakasvatajaid veidi aidanud; rapsiseemnete hinnad jätkavad tõusu; piimahindade taastumine jätkub; OPECi kokkuleppe lükkas bensiini hinna üles.

Toidunisu hind langes pooleteise kuu põhja

Euroopa toidunisu hind langes madalaima tasemeni alates 11. oktoobrist, sest USA turud odavnevad ning globaalne pakkumine on suur, vahendab Reuters.

Nädalaga odavnes Pariisi toidunisu hind lausa 3,2 protsenti ja tonn maksab 164,5 eurot (märtsikuu futuur, mis on kõige populaarsem).

„Trend on jätkuvalt tugev, sest maailmas on ilmastikuolud vilja kasvatamiseks head,“ ütles üks kaupleja.

Samuti on Alþeeria turule trüginud Argentina, kes ekspordib riiki kaks suurt nisulasti. Tavaliselt on Alþeeria turul valitsenud Euroopa Liidu tootjad, eriti Prantsusmaa.

Euro nõrkus ei ole piisav

Euro nõrkus dollari suhtes on Euroopa Liidu viljakasvatajaid veidi aidanud, aga rahvusvaheline konkurents on väga tihe ning see survestab hindu.

„Euro on dollari suhtes nõrk ning see on väga tervitatav trend, aga meil on vaja elavadada eksporti, et hinnad uuesti tõusma hakkaks,“ ütles üks Saksamaa kaupleja Reutersile. Ta lisas, et paljud Saksamaa põllumehed ei taha oma nisu müüa ning hoiavad seda varudena.

Ootused hindade tõusu osas on aga tagasihoidlikud, sest prognoositakse, et järgmisel aastal peaks Euroopa teraviljade toodang tõusma.

Survestavalt on mõjunud ka USA teraviljahindade langus. Nädalaga odavnes maisi hind 4,3 protsenti ja nisu kukkus lausa 6 protsenti. Kummagi buððel maksis reede lõunaks vastavalt 3,43 ja 3,98 dollarit.

Nisu hind
Nisu hind

Eksport peaks paranema järgmisel hooajal

Eksport peaks paranema aga järgmisel hooajal, arvab Strategie Grainsi president Andree Defois. Ta prognoosib, et Euroopa Liidu nisueksport tõuseb 2017-2018 hooajal 30 miljoni tonnini.

Sellel hooajal on nisueksport vaid 24,3 miljonit tonni, sest nisutootmine on olnud tagasihoidlik. Lisaks sellele on Baltikumist ja Prantsusmaalt tulnud palju ebakvaliteetset nisu.

Prognoos põhineb eeldusel, et Euroopa Liidu nisutoodangu maht on 152,9 miljonit tonni ning saagikus taastub keskmise tasemeni.

Ukraina, Kasahstani ja Venemaa eksport peaks kollektiivselt vähenema 2 miljoni tonni võrra, sest sealne tootmine peaks kahanema.

Rapsiseemnete hinnad jätkavad tõusu

Rapsiseemnete hinnad on küllaltki kõrgel, aga Euroopa põllupidajad selle külvipindala eriti ei suurenda, sest kardetakse pestitsiididega seotud piiranguid, teatas Strategie Grains.

Hinnatõusule peaks järgnema olukord, kus põllumeeste huvi antud tooraine vastu suureneb ning selle tõttu kasvab ka külvamine. Seekord taolist trendi eriti näha ei ole, just pestitsiididega seotud piirangute tõttu. See peaks tähendama, et rapsiseemnete hinnad püsivad ka edaspidi suhteliselt kõrgel tasemel.

Rapsi külvipind peaks 2017-2018 hooaja saagi puhul kasvama Euroopa Liidus 240 000 hektari võrra 12,2 miljoni hektarini. Suurbritannias peaks rapsi populaarsus aga järsult vähenema – analüütikud prognoosivad, et külvipindala langeb viimase kümnendi madalaima tasemeni.

„Pestitsiididega seotud piiranguid kardavad sealsed põllumehed rohkem, sest Briti valitsus on võtnud teema osas karmima hoiaku,“ ütles Strategie Grainsi president Andree Defois.

Põllumajandusorganisatsiooni Copa ja Cogeca teraviljade ja õliseemnete töögrupi asejuht Mike Hamley ütles, et Euroopa Liit on putukamürgi turgu agressiivselt reguleerima hakanud ja see takistab rapsi kasvatamist.

Rapsiseemnete hind kallines Euroopas 1,2 protsendi võrra ning tonn maksab juba 409 eurot.

Rapsi hind
Rapsi hind

Piimahindade taastumine jätkub

Piimahindade taastumine jätkus ka sellel nädalal – kooritud piima pulbri hind tõusis nädalaga 2,7 protsenti ja tonn maksab 2102 eurot.

Järgmise nädala esmaspäeval toimub järjekordne GlobalDairyTrade oksjon ning selle hinnaliikumistel tasub silm peal hoida. Eelmisel oksjonil (15. novembril) tõusid hinnad viimase kahe aasta kõrgeima tasemeni.

Piimafarmerid loodavad, et tootmise vähenemine jätkub, mis peaks hindasid veelgi kõrgemale viima.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Teistest toorainetest odavnes kakao 1,8 protsenti ja kohvi (robusta) hind langes 3,8 protsenti. Kummagi tonn maksis reede lõunaks vastavalt 2396 ja 1979 dollarit.

OPECi kokkuleppe lükkas bensiini hinna üles

Kuigi seda ei peetud tõenäoliseks, jõudsid OPECi liikmesriigid tootmismahu kärpimises kokkuleppele, vahendab Bloomberg.

OPECi naftakartell vähendab igapäevast tootmist 1,2 miljoni barreli võrra 32,5 miljoni barrelini, teatas organisatsioon kolmapäeval pärast kõneluste lõppu. Brenti toornafta hind tõusis nädalaga lausa 9,1 protsenti, WTI lisas 5,5 protsenti. Kummagi barrel maksis reede lõunaks vastavalt 53,45 ja 50,67 dollarit.

Kolm nädalat kestnud kõnelused olid edukad – Saudi Araabia, Iraak ja Iraan said oma erimeelsused selgeks räägitud ning organisatsioon kärbib üheskoos naftatootmist esimest korda 9 aasta jooksul.

Iraan sai omale eritingimused – riik võib oma päevast naftatootmist tõsta 3,9 miljoni barrelini. Leppega on liitunud ka mitmed OPECi välised riigid, kes vähendavad oma päevast naftatootmist eeldatavasti kokku 600 000 barreli võrra.

Ka bensiini hinnale oli mõju küllaltki suur – Rotterdami 95 bensiini hind tõusis nädalaga 8,2 protsenti 515,75 dollarini tonnist.

Bensiini hind
Bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised