Börs: Fonterra prognoosib hinnatõusu

Börs: Fonterra prognoosib hinnatõusu
Börs: Fonterra prognoosib hinnatõusu

Nädala börsiuudised: Euroopa piimatootmise vähenemine kiireneb; suhkru hinnad kukuvad kolinal; USDA: teraviljade varud suurenevad oodatust enam; rapsiseemnete hinnatõus jätkub; nafta hinnatõus peatus, bensiin kallineb.

Fonterra: turuolukord on piimahindade tõusu jätkumiseks soodne

Uus-Meremaa piimatootjate kooperatiiv Fonterra prognoosib, et piimahindade tõus jätkub, sest tootmine väheneb ning nõudlus paraneb. Tõsi, hinnatõus on olnud veidi liiga kiire ja arvatakse, et lühiajaliselt võiks hinnatõus lähiajal aeglustuda või peatuda, vahendab agrimoney.

Maailma suurim piimaeksportija teatas, et maksab prognoosite kohaselt oma farmeritele piimapulbri kilo eest sellel hooajal (2016-2017) 6 dollarit (Uus-Meremaa dollarit). See on 1,1 dollarit enam kui eelmisel hooajal – toona maksti farmeritele viimase kümnendi madalaimat hinda.

„Prognoosid peegeldavad globaalsete piimahindade tõusu,“ ütles Fonterra juhatuse esimees John Wilson. „Uus-Meremaa, Austraalia ja Euroopa pakkumine on väiksem ja nõudlus on stabiilsem.“

Ettevõte teatas oma investoritele, et Hiina impordinõudlus on viimase 12 kuuga tõusnud 27protsendi võrra (juuli seisuga). Ladina-Ameerika ostud on suurenenud aastaga 10protsendi võrra.

Teiste Aasia riikide import on tõusnud vähem – kokku 2 protsenti. Lähis-Ida nõudlus on vähenenud aga 6protseni võrra, sest 2015. aastal koguti endale suured varud.

Euroopa piimatootmise vähenemine kiireneb

Pakkumise poole pealt tõi ettevõte välja, et Uus-Meremaa tootmine langes oktoobris 5,5protsendi võrra. Austraalias vähenes tootmine lausa 11,4protsendi võrra 968 miljoni liitrini.

„See on esimene kord sellel sajandil kui Austraalia oktoobrikuine piimatootmine ei ole ületanud miljardit liitrit,“ teatas Milk Producers Council.

Samal ajal on Euroopa piimatootmise vähenemine kiirenenud. Näiteks septembris vähenes tootmine eelmise aasta sama ajaga võrreldes 2,8protsendi võrra.

„Tundub, et piimatootmiskvootidest loobumine (2015. aasta 1. aprillil) on lõpuks süsteemist läbi käinud,“ ütles Londonis asuva maaklerfirma VSA Capitali töötaja Ed Hugo.

Tõsi, analüütikud tõid siiski välja, et piimahindade tõus on olnud veidi liiga kiire ning tõenäoliselt on oodata kasvu aeglustumist või korrektsiooni.

Euroopas odavnes kooritud piima pulbri hind 1,9 protsenti ja tonn maksab 2078 eurot. Sellel aastal on hinnad tublisti tõusnud.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Suhkru hinnad kukuvad kolinal

Suhkru hinnad jõudsid kuue kuu madalaima tasemeni, sest prognoositakse, et järgmise aasta tootmine ületab nõudlust.

Oktoobrikuistest tippudest on suhkru hind kukkunud 24 protsenti. Viimase kuu jooksul on hind kukkunud 16 protsenti.

„2016-2017 hooajaks prognoositi defitsiiti, aga nende ennustustega on tagasi tõmmatud – ja see ei ole ainuke põhjus, miks suhkru hind langeb,“ ütles Commerzbank.

„Aina rohkem on neid turujälgijaid, kes näevad, et globaalsel turul võiks olla järgmisel aastal väike ülejääk,“ teatas pank.

Näiteks Sucden Financial prognoosib, et järgmise aasta suhkrutootmise ülejääk on miljon tonni.

Tõsi, vaatamata hiljutisele hinnalangusele on suhkruhinnad tänavu siiski tublisti tõusnud, sest Brasiilia vihmad aeglustasid suhkruroo koristamist.

Suhkru hind
Suhkru hind

USDA: teraviljade varud suurenevad oodatust rohkem

USA põllumajandusministeerium (USDA) tõstis eelmisel nädalal maailma teraviljade varude hinnanguid, mis võib mõjuda hindadele survestavalt.

USDA tõstis järsult Brasiilia maisitoodangu ja Austraalia nisutoodangu prognoosi, mis tähendab, et 2016-2017 hooaja lõpu varud peaksid olema oodatust suuremad.

„See oli haarav raport, mis pani maailmaturud langema, sest USDA tõstis maailma sojaubade-, maisi- ja nisuvarude prognoosi rekordtasemeteni,“ ütles Kim Rugel investeerimisfirmast Benson Quinn Commodities.

Futures Internationali analüütik Terry Reilly ütles, et raport oli „fundamentaalselt hinnalangust toetav, sest maailma varud jätkavad kasvu“.

Maisivarude prognoosi tõsteti 4,1 miljoni tonni võrra 222,3 miljoni tonnini.

Globaalse nisutootmise prognoosi tõsteti 6,5 miljoni tonni võrra, peamiselt Austraalia suure toodangu tõttu. Maailma nisuvarud peaks hooaja lõpuks ulatuma 252,14 miljoni tonnini.

Euroopas kallines toidunisu hind (märtsikuu futuur) 1,4 protsendi võrra 166,75 euroni tonnist.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete hind kallines nädalaga aga 2 protsenti ja tonn maksab juba 417,25 eurot. Eelmisel nädalal teatas Commerzbank, et Euroopa rapsiseemnete hinnad peaks püsima kõrgel tasemel, sest tootmine järgmisel aastal taastuda ei tohiks.

„Rapsiseemnete pakkumine on iga stsenaariumi puhul tõenäoliselt piiratud,“ teatas pank.

Lisaks sellele ei suurenda Euroopa põllupidajad märkimisväärselt rapsi külvipinda, sest kardetakse pestitsiididega seotud piiranguid, teatas Strategie Grains paar nädalat tagasi. See peaks tähendama, et rapsiseemnete hinnad püsivad ka edaspidi kõrgel tasemel.

Teistest toorainetest odavnes kakao 0,9 protsenti ja kohv kallines 2,8 protsenti. Kummagi tonn maksis neljapäevaks vastavalt 2251 ja 2055 dollarit.

Nafta hinnad püsivad kõrgel, bensiin kallineb

Nafta hinnakasv peatus, aga barrelihinnad püsivad jätkuvalt kõrgel. Seda hoolimata teadetest, et OPECi riikide toodang on suurenenud ning Föderaalreserv otsustas intresse tõsta, vahendab Äripäev.

Föderaalreservi otsus intresse tõsta tugevdas dollarit ja see peaks naftale survestavalt mõjuma. Nimelt muutub tooraine teistes valuutades arveldajate jaoks kallimaks.

Nafta hinna tõus on seda üllatavam, et USA Energiainformatsiooni Administratsioon teatas, et möödunud nädalal tõusid USA naftavarud. Ka see oleks pidanud nafta hinda aitama alla suruda. Mõni päev tagasi teatas Rahvusvaheline Energiagentuur, et OPECi riikide naftatoodang kasvas novembris ning keskmiseks päevaseks toodanguks kujunes 33,87 miljonit barrelit.

Eksperdid on märkinud, et järgmised nädalad on naftaturgu silmas pidades eriti olulised, sest siis on näha, kas OPECi liikmed peavad naftaleppest kinni. Samuti tasub jälgida OPECisse mitte kuuluvate riikide naftatootjaid, kes on samuti naftaleppega seotud. Siiski ei tasu eeldada, et naftatootmine väga kiiresti langema hakkab, kuna toodangu kiire vähendamine pole sageli tehnoloogiat silmas pidades võimalik. Praegune naftalepe kehtib kuus kuud.

Nii WTI kui ka Brenti naftabarreli hind kallines nädalaga veidi üle 0,1 protsendi. Bensiini hind tõusis aga 3 protsenti ja 95 Rotterdami bensiini tonn maksab 519 dollarit.

95 Rotterdami bensiini hind
95 Rotterdami bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised