Börs: Piimaturg alustas uut aastat langusega

Börs: Piimaturg alustas uut aastat langusega
Börs: Piimaturg alustas uut aastat langusega

Nädala börsiuudised: piimaturg alustas uut aastat langusega; Euroopas on kooritud piima pulbri hind tõusnud poole aastaga 30 protsenti; Hiina ostmine piimaturul taandub; USA turg vedas Euroopa nisuhinnad tõusule; nafta hind 18 kuu tipus.

Piimaturg alustas uut aastat langusega

Piimaturg alustas uut aastat langusega – täispiima pulbri hind kukkus GlobalDairyTrade oksjonil korralikult, vahendab agrimoney.

GlobalDairyTrade indeks, mis põhineb Uus-Meremaa piimatootjate kooperatiivi Fonterra oksjonil, kukkus kahe nädalaga 3,9 protsenti.

Täispiima pulbri hind langes aga lausa 7,7 protsenti 3294 dollarini tonnist. Tõsi, tšedari juustu hind tõusis 1,4 protsenti 3894 dollarini, mis on kõrgeim tase alates 2014. aasta juulist.

Täispiima pulbri hind on sellegi poolest viimase aasta jooksul tõusnud 49 protsenti, mis peegeldab seda, kuidas pakkumise kasv on maailmas (ja ka Uus-Meremaal) peatunud.

Fonterra prognoosis detsembris, et nad koguvad tootjatelt 2016-2017 hooajal kokku 1,46 miljonit kilogrammi tahket piima, mis on eelmise aasta sama ajaga võrreldes 7 protsenti vähem. „See näitab, kui raskesse olukorda on paljud piirkonnad riigis sattunud,“ nentis ettevõte.

Piimahindade muutus
Piimahindade muutus

Hiina ostmine taandub

Osaliselt põhjustasid GDT oksjoni hinnalanguse Hiina ostjad, kes kasutasid ära aega, mil piima sai importida maksuvabalt. Hiina valitsus vabastab ostjad tariifidest jaanuaris, mis on viimasel ajal piimaturule tuge pakkunud. Nüüd on hiinlaste ostmine veidi taandunud, aga pikaajaliselt on import siiski kasvutrendis.

Oktoobri seisuga kasvas Hiina piimaimport (eelmise aasta sama ajaga võrreldes) 26 protsenti. Täispiima pulbri import tõusis 17 protsenti.

Euroopas odavnes kooritud piima pulbri hind nädalga 1,5 protsenti ja tonn maksab 2216 eurot. Viimase kuue kuu jooksul on hind tõusnud aga veidi üle 30 protsendi.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Rapsiseemnete hinnad tõusevad edasi

Maailma õliseemnete varud peaksid 2016-2017 hooaja lõpuks tõusma üle 96 miljoni tonni, aga rapsiseemnete varud vähenevad rohkem kui 15protsendi võrra 5,55 miljoni tonnini, sest tähtsamatel turgudel peaks saak vähenema.

Varud olid viimati nii madalad neli aastat tagasi ja kitsas turuolukord peaks hindu ka edaspidi toetama. Nädala lõikes kallines rapsiseemnete hind 2,5 protsenti ja tonn maksab 417,25 eurot.

USA turg vedas Euroopa nisuhinna tõusule

Euroopa toidunisu hind tõusis sellel nädalal viimase kuue nädala kõrgeima tasemeni, sest ilmaprobleemid USA turul panid Chicago börsil kaubeldava nisu kallinema. See vedas kaasa ka Euroopa turu, vahendab Reuters.

Tõsi, hinnatõus ei olnud nii järsk, sest euro tugevnemine nädala lõpus hoidis nisu tagasi. Nädalaga kallines toidunisu hind 1,9 protsenti ja tonn maksab 170,25 eurot, mis on kõrgeim tase alates 24. novembrist.

169-170 euro juures on ka tähtis vastupanutase, millest hind pole suutnud läbi murda.

Chicago nisu hind, mis on globaalse nisuturu parim mõõdik, tõusis kuue nädala kõrgeima tasemeni. Eelkõige kardetakse USA nisu olukorra pärast – mitmetes piirkondades on külm ja kuiv ilm teravilja kvaliteeti rikkunud.

Euroopa nisuturu hinnatõus ei pruugi aga kaua kesta, sest tugevam euro ning 170 euro vastupanutase hoiavad seda tagasi.

„Euroopa turul hoiab edasist hinnatõusu tagasi dollari odavnemine ning asjaolu, et 170 euro taset nähakse atraktiivse müügikohana,“ ütles üks futuuridega tegelev maakler Reutersile.

Chicago börsil kallines nisu hind 5,4 protsenti 4,26 dollarini buššelist. Maisi hind tõusis 2,9 protsenti ja buššel maksab 3,61 dollarit. Sojaubade hind langes 1,6 protsenti 10,1 dollarini buššelist.

Nisu hind Cigaco börsisl
Nisu hind Cigaco börsisl

Teistest toorainetest kallines kakao hind 3,8 protsenti ja robusta kohv lisas 3,5 protsenti. Kummagi tonn maksis reede lõunaks vastavalt 2273 ja 2168 dollarit.

Nafta hind tõusis 18 kuu tippu

Nafta hind tõusis sellel nädalal viimase pooleteise aasta kõrgeima tasemeni, sest Omaan ja Kuveit teatasid tootmismahtude kärpimisest, vahendab Bloomberg.

Brenti toornafta kallines 1,8 protsenti ja WTI lisas 0,6 protsenti. Kummagi barrel maksis reede lõunaks vastavalt 57,38 ja 54,21 dollarit.

Omaani ja Kuveidi esindajad teatasid, et on otsustanud OPECi leppest kinni pidada ning tootmismahte kärpida. Nafta hinna tõusu toetas ka asjaolu, et Hiina tööstusjuhtide indeks tõusis ning andis seega märku, et Hiina nõudlus nafta järele võib lähitulevikus suureneda.

Kuveit on teatanud, et kärbib päevast naftatoodangut 130 000 barreli võrra päevas ehk 2,75 miljoni barrelini. Omaani kärped on mõnevõrra väiksemad, 45 000 barrelit päevas.

“Kui me näeme, et teisedki riigid hakkavad tootmist vähendama, on see turule positiivse tulemusega,” kommenteeris CMC Marketsi analüütik Ric Spooner. “Tulevikus peaks kindlasti aga vaatama seda, kuidas reageerivad asjale kildanafta tootjad.”

Rotterdami bensiini hind tõusis nädalaga 3,3 protsenti 544 dollarini tonnist. Viimaste nädalate tõus on olnud korralik. Kuna kallinemine jõuab Eesti tanklatesse teatava viiteajaga, siis võib oodata bensiinihindade jätkuvat kallinemist.

Bensiini hind
Bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised