Börs: Venemaa piimahinnad liiguvad Euroopaga samas taktis

Venemaa piimahinnad liiguvad Euroopaga samas takti
Venemaa piimahinnad liiguvad Euroopaga samas taktis

Nädala börsiuudised: Venemaa piimahinnad liiguvad Euroopaga samas taktis; ka sellel aastal on maailmas kohvidefitsiit; maailma toiduhinnad langesid viiendat aastat järjest; kakao hind kukub kolinal; nafta hind hakkas nädala lõpus taastuma.

Venemaa piimahinnad liiguvad Euroopaga samas taktis

Vaatamata sellele, et Venemaa piimaturg on sanktsioonide tõttu suuresti isolatsioonis, on idanaabri hinnad liikunud samas taktis, ütles põllumajandusfirma EkoNiva Grupi president Stephan Duerr.

Piimahinnad on viimastel kuudel järsult tõusnud, sest globaalsete tootmismahtude kasv on aeglustunud. Paljudes piirkondades on tootmine hoopis vähenenud.

Euroopa Komisjoni andmetest selgub, et ELi keskmine piimahind oli detsembris 32,03 eurosenti kilogrammi kohta. See on eelmise aasta sama ajaga võrreldes 5,1 protsenti kallim ning juulikuisest põhjast on hind tõusnud juba 24,7 protsenti.

Duerr prognoosib, et piima kilohind tõuseb järgmise paari kuu jooksul 40 eurosendini. „Peamine põhjus, miks hinnad tõusevad, on piimatootmise vähenemine,“ ütles Duerr. Ta nentis, et Euroopa tootmine väheneb lausa 10protsendi võrra.

Kui piimahind püsis pikemat aega 20-25 sendi juures, siis otsustasid paljud farmerid loobuda. „Miks teenida kogu aeg ainult kahjumit?“

Kooritud piima pulbri hind langes Euroopas nädalaga 2,8 protsendi võrra ning tonn maksab 2153 eurot. Viimase kuue kuuga on hinnad aga tublisti üles rühkinud.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Venelastele ei oleks midagi eksportida

Kuna Venemaale on kehtestatud sanktsioonid, siis võiks arvata, et sealne piimaturg on Euroopa omast suuresti isoleeritud. Nii see tegelikult ei ole, sest ka sealsed tootjad tõstavad juba hindu, ütles Duerr. „Meie tootjad ei saa täpselt aru, mis seal toimub, aga ka nemad tõstavad hindu.“

Ta lisas, et Euroopas on tootmine kokku kuivanud ning sanktsioonid ei ole ainukesed, mis Euroopa toodangut Venemaale ei lase. „Ma rääkisin oma Saksamaa kolleegidega. Nad ütlesid, et kui Venemaa valitsus loobuks piimatoodete impordikeelust kohe praegu, siis nad ei saaks Venemaale juustu eksportida, sest neil lihtsalt ei ole seda piisavalt,“ nentis Duerr.

Ka sellel aastal on maailmas kohvidefitsiit

Tõenäoliselt on maailmas ka sellel aastal kohvidefitsiit, vaatamata sellele, et tarbimine peaks langema, teatas Rahvusvaheline Kohviorganisatsioon (International Coffee Organization; ICO), vahendab agrimoney.

ICO prognoosib, et maailmas toodetakse 2016-2017 hooajal kokku 151,6 miljonit kohvikotti. See tähendaks, et eelmise hooajaga võrreldes kasvaks tootmine 200 000 koti võrra.

Arabica kohvi tootmine tõuseb 93,5 miljoni kotini, sest Brasiilia ja Kolumbia tulemused saavad olema väga head. Ühtlasi on tegemist kahe suurima tootjaga maailmas. Robusta kohvi toodang peaks langema aga 6 protsendi võrra 58,2 miljoni kotini.

ICO nentis, et Vietnami toodang peaks põudade tõttu langema sellel aastal 11,3 protsendi võrra 25,5 miljoni kotini. Indoneesia tootmismaht kukub lausa 18,8 protsenti 10 miljoni kotini.

Erakordne on aga see, et ICO prognoosib selleks hooajaks (2016-2017) maailma kohvitarbimise langust – kokku peaks see vähenema 600 000 koti võrra. Tavaliselt kasvas kohvi tarbimine aastas 2-2,5 protsenti.

Robusta kohvi hind kallines nädalaga 3 protsenti ja tonn maksab 2234 dollarit.

Robusta kohvi hind
Robusta kohvi hind

Maailma toiduhinnad langesid viiendat aastat järjest

Maailma toiduhinnad langesid 2016. aastal juba viiendat aastat järjest. Kõige enam odavnesid teraviljade, liha ja piimatoodete hinnad, teatas ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO).

Hinnad püsisid detsembris (novembriga võrreldes) stabiilsena, selgub FAO toiduhindade indeksi andmetest. Eelmise aasta jaanuaris jõudsid hinnad seitsme aasta madalaima tasemeni.

Detsembris oli indeks 171,8 punkti juures, novembris oli näitaja 171,9 punkti. Detsembris kallinesid järsult õliseemnete ja piimatoodete hinnad, suhkru ja lihahinnad aga kukkusid.

Suhkur kallines kolmandiku võrra

Suhkru hinnad tõusid aastaga kolmandiku võrra, vaatamata sellele, et detsembris toimus 8,6protsendiline langus. Põhjuseks oli eelkõige Brasiilia reaali odavnemine (dollarisse) ning ootused, et riigi suhkru tootmismahud suurenevad. „Majanduslik ebakindlus ning valuutaturgude kõikumine mõjutavad sellel aastal turge tõenäoliselt veelgi rohkem,“ ütles FAO ökonomist Abdolreza Abbassian.

Teraviljade hinnad jätkasid langust ning 2011. aasta tipust on need kukkunud juba 39 protsenti.

Õliseemnete hinnad tõusid detsembris viimase kahe ja poole aasta kõrgeima tasemeni. Palmiõli kallines, sest globaalsed varud on väiksed ning pakkumine on kitsas.

Suhkru hind
Suhkru hind

Kakao hind kukub kolinal

Kakao hind kukkus nädalaga 4,2 protsenti ja tonn maksab 2178 dollarit. Hindu on alla surunud eelkõige prognoosid, et Lääne-Aafrika regiooni toodang saab olema väga suur. Lääne-Aafrikas toodetakse 70 protsenti maailma kakaost.

Veel eelmisel hooajal (2015-2016) oli kakaoturg defitsiidis, sellel hooajal (2016-2017) peaks turg olema aga suures ülejäägis.

Teistest toorainetest odavnes rapsiseemnete hind 0,8 protsenti ja tonn maksab 414 eurot. Euroopa toidunisu hind langes 0,9 protsenti 168,75 euroni tonnist.

USAs langes maisi hind 1,3 protsenti, nisu kukkus 2,3 protsenti ja sojaubade hind tõusis 0,6 protsenti.

Nafta hind hakkas nädala lõpus taastuma

Nafta hinnad hakkasid nädala alguses taanduma, kolmapäeval ja neljapäeval tõusis barrelihind tublisti, sest Saudi Araabia teatas, et nende naftatootmine on langenud kahe aasta madalaima tasemeni.

Maailma suurima naftaeksportija toodangu määr on praegu 22 kuu madalaimal tasemel. OPECi liikmesriikide kohtumisel novembris seati sihiks alandada tootmist 10 058 000 barrelini päevas, et naftaturgu stabiliseerida.

„Naftat toodetakse nüüd alla 10 miljoni barreli päevas,“ teatas al-Falih täna. „Me ületame endale seatud eesmärki, et julgustada ka teisi naftatootjaid OPECi ühenduses ja väljaspool seda andma turule selget signaali, et ületootmist enam ei toimu.“

Ka Kuveidi naftaminister on teatanud naftatoodangu kärpimisest rohkem kui kokku lepitud. Sama eeskuju on lubanud järgida Alþeeria energiaminister.

WTI toornafta odavnes nädala lõikes 2,4 protsenti ja Brent kukkus 2,6 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 55,87 ja 52,9 dollarit. Rotterdami 95 bensiini hind kukkus 3,7 protsenti ja tonn maksab 524 dollarit.

Bensiini hind
Bensiini hind

Sel nädalal ei kirjutanud me teraviljahindadest. Nisu kohta oleme teinud eraldi uurimuse ja see ilmub põllumajandus.ee veebis uuel nädalal.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised