Kõrge lend – Prantsusmaa põllumajandus­ühing suurendab droonide abil saaki

Kõrge lend – Prantsusmaa põllumajandusühing suuren
Prantsusmaa põllumajandusühing suurendab droonide abil saaki

Prantsusmaa põllumajandusühing OCEALIA Group on alates 2015. aastast optimaalseima taimekasvatuse eesmärgil kasutanud senseFly droone ja AIRINOVi põllumajanduslikku ekspertiisi. Tulemus - 10% suurem saak.

Ettevõtete Charente Alliance ja Corea ühinemisel tekkinud OCEALIA Group on uhke oma 7200 farmerist liikme ja pea 900 töötaja üle. Alates 2015. aastast on 5 lennuoperaatorit lennanud kahe OCEALIA senseFly eBee Ag mehitamata õhusõiduki ehk drooniga, mis on varustatud AIRINOV multiSPEC 4C anduritega.

Abiks väetamisotsuste tegemisel. Andmekogumise tipptehnoloogia ja partnerlus AIRINOVi maailmatasemel agronoomiaekspertidega võimaldab OCEALIA meeskonnal pakkuda oma liikmetele väärtuslikku väetamise konsultatsiooni.

OCEALIA otsusetegemise abisüsteemi juht Romain Coussy sõnul drooni andmed toetavad satelliidi edastatavat pildimaterjali, mida kasutatakse aastaringselt saagi üldiseks monitooringuks. „Droon on parim viis kiirete väetamisalaste soovituste jagamiseks. Drooniseire koos AIRINOVi andmeanalüüsi ja täiendavate kontrollimeetmetega võimaldab anda kliendile soovitusi juba 48 tunni kuni 4 päeva pärast lendu,“ lausus Coussy.

 „Taimekasvatusekspertidena on meie roll AIRINOVis aidata OCEALIA farmeritel suurendada oma saaki ja parandada selle kvaliteeti – peamiselt teraviljal ja rapsil,“ selgitab AIRINOVi kaasasutaja ja praegune juht Romain Faroux. „Analüüsime pildimaterjali agronoomilisest vaatenurgast, mida ei saa võrrelda tavapärase NDVI kaartidega. Analüüsi tulemused võimaldavad anda usaldusväärseid soovitusi lämmastiku doseerimise optimeerimiseks. Kõik saabki alguse õigel ajal õiges kohas õigetest kogustest. OCEALIA tehnilised ja taimekasvatuse meeskonnad kasutavad loodud kaarte selleks, et põldudest ise parem ülevaade saada, mis võimaldab kliente omakorda tõhusamalt nõustada.“  

Drooniseire metodoloogia. OCEALIA meeskond viib droonilende iga kliendi juures läbi üks või kaks korda igal hooajal.

Droonid lendavad 150 meetri kõrgusel maapinnast ja on varustatud AIRINOV multiSPEC 4C kaameraga. Selline lennukõrgus ja kaamera võimaldavad resolutsiooni 30 cm piksli kohta. Töö kiirendamiseks taandatakse andmed suurte põldude puhul 1 meetrini pikslis. Sõltuvalt põllu suurusest suudab droon ühe minuti jooksul katta umbes 3 hektarit.

Spetsiaalselt senseFly eBee drooni jaoks väljatöötatud multiSPEC 4C kaamera multispektriline andur on valminud AIRINOVi ja maailma juhtivaima põllumajandusuuringute instituudi INRA koostöö tulemusel. Andur kogub taimedelt silmaga nähtamatuid andmeid 4 erinevas valgusspektris – roheline, punane, lähi-infrapunane ja punase serv. Seejärel töötleb AIRINOV pildimaterjali äärmiselt põhjalikeks kaartideks, mille alusel saavad agronoomid väga täpselt hinnata analüüsitava põllu iga ruutmeetrit.

Teravilja puhul kasutatakse drooni andmeid, et mõõta põllu kuivaine kogust ja lämmastiku imendumist taimede arengu kõige olulisemal ajal (Zadoks skaalal Z30 kuni Z39). Farmerid, kelle ainus eesmärk on saaki suurendada, tellivad drooniseire vahemikus Z30 ja Z33, samas kui taimede kvaliteedi hindajad (nt taimede proteiinisisalduse tõstmine) tellivad lennu Z39 faasis. Coussy sõnul võivad famerid tellida droonilennu mistahes faasis. Lend plaanitakse umbes nädal enne väetamist ning väetamine toimub analüüsitud andmete alusel.

Rapsi puhul toimuvad lennud talve alguses ja lõpus, mille alusel arvutatakse välja biomassi kadu. Faroux selgitab, et need andmed annavad väärt infot taime suuruse ja tugevuse kohta, samuti selle kohta, kui palju lämmastikku jäi viimasel annustamisel imendumata. Eesmärk on teha kindlaks täpne vajalik väetise kogus, mis laotatakse kevadel põllule enamasti kahe või kolme korraga.

Algorütmiline analüüs. Soovituste väljatöötamiseks sisestavad AIRINOVi agronoomid drooni digitaalsetele taimekaartidele unikaalseid algorütme, vaadates kaugemale standardsetest NDVI näidikutest.

Rapsi puhul mõõdab AIRINOV biomassi arengut ja kombineerib tulemused teiste põllu näitajatega (pinnase tüüp, varieeruvus jne), andmaks väetamise soovituse 1 ruutmeetrise täpsusega. Igas riigis antakse väetamise soovitused vastavalt kohalikule standardile.

Teravilja puhul mõõdab AIRINOV kuivainet ja lämmastiku imendumist, hindamaks taime tegelikku kasvupotentsiaali, kuna ainult üks vaatenurk (nt ainult biomassi mõõtmine või NDVI hindamine) ei ole usaldusväärsete väetamisplaanide soovitamiseks piisavalt täpne. AIRINOVi enda algorütmid on välja kujunenud kogunenud praktika põhjal nii Prantsusmaal kui mujal Euroopas.

Hiljemalt neli päeva pärast OCEALIA lendu saab farmer AIRINOVilt kaks varieeruvat kaarti lämmastiku annustamise soovitustega. Üks kaart on detailne ja mõeldud automaatsete täppispõllumajandussüsteemide kasutajale. Sellisel juhul saadetakse farmerile e-maili teel fail, mis sobitub nende seadmetega. Teine kaart on esimese lihtsustatud versioon farmeritele, kes doseerivad lämmastikku käsitsi või kasutavad vanemat tehnoloogiat.

Reaalsed tulemused – 10% kõrgem saak

OCEALIA drooniprogrammiga alustamisest 2015. aastal on AIRINOVi väetisekaartidel olnud reaalne rahas mõõdetav mõju farmerite tegevusele.

Coussy sõnul on AIRINOVi drooniseire teenust kasutanud OCEALIA farmerite saak kasvanud keskmiselt 10%, võrreldes traditsiooniliste meetoditega analüüsitud põldude saagiga. „Saagi hüppeline suurenemine on OCEALIA liikmetele kahtlemata väga väärtuslik tulemus. Kuna saak sõltub niivõrd paljudest erinevatest teguritest nagu ilm, pinnas ja taimede omadused, ei saa iga põllu puhul täpselt sellist tulemust garanteerida. Küll aga on OCEALIA tulemused reaalne näide, kuidas drooniseire andmed ja algorütmilised ekspertanalüüsid saavad oluliselt mõjutada taimekasvatusettevõtete tulemusi.“

Romain Faroux
Romain Faroux

Romain Faroux, AIRINOVi kaasasutaja ja tegevjuht: „OCEALIA tulemused on suurepäraseks näiteks, kuidas drooni kogutud andmed ja ekspertide algorütmilised analüüsid taimekasvatusettevõtteid edendavad.“

Vaata näidiskaarte:

AIRINOVi kuivaine kaart farmeri 11-hektarilisest teraviljapõllust, mis toob välja erinevused tonnaaži kohta hektaris (keskmiselt 6 tonni hektari kohta).

Kuivaine kaart
Kuivaine kaart

AIRINOVi kaart samast põllust, mis näitab lämmastiku imendumist (keskmiselt 128 ühikut aktiivset lämmastikku hektari kohta).

Kaart lämmastiku imendumise kohta
Kaart lämmastiku imendumise kohta

Lihtsustatud AIRINOVi rakenduse kaart samale farmerile. Kaart toob esile kolm piirkonda, kuhu tuleks doseerida erinev kogus lämmastikku (mõõdetud aktiivse lämmastiku ühikuid hektari kohta ehk U/ha).

Teisena on näha sama AIRINOVi rakenduse kaardi detailne versioon, mis on väljatöötatud automaatse doseerimisega täppispõllumajandusseadmetele.

Kaardi lihtne ja detailne variant.
Kaardi lihtne ja detailne variant.

MIS ON MIS

AIRINOVi (www.airinov.fr/en) asutasid 2010. aastal kaks robootika-telemaatika valdkonna inseneri ja üks farmeri poeg. Üksteist täiendavate oskuste toel kasvas AIRINOV kiiresti juhtivaks droonipõhiseks konsultatsioonifirmaks, mis on suunatud põllumajandusettevõtetele ja uuringuturgudele üle maailma, aidates farmeritel langetada parimaid valikuid ja teadlastel koguda statistikat.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised