Börs: Apelsine rohkem kui vaja

Börs: Apelsine rohkem kui vaja
Börs: Apelsine rohkem kui vaja

Nädala börsiuudised: apelsiniturul tekib sellel hooajal ülepakkumine; euro kurss võib muutuda väga volatiilseks, mis hakkab mõjutama põllumajandusturge; Euroopa pehme nisu eksport peaks taastuma; Rabobank: kakao hind peaks taastuma, kohvi oma aga langema; nafta hinnad tõusid.

Apelsiniturul tekib sellel hooajal ülepakkumine

Globaalne apelsinitootmine peaks järsult kasvama, mis peaks apelsinimahla turul tekitama ülepakkumise, vahendab agrimoney.

Maailma apelsinitootmine tõuseb 2016-2017 hooajal 2,5 miljoni tonni võrra 49,6 miljoni tonnini, mis on viimase kolme aasta kõrgeim tase, sest Brasiilia tootmine hakkab pärast kuus aastat kestnud langust uuesti kasvama, teatas USA põllumajandusministeerium (USDA)

Brasiilia tootmine peaks kasvama 27protsendi võrra 18,2 miljoni tonnini, sest ilm saab olema väga soodne. Tõsi, USA tootmine peaks langema 8,8 protsenti ja jõudma 4,89 miljoni tonnini, mis on madalaim tase alates 1965. aastast. See pole aga piisav, et maailmaturul ülepakkumist ei tuleks.

Maailma apelsinimahla tootmine peaks kasvama 22protsendi võrra 1,97 miljoni tonnini ja see ületab tarbimist, mis on juba praegu pikaajalises langustrendis. See tähendab, et varud kasvavad esmakordselt nelja aasta jooksul.

„Maailma varud peaks kasvama 15protsendi võrra, sest Brasiilia varud kahekordistavad,“ teatas USDA. Hooaja lõpuks peaks globaalsed varud ulatuma 515 600 tonnini.

Aplesinimahla futuuride hinnad on kukkunud novembri tippudest 30 protsenti, aga viimasel ajal on toimunud stabiliseerumine.

Apelsinimahla futuurid
Apelsinimahla futuurid

Euro kurss võib muutuda väga volatiilseks

Brexit „mõjutab põllukultuuride turge märkimisväärselt,“ sest see võib motiveerida ka teisi Euroopa riike Euroopa Liidust või euroalast lahkuma, ütles CME Groupi ökonomist Erik Norland.

Norland prognoosib, et euro kurss muutub selle tõttu volatiilseks ja see hakkab mõjutama siinset põllumajandusturgu.

„Põhjus ei ole selles, et Suubritannia on suur põllumajandussaaduste tootja. Tähtsam on see, kuidas Brexit ülejäänud Euroopale mõjub,“ ütles Norland.

Mitmetes Euroopa riikides, näiteks Prantsusmaal, Saksamaal ja Hollandis, toimuvad 2017. aastal valimised. Donald Trumpi valimisvõit USAs ja Brexit võivad tähendada, et ka teistes riikides võivad valimisi võita euroskeptilised parteid.

„Euro on dollari järel mõjuvõimult maailma teine valuuta. Praegu on euro olnud dollari suhtes küllaltki stabiilne,“ ütles Norland. „Mul on kahtlus, et see olukord hakkab peagi muutuma.“

„Kui selle aasta valimistel tulevad tulemused, mis muudavad Euroopa Liidu olukorra keerulisemaks, siis võime näha euro märkimisväärset odanvemist,“ ütles ta. Euroopat mõjutab see palju, sest EL on maailma suurim piima-, rapsi- ja nisutootja.

Euro kurss dollarisse on viimase aasta jooksul olnud stabiilsem
Euro kurss dollarisse on viimase aasta jooksul olnud stabiilsem

Prognoos: Euroopa Liidu pehme nisu eksport hakkab taastuma

Euroopa Liidu pehme nisu eksport peaks järgmisel hooajal osati taastuma, teatas Strategie Grains.

Analüüsifirma avalikustas oma esimese prognoosi Euroopa Liidu pehme nisu 2017-2018 hooaja ekspordi kohta – see peaks olema 26,5 miljonit tonni.

Selleks hooajaks, mis lõpeb juunis, prognoositakse, et eksport saab olema 23 miljonit tonni. Selle kümnendi rekorditele (üle 30 miljoni tonni) jääb see ikkagi alla.

Euroopa Liidu pehme nisu ekspordi keskmine oli kolmel hooajal kuni 2015-2016 hooajani 32 miljonit tonni, selgub Euroopa Komisjoni andmetest.

Prognoos peegeldab osati seda, et teistes eksportivates riikides on nisupakkumine kasvanud. Oodatakse, et maailma nisuvarud jõuavad selle hooaja lõpuks kõigi aegade rekordini.

Analüüsifirma teatas eelmisel nädalal, et Euroopa Liidu pehme nisu toodang saab sellel aastal (2017) olema tõenäoliselt 143,8 miljonit tonni. Eelmist prognoosi kärbiti 1,2 miljoni tonni võrra. 2016. aastaga võrreldes toimub järsk taastumine (7,9 miljoni tonni võrra), sest eelmisel aastal räsis saaki liigniiske ilm Prantsusmaal.

Toidunisu hind on viimaste kuude jooksul tõusnud, sest Ida-Euroopa külmade ilmade tõttu on vähendatud toodanguprognoose. Nädalaga kallines toidunisu 0,3 protsenti 169,5 euroni tonnist.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete hind kallines Euroopas 0,1 protsenti ja tonn maksab 419 eurot.

USAs kallines maisi hind 0,1 protsenti ja nisu odavnes 1 protsendi. Kummagi buššel maksis neljapäevaks vastavalt 3,65 ja 4,24 dollarit. Sojaubade hind kukkus 1,7 protsenti ning buššeli eest tuleb välja käia 10,53 dollarit.

Teistest toorainetest langes kakao hind 2,1 protsenti ja kohv (robusta) odavnes 1,6 protsenti. Kummagi tonn maksis neljapäevaks vastavalt 2192 ja 2243 dollarit.

Rabobank prognoosib, et kakao hind tõuseb aasta lõpuks 2340 dollarini tonnist, sest hinnad on langenud liiga madalale ja see peaks nõudlust tõstma. „Madalamad hinnad peaksid suurendama tuleviku nõudlust,“ teatas pank. Kohvi hind peaks aasta lõpuks langema aga 2080 dollarini tonnist, sest mitmetes riikides (näiteks Kolumbias, Peruus ja Hondurases) prognoositakse oodatust kõrgemat toodangut.

Nafta hinnad tõusid

Nafta hinnad on selle nädala jooksul aga tõusnud. Brenti toornafta on kallinenud 2,1 protsenti ja WTI on lisanud 3,1 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva päevaks vastavalt 55,61 ja 53,17 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind kukkus aga 0,3 protsenti ja tonn maksab 540 dollarit.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised