Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 7. veebruar 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

ÜLESKUTSE: 2017. aastal külvame 100 teraviljapeenart

ÜLESKUTSE: 2017. aastal külvame 100 teraviljapeenart
Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Tegu on Eesti Taimekasvatuse Instituudi ja agronoom Heino Laiapea algatusega Eesti 100. juubeli tähistamiseks.

Teravili on Eestis oluline põllukultuur ja toiduaine. Paraku ei tee paljud inimesed vahet kaeral, odral, nisul ja rukkil. Et tutvustada teraviljaliike ja Eestis aretatud sorte, on kavas 2017. aasta kevadel rajada 100 teraviljapeenart kaheksa Jõgeval aretatud odra-, kaera-, suvinisu-, herne- ja oasordiga.

 

Oder ’Maali’

Oder ’Anni’

Kaer ’Kalle’

Põldhernes ’Mehis’

Põldhernes ’Kirke’

Põlduba ’Jõgeva’

Suvinisu ’Voore’

Suvinisu ’Hiie’

„100 teraviljapeenart on eeldus, et meie riigi 100. aastapäeval, aastal 2018, Eesti rahvas tunneks paremini meil kasvatatavaid põllukultuure ja mõistaks kodumaise põllumajanduse tähtsust riigi majanduses, kaitsevõimes ning iseseisvuse säilimisel,“ selgitas teraviljapeenra ideed endine agronoom Heino Laiapea. „Teraviljapeenra ühe sordi külvis on arvestatud ühele ruutmeetrile. Külvata võib ka väiksemale pinnale. Soovitatav on pidada teraviljapeenra kohta päevikut, kus on märgitud külviaeg, tärkamine ja kõik järgnevad taime kasvufaasid. Tänapäeval on lihtne teha teraviljapeenrast fotosid ja videosid.“

Eesti Taimekasvatuse Instituudi sordiaretajad on valinud teraviljapeenral kasvatamiseks sellised sordid: oder ’Maali‘ ja ’Anni‘, kaer ’Kalle‘, suvinisu  ’Voore‘ ja ’Hiie‘, põldhernes  ’Kirke‘ ja ’Mehis‘ ning põlduba ’Jõgeva‘.„Teravilja võib kasvata igal pool, mitte ainult suurel põllul. Teraviljapeenar võib pakkuda silmailu nii kooliaias, külamajade ja muuseumide juures ning muidugi igas talus. Haljastuseski võiks leida sobivaid kohti. Kodumaised sordid sobivad kindlasti hästi kasvatamiseks meie kliimas,“ rääkis Eesti Taimekasvatuse Instituudi asedirektor Pille Ardel. „Suvel ringsõitudel on seega kõigil võimalus Eesti erinevates paikades meie sorte näha peenral kasvamas.“ 

Ole aktiivne ja löö ses projektis kaasa!

www.pollumajandus.ee

Külv, hooldus ja koristus on iga kasvataja enda ülesanne. Heino Laiapea, e-post: [email protected].

Teraviljapeenrate rajajatena on oodatud eelkõige agronoomikutsega inimesed, kuid ka  teised huvilised.Teraviljapeenra külvajate registreerimine:

Pärast registreerimist lepitakse kokku, kuidas taimekasvatuse instituudis pakendatud seemned  külvajateni jõuavad.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960