Börs: Põllumajandus­firmad avalikustavad oma majandus­tulemused

Börs: Põllumajandusfirmad avalikustavad oma majand
Börs: Põllumajandusfirmad avalikustavad oma majandustulemused

Nädala börsiuudised: toidunisu hind langeb; Euroopa kuiv ilm püsib; suhkrut hakkab survestama etanooli hinnalangus; kohvi hind peaks taastuma hakkama; põllumajandusfirmad teatavad oma majandustulemusi; nafta hind kukks viimase kuu põhja; bensiin odavneb.

Toidunisu hind langeb

Euroopa nisusaaki ohustab mitmetes piirkondades kuiv ilm, hoiatas Euroopa Komisjon. See pani Pariisi toidunisu hinna nädala alguses tõusma. Nädala teises pooles hakkas hind uuesti langema, sest euro tugevnes ning globaalne pakkumine püsib kõrge. Lisaks sellele survestavad Euroopa nisuhindu ka madalad hinnad USAs.

„Suuremas osas regioonides on mõõdukad ilmastikuolud olnud talinisule ja kevadisele külviperioodile soodsad,“ teatas Euroopa Komisjon oma viimases raportis.

Samas nentis Komisjon, et hea saagikuse tagamiseks on mitmetest tähtsates regioonides vaja rohkem vihma. „Hispaania põhjaosas, Prantsusmaa kirdeosas, Saksamaa lääneosas ning Suurbritannia, Belgia, Luksemburgi lõunaosas on vihma vähe tulnud,“ avaldas Komisjon.

Kuiv ilm peaks püsima edasi

Praegused ilmaprognoosid näitavad, et kuiv ilm peaks nendes regioonides püsima kuu lõpuni. Prantsusmaal on nisu olukord küllaltki hea, aga järgmistel nädalatel on hädasti vihma vaja.

„Kui vihma tuleb, siis püsib väljavaade positiivne. See võib pöörduda aga negatiivseks, kui praegused ilmastikuolud püsivad.“

Pariisi toidunisu hinnad on aga jätkuvalt surve all, sest ülemaailmne pakkumine on suur ning USA hinnad on madalal. Lisaks sellele mõjub kehvasti ka tugevnev euro – valuuta hakkas kallinema pärast seda, mil sai ilmsiks, et tõenäoliselt võidab Prantsusmaa presidendivalimised Emmanuel Macron.

Toidunisu hind langes kokkuvõttes nädalaga 1,6 protsenti 171,25 euroni tonnist (detsembrikuu futuur). Eelmisel nädalal kajastasime veel maikuu futuuride hinda.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete hind langes Euroopas 0,5 protsenti ja tonn maksab 367 eurot (augustikuu futuur). Eelmisel nädalal kajastasime maikuu futuuride hinda.

USAs kallines maisi hind 0,9 protsenti ja nisu lisas 1,5 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 3,67 ja 4,28 dollarit. Sojaoad odavnesid 0,3 protsenti ja buššel maksab 9,56 dollarit.

Suhkrut hakkab survestama etanoolihindade langus

Rabobank teatas, et vähendab suhkrufutuuride hinnaprognoosi, sest Brasiilia etanoolihindade langus paneb sealsed suhkrutootjaid oma tootmist suurendama. Pank on kohviturgude osas aga positiivselt meelestatud.

Rabobank vähendas 2017. aasta viimase kolme kuu suhkruhindade prognoosi 18 sendilt 16,90 sendini (naela kohta). Oktoobrikuu suhkru hind kaupleb praegu umbes 16,2 dollarisendi juures.

„Etanoolihinnad langesid 2 reaalilt (Brasiilia rahaühik) 1,66 reaalini liitri kohta,“ nentis Rabobank. „Etanooli hinnalangus tõmbab suhkruturult vaiba alt ära.“

Suhkruroo tootjatel on valida, kas toota suhkrut või etanooli. Kui suhkru hinnad on etanooli omadega võrreldes kõrged, siis eelistatakse suhkrut. Etanooli hinnalangus aga tähendab, et suhkrutootmine hakkab kasvama, mis surub selle hinda alla.

Suhkru hind
Suhkru hind

Kohvi hind peaks taastuma hakkama

Rabobank vähendas ka kohvihindade prognoose. Robusta kohvi 2017. aasta viimase kvartali prognoosi vähendati 160 dollari võrra 2000 dollarini tonnist.

„Me oleme kohvihindade osas jätkuvalt optimistlikud, vaatamata hiljutisele hinnalangusele,“ teatas pank. Languse on põhjustanud Vietnami ja Indoneesia head tingimused.

„Robusta kohvi tootmine on Vietnamis ja Indoneesias sujunud suurepäraselt ning farmeritel on hea meel, et praegu saab nõnda kõrgete hindadega müüa,“ avaldas pank.

Ka maaklerfirma Marex Spectron teatas, et kohvihindade langus on tõenäoliselt ajutine, sest järgmisel hooajal (2017-2018) saab olema maailma kohvidefitsiit 4,3 miljonit kohvikotti. Arvatakse, et praegune hinnalangus on „tehnilist laadi“ ning kaua see kesta ei saa.

Nädalaga odavnes Robusta kohvi hind lausa 7,8 protsenti ja tonn maksab 1893 dollarit.

Robusta kohvi hind
Robusta kohvi hind

Teistest toorainetest kallines kooritud piima pulbri hind (Euroopas) 1,8 protsenti ja tonn maksab 1774 eurot. Kakao kallines 1,5 protsenti ja tonn maksab 1858 dollarit.

Põllumajandusfirmad teatavad oma kvartalitulemusi

Alanud on ka tulemuste hooaeg ning mitmed põllumajandusfirmad on oma kvartalitulemused juba avalikustanud.

DuPont ületas ootusi

Seemneid ja kemikaale tootev DuPont teatas teisipäeval, et nende kasum ja käive tõusid. Sellele on kaasa aidanud USA farmerite aktiivne kevadkülv.

DuPonti tegevuskasum oli esimeses kvartalis 1,43 miljardit dollarit (1,64 senti aktsia kohta). Võrreldes eelmise aasta sama ajaga tõusis see 29 protsenti. Analüütikud ootasid 1,64 sendist kasumit.

Käive suurenes 4,6 protsenti 7,74 miljardi dollarini. Analüütikud ootasid 7,5 miljardi suurust käivet.

Monsanto kasum tõusis samuti kolmandiku võrra

USA seemne- ja kemikaalidefirma Monsanto teatas oma kvartalitulemused juba kuu esimeses pooles. Kasum suurenes 28,7 protsenti, millele aitas kaasa tugev nõudlus sojaubade ja maisi seemnete järele.

Puhaskasum tõusis 1,37 miljardi dollarini (3,09 dollarini aktsia kohta). Eelmisel aastal oli kasum 1,06 miljardit. Ettevõte ostis Saksamaa ettevõtte Bayer AG 66 miljardi eest ning firmade liitmisprotsess on käimas.

Nafta hind kukkus viimase kuu põhja

Nafta hind langes neljapäeval nelja nädala madalaima tasemeni, muret tekitab eelkõige USA tootmise suurenemine, vahendab MarketWatch.

Nii brenti kui ka WTI toornafta hinnad langesid eelmise nädala reedega võrreldes 4,2 protsenti. Kummagi barrel maksab vastavalt 50,75 ja 48,57 dollarit.

USA valitsuse andmetest selgus, et bensiini ja destillaatide varud kasvasid ootamatult. USA Energia ja Informatsiooni Administratsiooni (EIA) raportist selgus, et USA tootmine on jätkuvalt kasvamas.

Viimastel kuudel on nafta hindu toetanud OPECi tootmiskärbete kokkulepe. Nüüd on analüütikud aga kahtlema hakanud, kas tootmise vähendamine on naftahindade jätkusuutlikuks tõstmiseks piisav.

„Turgude fookus on OPECilt kaldunud USA tootjate peale. See on ka peamine faktor, mis pakkumist mõjutab,“ teatasid Commerzbanki analüütikud.

Maagaasi hind langes neljapäeval 1,1 protsenti 3,23 dollarini ühe briti soojusühiku kohta.

Langus on jõudnud ka bensiiniturule – Rotterdami 95 bensiini hind odavnes nädalaga 2,3 protsenti ja tonn maksab 566,5 dollarit. USA bensiini hind kukkus reedel 2,2 protsenti 1,56 dollarini gallonist.

Bensiini hind
Bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised