Fotod: Mahepõllu­majanduse kongressil arutleti tuleviku üle

Fotod: Mahepõllumajanduse kongressil arutleti tule
Fotod: Mahepõllumajanduse kongressil arutleti tuleviku üle

5.- 7. septembril toimus Tallinnas Mahepõllumajandusliikumiste Rahvusvahelise Föderatsiooni (IFOAM) 11. Euroopa mahepõllumajanduse kongress „Transforming food & farming – Making it Happen“.

Kongressi esinejateks olid mahemaailmas tuntud persoonid, keda oli tulnud kuulama pea 200 osalejat maailma eri paigust ja loomulikult ka Eestist. Meie tootjaid üllatas eelkõige see, et kohal oli niivõrd esinduslik seltskond EL tipp-poliitikuid, kes pidasid oluliseks tänavuse kongressi Eestis korraldamist.

Tänavusel kongressil keskenduti mahepõllumajanduse tulevikule, paika pandi visioon aastaks 2030.

Ühisel arutelul leiti, et mahesektor on jõudnud sinnamaale, et ühiselt arutledes paika pandud visioon peab olema ühtmoodi mõistetav nii mahetootjale, kui poliitikutele. Ja siin on kõigil osapooltel tarvis teha aktiivset koostööd.

Mahepõllumajanduse visioon on ülesehitatud kolmele põhiteemale:

  • Tarbimine: mahetoit igale lauale;
  • Aktiivne tegutsemine: edenda–inspireeri–vii ellu;
  • Õiglane tasu mahetoodetele: aus mäng–aus tasu.
IFOAM EU Groupi president Christopher Stopes
IFOAM EU Groupi president Christopher Stopes

Kongressi avasõnades rõhutas IFOAM EU Groupi president Christopher Stopes, et sektori visiooni paika pannes tuleb lisaks sellele, et toodetu peab olema kvaliteetne, rõhku panna ka efektiivsusele ja samas loomulikult ka keskkonnakaitse teemadele. Ja oma roll on siin ka poliitikal. „Mahepõllumajanduse visioon peab olema kooskõlas ÜRO säästva arengu 2030 eesmärkidega. Neid eesmärke tuleks silmas pidada ka ELi ühise põllumajanduspoliitika kavandamisel, et mahepõllumajanduse potentsiaal saaks realiseeritud,“ rõhutas Stopes.

Konverentsi esimesel ja teisel päeval toimusid aktiivsed arutelud, kus läbivaks teemaks oli see, millised peaksid olema sammud mahepõllumajanduse jätkusuutlikkuse tagamiseks – nii tootmisel, toidutootmise läbipaistvusel, kui turundamisel. Üheks mureks oli liigne kiirustamine – seadused, eeskirjad, nõuded – muutuvad liiga kiirelt. See on ka põhjus, miks noori sektorisse vähe tuleb – raske on alustada ja kohe muuta tehtut, puudub kindlustunne.
Lisaks leidis käsitlust ka Euroopa Liidu mahepõllumajanduse uus määrus.

7. septembril oli kõigil huvilistel võimalik külastada meie mahetootjaid – Taali mesilat, Rehekivi talu ja La Muu jäätisetootmist.

Pikemalt kajastame üritust Äripäeva põllumajanduse kuukirjas, mis ilmub 25.09.2017.

Galerii

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised