Eesti Aiandusliit pöördus maaeluministri poole ettepanekuga alandada puu- ja köögivilja käibemaksumäära. Seda seoses kodumaise aiandustootja konkurentsivõime järsu halvenemisega, mis on tingitud suurest erinevusest puu- ja köögivilja käibemaksuga maksustamisel lähiriikides.

- Aiandusliit: teeme ettepaneku kodumaise puu- ja köögivilja käibemaksumäära alandamiseks
- Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Reedel, 08.09.2017 edastas Eesti Päevaleht uudise, et Läti valitsus kavatseb langetada Läti päritolu puu- ja köögivilja käibemaksu määra 21%-lt 5%-ni. See on väga halb uudis Eesti tootjale ja halvendab märkimisväärselt kodumaise aiandustoote konkurentsivõimet kaubanduses. Naaberriikide konkurentsieelised suurenevad veelgi.
Eesti Aiandusliit on juba viimased 5 aastat juhtinud ministeeriumi tähelepanu olukorrale, kus Eestis kehtib toidukaubale üks Euroopa Liidu kõrgemaid käibemaksuprotsente, samas kulub siinsetel elanikel toidu ostmiseks oluliselt kõrgem protsent sissetulekust kui Euroopas keskmiselt. Kui Kesk-Euroopa elanik kulutab toiduainete ostmiseks keskmiselt vaid 15% oma palgast, siis eestlane kulutab viiendiku.
Kui Läti eelpool nimetatud käibemaksu muudatuse jõustab, jääb Eesti koos Taani, Leedu ja Bulgaariaga nende veel väheste riikide piinlikku nimekirja, kus toiduainetele käibemaksu erisust pole tehtud.
Eesti Aiandusliidul on järgnev ettepanek:
• Palume ministril algatada koalitsioonipartneritega jõulised läbirääkimised kodumaise puu- ja köögivilja käibemaksumäära langetamise osas vähemalt samale määrale kui naaberriigis Lätis või siis vabastada kodumaine puu- ja köögivili käibemaksust üldse analoogselt Suurbritanniale, kus kõikide toiduainete käibemaksumäär on 0%.
• Oleme kindlad, et kodumaiste aiandussaaduste käibemaksu alandamine või kaotamine parandab Eesti aiandussektori konkurentsivõimet, muudatusest tekkiv odavam hind jaekaubanduses aitab kaasa madalama sissetulekuga inimeste toimetulekule ja soodustab inimesi tarbima rohkem tervislikke kodumaiseid aiandussaadusi.
Loodame, et meie ettepanek leiab ministeeriumis mõistmist ja soovi algatada valitsuses läbirääkimised antud teemal.
Raimond Strastin
TegevjuhtMTÜ Eesti Aiandusliit
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Üleminekuperiood on lehmale kriitiline – just sel ajal suureneb energiavajadus ja kasvab risk ketoosiks. Baltic Agro poolt pakutav MecoVit® ühendab mikrokapseldatud DL-metioniini, koliinkloriidi, betaiini ning B2- ja B12-vitamiini, toetades maksa ainevahetust, söömust ja energiataset, et lehm saaks uue laktatsiooni alustada tugevamana.