Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 15. veebruar 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mahetootjad küsivad: Mis saab mahetoetustest?

Mahetootjad küsivad: Mis saab mahetoetustest?
Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Kõik mahetootjad ootasid, et 10.02 avaldatakse mahetoetuste saajate nimekirjad. Mis juhtus, oli see et 09.02 saadeti hoopis tootjatele kiri mis teavitas, et mahepõllumehi on liiga palju ning eelarves raha ei jätku ning väljamaksete arvestus tehakse alles kuu lõpuks ning vähendatakse toetust 32%.

Seda palju konkreetselt taotlejaid on, teati juba eelmisel kevadel. Miks nüüd saadab PRIA üks päev enne kirja, et toetused viibivad ning veel hullem – vähendatakse 32%. Uurisime asja ja saime PRIAlt vastuse.

„PRIA on rakendusasutus, mis toetuste maksmisel saab kasutada ainult Maaeluministeeriumis kujundatud ja kinnitatud eelarveid. PRIAl ei ole endal vahendeid ega võimalusi eelarvete suurendamiseks. Maaeluministeerium tegeles mahetoetuste eelarvesse lisavahendite otsimisega - rohkem infot selle kohta avaldas ministeerium 8. veebruaril oma kodulehe teates. Eilse, 14.02 seisuga oli mahetoetuse eelarve suurendamiseks leitud lisaraha 2 miljonit eurot. Selle kohta valmis ministeeriumi pressiteade,“ selgitas asja PRIA pressiesindaja Maris Sarv-Kaasik. “Praegune olukord on tingitud sellest, et taotlusaluse mahepõllumajandusmaa hektarite arv ja mahe-loomade/lindude hulk on võrreldes varasemaga oluliselt suurenenud, nt mahe-hektareid oli 2017. aasta taotlustel umbes 17 000 hektarit rohkem kui 2016. aastal ja maheloomi 10 000 rohkem. Kevadel 2017 selgus tõesti taotlejate hulk, aga toetust ei maksta mitte taotlustesse kirjutatud andmete põhjal, vaid pärast taotluste vastuvõttu mitme kuu jooksul toimuvate mitmesuguste kontrollide tulemusel kindlaks tehtud nn abikõlblike ühikute (hektarid, loomad) arvu põhjal. Lisaks sõltub mahetoetuste maksmiseks vajamineva summa suurust see, milliseid mahekultuur ja loomi konkreetse aasta taotlejad kasvatavad - toetustel on sõltuvalt kultuurigrupist või loomaliigist väga erinevad ühikumäärad, näiteks köögiviljal ja ravimtaimedel seni üle 600 eurot/ha, teraviljal alla 150 €/ha. Kui varasema aasta teraviljapõllu asemel on järgmisel aastal köögivili, siis on ka vaja vastavalt rohkem toetust, kuigi põllu pind võib olla endises suuruses.“

Mahetoetuste tingimused, sh ühikumäärad on kinnitatud maaeluministri määrusega ning sama määruse § 6 sätestab ühikumäärade vähendamise olukorras, kui kõigi taotluste rahastamiseks ei piisa taotlusvooru jaoks eraldatud eelarvest.

„Info ühikumäärade võimaliku vähendamise kohta on seega olnud mahetoetuse taotlejatele toetusega seotud tingimustest eelnevalt teada,“ lisas Sarv-Kaasik.

Ta selgitas ka seda, miks saadeti välja need kirjad, mille tootjad said. „Kui PRIA saatis mahetoetuse ootajatele välja kõnealused kirjad, siis ei olnud veel teada, kas või millisel määral on Maaeluministeeriumil võimalik mahetoetuste eelarvet suurendada ja milliseks kujunevad sellest tulenevalt lõplikud ühikumäärad. Klientidele teavituskirjas toodud võimalikud vähendusprotsendid olid informatiivsed ja arvestatud maksimaalsetena juhuks, kui tulnuks piirduda vaid olemasoleva eelarve kasutamisega,“ rääkis Sarv-Kaasik. „Eile pärast ministeeriumi kinnitust eelarve suurendamise kohta 2 mln euro võrra kinnitas PRIA peadirektor käskkirjaga uued ühikumäärad. Vähenduse määraks on kõigil mahetoetuse alaliikidel 14.08% ehk vähendus pole nii ulatuslik kui tulnuks teha siis, kui eelarvesse poleks lisaraha leitud. Otsuste koostamine toetuste määramiste kohta praegu käib.“

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960