100 teraviljapeenart läheb kordamisele

100 teraviljapeenart läheb kordamisele
100 teraviljapeenart läheb kordamisele

Mullu EV100 kingitusena rajatud teraviljapeenrad saavad tõhusa jätku. Eesti Taimekasvatuse Instituudi sordiaretajad täiendasid kultuuride nimekirja kaer ’Kalle’, põldhernes ’Leili’, tatar ’Aivi’ ja speltanisuga.

Miks kasvatada Eesti sorte?

Miks eelistada kohalikku ja kodumaist? See on mõtteviisi ja hoiakute küsimus. Meie otsustada on, kas seada oma tegevus sõltuvusse väljaspool tulevast või saada hakkama kohapeal loodu või toodetuga ja seeläbi toetada Eesti riigi arengut.

Eesti riik tähistab aastal 2018 oma 100. sünnipäeva. Eesti sordiaretus Jõgeval on ainult kaks aastat noorem. See näitab, kui vajalik ja väärtustatud on see valdkond Eesti riigis olnud läbi aegade. Eesti Taimekasvatuse Instituudis (ETKI) tegeldakse enamike meil kasvatatavate teraviljade, kartuli, talirüpsi, mitmete heintaimede ja köögiviljade sortide aretusega. Sortide aretamine on pikaajaline protsess – uue teraviljasordi saamiseks kulub tavaliselt 12-15 aastat. Kodumaiseid sorte on aretusprotsessi käigus meie kasvutingimustes eelnevalt pikka aega katsetatud, seetõttu on teada, kuidas nad käituvad erinevates ilmastikuoludes.

 

Kasvatamiseks valitakse need sordid, mis on Eesti tingimustes hea saagi ja kvaliteedi stabiilsusega. Nisusortide küpsetuskvaliteeti määramiseks on Jõgeval olemas väikesed tootmist kopeerivad veskid ja küpsetuslabor. Lisaks selle pööratakse aretuses tähelepanu ka seisu- ja haiguskindlusele, mis võimaldab saada vähem taimekaitset vajavaid sorte. Puuduste ilmnemisel prakeeritakse meie kasvutingimustesse mittesobiv materjal juba aretusprotsessi käigus. See lisab kohapeal aretatud sortidele usaldusväärsust.

Mitmed välismaised sordid on pika kasvuajaga. Seetõttu jäi möödunud 2017. aastal mitmete kultuuride, eriti oa põldude, koristamine hiljaks või jäi saak sootuks põllule. Euroopas reklaamitud varane sort võib meie tingimustes osutuda keskvalmivaks või isegi hiliseks. Eestis aretatud sordid on meie ilmastikutingimustes optimaalse kasvuajaga.

Kogu maailmas on nõudlus mahetoodete järele aasta-aastalt kasvanud. Ka Eestis suureneb pidevalt mahetootmise kasvupind. Jõgeval on uusi sorte mahetingimustes katsetatud juba alates 2005. aastast. Mitmed uuemad Eestis aretatud sordid sobivad hästi ka maheviljelusse.

Projekt õpetab lapsi teravilju tundma

Peenrategijaid jagub kõigisse maakondadesse, enim on neid Tartumaal, Harjumaal ja Pärnumaal. Suurenenud on vanavanemate arv, kes rajavad peenrad koos lastelastega ja lastelaste jaoks.  Muuseumides rajatakse 8 peenart, koolides ja lasteaedades 14. Kurb on see, et mitmes koolis ja lasteaias kes sooviksid teraviljakasvatamisega katsetada, puudub selleks sobiv maa. Puhja lasteaia õpetaja Marje Norman teeb teraviljapeenra, nagu mullugi, oma talu põllule, kus rühma lapsed saavad vaatamas ja hooldamas käia. Ka staazikas aednik Luule Kalmu ütles, et külvab saadud seemned oma aeda just selle mõttega, et peenart saavad näha läheduses asuva Elva lasteaia lapsed.

Peenraid saab näha ka seitsmes talus, kes avavad oma uksed Avatud Talude päeval.

Erinevalt mullusest ei taotle 100 teraviljapeenart nii palju meedia tähelepanu. Küll on aga soovitus külvajatele panna peenrale tutvustav silt, mis külastajatele silma hakkab. Ja oma peenrast teada anda vallalehe toimetajale. Nii saavad just oma piirkonna inimesed heast ettevõtmisest teada.

Kas sügisel koos saagikoristusega valmib ka videofilm ja slaidiprogramm, sõltub sellest kui usin on iga  osaleja oma tegevust jäädvustama. Algatus 100 teraviljapeenart on vabatahtlik tegevus, mis ei taotle projektina raha. Just seepärast sõltub EV 100 kingituse jäädvustamine eelkõige osalejatest endist.

Algatus 100 teraviljapeenart sai võimalikus Eesti Taimekasvatuse  Instituudi, Äripäeva põllumajandusportaali www.pollumajandus.ee ja projektgrupi EV100 koostööle.

 

Heino Laiapea
algatuse 100 teraviljapeenart eestvedaja

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised