Autor: Marge Ugezene • 12. juuni 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Puitmajategijad löögi all

"Kui kümme aastat tagasi oli meil oluline hinnaedu, siis praegu seda enam väga ei ole," lausus Mateki juht Sven Mats
Foto: Äripäev AS
Puitmajatootjate karmimaks läinud elu Norras ja Rootsis sunnib neid vee peal püsimiseks teisiti käituma, nad võitlevad nii palgaralli kui ka varasemast räpasema äriga.

"Eksportturgude äri on muutunud," tõdes puitmajaliidu juht Lauri Kivil. 

"Arvan, et küsimärke on mitmel ettevõttel. Aeg näitab, kas neid ettevõtteid tuleb veel," lisas Kivil, viidates Valgamaa puitmajatootjale Ritsu, millele üritab uut tugevamat hoogu anda saneerimine. Värske näide tuleb veel Põlvamaalt, kus käsitööpalkmajade tootjad Hobbiton ja Saulerman ühinesid, sest peab kohanema kiire palgatõusu, puidu kallinemise ja inflatsiooniga.

Löögi all

Põntsu andis valuutakursi muutus. Samuti tihe konkurents Läti, Leedu ning Poola tegijatega, kes maksavad töölistele tunduvalt madalamat palka. Selle tõttu võib toote lõpphind erineda pea neljandiku jagu. Palgaralli sunnib nüüd puitmajade ehitajaid otsustama, kas panna ärile punkt või teha tööd teisiti.

Praegu elavad hästi firmad, mis teevad mahuäri, näiteks laiemalt tuntud Matek, Harmet, Kodumaja ja Palmako. Kivili sõnul on nad suutnud end mahukate pikaajaliste lepingutega siduda ja suhtlevad otse arendajate ning suurte poekettidega.

Nendel, kes ajavad asju lõpp- ja erakliendiga, on aga raske kasvavas konkurentsis elus püsida. Jutt käib keskmisest elementmajatootjast, kelle käive jääb vahemikku 1,5 kuni 6 miljonit eurot. Kuna nende konkurendid Leedus, Lätis ja Poolas suudavad maksta tunduvalt madalamat palka, paneb see Eesti ettevõtjad tugevalt löögi alla. Puitmajade ehitajaid on Kivili andmetel Eestis 250 ringis, neist umbes 150 paneb püsti elementmaju.

Tekivad ka probleemid klientidega. Kivili kirjeldus sarnaneb saneerimisel tootja Ritsu omanik Ants Randmaa omaga. "Otsitakse vigu," sõnas Kivil.

Balti riikide keskmise palga käärid
Foto: Allikas: Puitmajaliit ja Swedbank / Graafik: Miguel ?lvarez / Äripäev

Ta rääkis, et kümme aastat tagasi partnerlus pidas. Tootja-klient tahtsid teha tööd ka järgmistel objektidel, kuid praegu on hinnaerinevus konkurentidega nii suur, et klient proovib jääda rasvasemasse plussi ja jätab viimase osa lepingust maksmata. "Piltlikult öeldakse, et kui ei sobi, ootavad teised tootjad ukse taga järjekorras," lausus Kivil.

Ettevõte võiks küll võtta advokaadi, et rahale järgi minna, aga näiteks Norras võib vastas seista tugevam advokaat ja kohtus kaotanud Eesti ettevõtja lõpetab hoopis kahekordses kahjumis. "Kas äri on läinud just räpasemaks, aga kui kliendil tekib võimalus, siis seda ta kasutab. Hinnaga me ei suuda mingil juhul konkureerida. Ettevõtted peavad leidma efektiivsemaid lahendusi," lausus Kivil.

"Päris räige töö"

Element- ja moodulmajade ehitaja Matek juht Sven Mats nentis, et äri on viimaste aastatega teise näo saanud. "Rapsime. Äri ongi keeruline ja suhteliselt karm. Olukord muutub kogu aeg. Oleme kommunikeerinud, et meie sektoril läheb hästi, ja lähebki, aga selle taga on päris räige töö."

Mats ennustab, et tänavu on esimene aasta, kus puitmajasektori kasvust suur osa tuleb Eestist. Kasv võib tema hinnangul jääda vahemikku 10-15%.

Loe täismahus artiklit Äripäeva veebist.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960