Fonterra lõpetas majandusaasta kahjumiga

Fonterra lõpetas majandusaasta kahjumiga
Fonterra lõpetas majandusaasta kahjumiga

Uus-Meremaa piimaturu gigant Fonterra teenis aasta lõikes esimese kahjumi, sest kõrgemad piimahinnad survestasid kasumlikkust. Lisaks sellele mõjutas tulemusi Hiina ühisfirma (joint venture) ühekordsed kulud.

Küllaltki sünged tulemused olid suuresti tingitud sellest, et ettevõtte prognoosid piimahindade osas olid liiga madalad, eriti või osas, mida kasutatakse paljude toodete toorainena. Või hinnatõus mõjutas negatiivselt nii müügimahtusid kui ka marginaale. Koostisainete äri kulud kasvasid tublisti.

 „Need tulemused ei vasta meie standarditele. Me ei suutnud täita lubadusi, mis me andsime farmeritele ja aktsionäridele,“ ütles ajutiselt tegevjuhi ameti üle võtnud Miles Hurrell, kes alustas tööd augustis.

Maailma suurima piimaeksportija kahjum ulatus juulis lõppenud majandusaastal 196 miljoni Uus-Meremaa dollarini (117 miljonit eurot). Sellele eelneval majandusaastal saadi 745 miljonit dollarit (NZD) kasumit. Kohandatud kulumieelne kasum, millest on ühekordsed kulud maha arvestatud, langes 22 protsenti, 902 miljoni dollarini.

Ettevõtte majandusaasta käive tõusis 6 protsenti, 20,4 miljoni dollarini (NZD). Fonterra prognoosib, et järgmisel majandusaastal on nende kasum aktsia kohta 25-30 senti.

Liiga optimistlikud prognoosid

Fonterra on viimasel ajal oma strateegiat märkimisväärselt muutnud. Kui varem tegeleti tooraine eksportimisega, siis nüüd müüakse ka tarbijatele mõeldud lõpptooteid, näiteks jogurteid ja juustu.

Sellega proovib ettevõte volatiivsel piimaturul oma ärisid hajutada ning paremini toime tulla, aga suurendab sõltuvust erinevate piimatoodete hindadest.

Tootjatele makstav hind toorpiima eest (€/100kg). Allikas: CLAL.
Tootjatele makstav hind toorpiima eest (€/100kg). Allikas: CLAL.

Hurrell lubas, et ettevõtte prognoose parandatakse – see on olnud juba mõnda aega probleem.

„Tekkinud on murettekitav muster. Fonterra on viimasel ajal alustanud aastaid optimistlike prognoosidega, aga ei suuda finantstulemuste osas oma eesmärke täita,“ ütles ASB Banki põllumajandussektori ökonomist Nathan Penny Reutersile.

Hurrell teatas, et ettevõte vaatab globaalselt üle kõik oma varad ja ühisfirmad ning proovib hinnata, millised neist ettevõtte strateegiat toetavad ja eesmärke täidavad. Esimesena alustatakse imikutele piimasegusid tootvast Hiina ettevõttest Beingmate, kus Fonterral on 18,8protsendiline osalus. Fonterra finantsjuht Marc Rivers ütles, et osaluse müük on samuti laual.

Ainuüksi esimesel poolaastal mõjutas Beingmate Fonterra kasumit negatiivselt 405 miljoni dollari (NZD) ulatuses. Lisaks sellele pidi ettevõte maksma Prantsusmaa piimafirmale Danone’ile  2013. aastal tekkinud saasteohu tõttu 170 miljonit dollarit (NZD).

Ettevõtte aktsia on tänavu odavnenud 25 protsenti ning kaupleb 4,8 dollari juures (NZD). Ettevõtte turuväärtus on 7,73 miljardit dollarit ning dividendimäär on küllaltki atraktiivne – 6,2 protsenti.

Fonterra aktsia (Uus-Meremaa dollarites). Allikas: Reuters.
Fonterra aktsia (Uus-Meremaa dollarites). Allikas: Reuters.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised