Börs: piimal ja nisul hea hind

Piimal ja nisul hea hind
Piimal ja nisul hea hind

Nädala börsiuudised: piimahinnad jätkavad tõusu; Euroopa nisuhinnad püsivad kõrgel tasemel; mais jõudis kolme kuu tippu; fondid panustavad maisi- ja nisuhindade tõusule; naftaturu krahh jätkub.

Nädala märksõnad:

  • Piimahinnad tõusevad edasi, sest Uus-Meremaal on kehva ilma tõttu tootmisega probleeme. Euroopas püsivad piimahinnad küllaltki soodsa nõudluse ja pakkumise dünaamika tõttu viimase aasta kõrgeimal tasemel.
  • Euroopa nisuhinnad langesid veidi, aga püsivad kõrgel tasemel, sest Venemaa ekspordihinnad tõusevad ning Argentinas on tootmisega probleeme.
  • Mais jõudis viimase kolme kuu tippu, sest Euroopa varud on vähenenud. Investeerimisfondid detsembris panustanud nii nisu- kui ka maisihindade tõusule.
  • Naftaturu krahh jätkub – hinnad kukkusid üle 10 protsendi ning bensiin odavnes järsult. Eeldatavasti jätkub hinnalangus ka Eesti tanklates.

Piimahinnad jätkavad tõusu

Globaalsed piimahinnad tõusid selle nädala keskel toimunud GlobalDairyTrade oksjonil teist korda järjest, vahendab Reuters.

GDT hinnaindeks kallines 1,7 protsenti ning keskmine müügihind oli 2844 dollarit tonnist. Eelmisel oksjonil, mis toimus detsembri alguses, tõusid hinnad 2,2 protsenti. Enne seda langesid hinnad igal oksjonil alates maist.

Või hinnad tõusid 4,9 protsenti ja kooritud piima pulber kallines 3,4 protsenti. Täispiima pulber, mis on oksjoni enimmüüdud tooraine, tõusis vaid 0,3 protsenti. Futuuriturud viitasid 3protsendilisele kallinemisele.

“Tõenäoliselt oli see tingitud suuremast pakkumisest võrreldes eelmise oksjoniga. See hoidis suure hinnatõusu ära,” ütles NZXi börsi piimaturu analüütik Robert Gibson. Suuresti on hinnatõus seotud ka Uus-Meremaa tootmisprobleemidega

Ka Euroopas püsivad hinnad küllaltki kõrgel. Kooritud piima pulbri hind langes nädalaga 0,3 protsenti, 1790 euroni tonnist. Eelmisel nädalal jõudis jaanuarikuu futuuri hind 1798 euroni, mis on viimase aasta kõrgeim tase.

Piimahindade muutus GDT oksojonil. Allikas: GDT.
Piimahindade muutus GDT oksojonil. Allikas: GDT.

Euroopa nisuhinnad püsivad kõrgel tasemel

Euroopas odavnes nisu veidi, aga hinnad püsisid kõrgel viimaste kuude kõrgtasemel, sest Venemaa nisuhinnad tõusid.

Venemaal toimuv hinnatõus on parandanud nii Euroopa kui ka USA nisu konkurentsivõimet globaalsetel turgudel. “Musta mere piirkonna hindade stabiliseerumine levib kõigile turgudele. Argentinat hiljuti tabanud vihmad ohustavad samal ajal riigi nisukvaliteeti,” teatas Prantsusmaa konsultatsioonifirma Agritel.

Venemaa nisuekspordi hinnad tõusid eelmisel nädalal järsult, USAs ja Euroopas jõudsid nisuhinnad samal ajal viimase kahe kuu tippu.

Venemaa nisueksport on 1. juulil alanud turundusaastal kasvanud eelmise aasta sama ajaga võrreldes 4 protsenti. Veel septembri alguses oli eksport 40 protsenti suurem kui mullu. Sellegi poolest on Venemaa eksporditurgudel jätkuvalt domineeriv.

Toidunisu märtsikuu futuur odavnes nädalaga 0,6 protsenti, 206,5 euroni tonnist. Allpool on välja toodud hinnagraafik, kus rohelisega on näha 2019. aasta märtsikuu futuuri hinnaliikumist, pruuniga on välja toodud viimase viie aasta märtsikuu futuuri keskmine hind. Võrreldes viimase viie aasta keskmisega püsivad hinnad küllaltki kõrgel tasemel.

Toidunisu märtsikuu futuur (rohelisega) ja viimase viie aasta märtsikuu futuuride keskmine hind (pruuniga). Allikas: Barchart.
Toidunisu märtsikuu futuur (rohelisega) ja viimase viie aasta märtsikuu...

Fondid panustavad nisu ja maisi hinnatõusule

Euroopa toidunisu hinnatõusule panustavate positsioonide netomaht tõusis 14. detsembril lõppenud nädalal 32 700 lotini, mis on viimase kuu kõrgeim tase, selgub neljapäeval avaldatud andmetest.

Fondid suurendasid tõusule panustavate positsioonide mahtu 15 000 loti võrra, 122 400 lotini – viimati oli see nii kõrgel novembrikuu alguses. Langusele panustavate positsioonide maht suurenes 1,1 protsenti, 89 700 lotini.

Maisi puhul vähenes langusele panustavate positsioonide netomaht vaid 125 lotini, mis on madalaim tase alates augusti lõpust. Fondid panustavad hinnatõusule juba neljandat nädalat järjest.

Selle nädala alguses jõudsid Euroopa maisifutuurid kõrgeima tasemeni alates septembrist, sest Euroopa varud on küllaltki väiksed ning import kasvab.

Maisi jaanuarikuu futuuri hind tõusis nädalaga 2,2 protsenti, 178 euroni tonnist.

Maisi jaanuarikuu futuur (€/tonn). Allikas: Barchart.
Maisi jaanuarikuu futuur (€/tonn). Allikas: Barchart.

Teistest toorainetest odavnes Euroopa rapsiseemnete hind 0,7 protsenti, 365,75 euroni tonnist. Kakao tonnihind tõusis Londoni börsil aga 2,4 protsenti, 2271 dollarini. Suhkur odavnes 1,4 protsenti ja tonni eest tuleb välja käia 338 dollarit.

Naftaturu krahh jätkub

Naftahinnad hakkasid selle nädala lõpus jälle kiiresti langema ning jõudsid enam kui aasta madalaima tasemeni. Turuosalised kardavad ülepakkumist ning nõudluse jahtumist, vahendab Reuters.

Brenti toornafta odavnes nädalaga lausa 10,9 protsenti, WTI kaotas 12 protsenti. Kummagi barrel maksis nädala lõpuks vastavalt 54,35 ja 46,04 dollarit. Brenti puhul on tegemist madalaima tasemega alates 2017. aasta septembrist, WTI maksis viimati nii vähe eelmise aasta augustis.

Lisaks negatiivsele nõudluse ja pakkumise dünaamikale on naftale kehvasti mõjunud ka aktsiaturgude langus ning intressimäärade tõstmine.

“Investorid tahavad riske aina vähem võtta ning seda kinnitas ka aktsiaturgude langus. Kauplejad võivad vabalt naftahindu veelgi madalamale suruda, sest tõusule panustavatest positsioonidest loobutakse,” ütles investeerimisfirma Ritterbusch and Associatesi president Jim Ritterbusch.

Bensiin kukub kolinal

Nafta vedas ka bensiini tunduvalt madalamale – Rotterdami bensiini hind langes 7,8 protsenti, 468,8 dollarini tonnist. Diislikütus odavnes samal ajal 8 protsenti, 534 dollarini tonnist. Kerge kütteõli kaotas hinnas 7,5 protsenti.

Bensiini hind
Bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised