Autor: Põllumajandus.ee • 27. veebruar 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kes on Parima Toiduaine konkursil enim võite saanud?

Toiduliit korraldab tänavu juba 25. korda Eesti Parima Toiduaine konkurssi. Vaata järele, milline on konkursi ajaloo jooksul enim märgiseid võitnud ettevõtete esiviisik.
President Kersti Kaljulaid ja Toiduliidu juht Sirje Potisepp tunnustamas tublisid tegijaid.
Foto: Eesti Toiduainetööstuse Liit
Toiduliidu juhataja Sirje Potisepa sõnul on konkursi juubeli puhul põhjust vaadata tagasi selle ajaloole, edukaimatele ettevõtetele ja legendaarsematele toodetele, mis siiani eestlaste toidulaual ja südames on. „Konkursi ajaloo jooksul on välja antud üle 300 märgise, mida tootjad endiselt pakenditel kannavad ja seeläbi klientidele näitavad, et tegu on kvaliteetsete ja maitsvate toodetega,“ kommenteeris Potisepp.

5. koht: Tere

Tänaseks Terega ühinenud Põlva Piim oli esimene Eesti Parima Toiduaine konkursi võitja aastal 1994, mil kuldmärgisega tunnustati Võideksi määret. Järgnevatel aastatel pälviti tunnustusi nii piima- kui tervist toetavate toodete kategooriates. Erinevad keefirid, lisanditega kodujuustud, toorjuustud, jogurtid, kohupiimakreemid ja -pastad on endiselt eestlaste toidulaual olulisel kohal. Eraldi väärib väljatoomist Tere uuenduslik piimahappebaktereid ja kiudaineid sisaldav piimatoodete sari Hellus, mis on tootmises olnud juba 10 aastat. Kokku on Tere ja tema eelkäijad tunnustusi pälvinud 17 korral.

4. koht: Liviko

18 tunnustusega on parima alkohoolse joogi kategooria konkurentsitu võitja Liviko! Esimese parima alkohoolse joogi tunnustuse sai Liviko juba 1996. aastal kirsi kreemlikööri Eeden eest. Järgnesid auhinnad legendaarsete Liviko Džinni, Viru Valge viina, Vana Tallinna koorelikööri ja selle mitmete eriväljalasete eest. Liviko edu taga võib näha tehnoloogide, arendajate, sommeljeede ja turundajate mitmekesise meeskonna panust.

3. koht: Leibur

Leibur on Eesti vanim ja palavalt armastatud pagari- ja teraviljatoodete valmistaja, mis peab oma auasjaks kohaliku leivakultuuri edasikandmist. Leiburi rukkileib valiti 2005. aastal Eesti parimaks rahvuslikuks toiduks.

2009. ja 2011. aastatel said Leiburi 100% täistera mitmeviljasai ja SAIB parima toiduaine tiitli. Konkursil on auhindu noppinud ka siiani poelettidel populaarseimate leibade seas olev Rukkipala, mida hinnati 2004. aastal Eesti Parima Toiduaine II koha vääriliseks ning lisaks sai see tunnustused kui parim pagaritoode ja parim toit tervisele. Kokku on Leibur konkursi ajaloo jooksul saanud 21 tunnustust.

2. koht: Põltsamaa Felix

Põltsamaa Felixil (tänasel Orkla Eestil) on äärmiselt kirju tootevalik, mille igast kategooriast parimad on konkursil 23 korral äramärkimist leidnud. Näiteks Eesti parima ekspordipotentsiaaliga toiduaineks valiti Kannujookide seeria, parima tervisetoidu kategooria auhinna said Pai+ hommikusmuutid ja ohtralt tunnustusi on saadud ka kastmete kategoorias. Lisaks on tunnustusi saanud Lossivein ja Põltsamaa Tõmmu.

1. koht: HKScan

Eestlased oskavad hinnata liha! Kogu konkursi ajaloo vältel enim tiitleid – 26! – kogunud HKScan toodab vorste, sinke, peekonit, pasteete, šašlõkki, lihapalle, grillvorste ja -liha ning ahjupraade. HKScani grupp toodab teatavasti lisaks Rakvere Lihakombinaadi toodetele ka Talleggi linnulihatooted. Kõik on ühteviisi asendamatud nii meie traditsioonilisel jõululaual kui ka suvistel grillpidudel.

Kõige pikemalt võidutsesid HKScani tooted parimate lihatoodet kategoorias lausa 10-l järjestikkusel aastal, mil said auhindu nii keefirimarinaadis šašlõkk, täidetud ahjukana õunte ja ploomidega ja toorjuustutäidisega lihapallid. Parima toiduaine kuldmärgise pälvis HKScan 2012. aastal rukkileivakattega ahjukaela eest.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960