Venemaa võib taastada teravilja ekspordi

Hea viljasaak Venemaal ja Indias õhutab spekulatsioone, et mõlemad riigid võivad naasta eksporditurgudele, kus teravilja hind liigub praegu rekordtasemete lähistel.

Venemaal on teraviljamüüjad hakanud vilja sadamatesse vedama, lootuses, et juba juulist võib Venemaa mullu suure põua järel kehtestatud teraviljamüügikeelu tühistada. Mullu kahanes Venemaa viljasaak kolmandiku võrra, 63 miljonile tonnile, kuid tänavu loodetakse koristada ligi 90 miljonit tonni teravilja. Siit ka ülekutsed embargo lõpetada.

Niisamuti võib India rekordiline viljasaak 84,2 miljonit tonni tuua riigi esimest korda viie aasta jooksul tagasi teravilja eksportijate hulka.

Paraku ei pruugi see hindade osas erilist leevendust tuua, kuna USAs ja Euroopas on teraviljasaagi väljavaated kehvad, kirjutas Wall Street Journal.

„Me ei usu, et Musta mere regioon suudab turule tulla samal moel nagu 2008. aasta hinnaralli järel, et varustada maailma suure koguse odava teraviljaga,“ ütles Rabobanki analüütik Erin FitzPatrick.

Isegi kui need riigid eksporditurgudele naasevad, ei pruugi need korvata põuast ja vihmast põhjustatud kahjustusi USA ja Euroopa viljasaagile. 16. aprillist on nisu hind maailmaturul kerkinud üle 20%.

„Isegi kui rehkendada, et nende eksport kokku küüniks 15 miljonile tonnile, ja vaadata, millised on teravilja ekspordituru prognoosid, siis on see vaid väike osa. Parimatel aegadel moodustasid nad turust kuni kolmandiku,“ ütles FitzPatrick.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised