Särgava: põllumajandustoetuste kaotamine tooks kujuteldamatu kaose

Praeguses kontekstis pole Euroliidus põllumajandustoetuste kaotamine kellelegi kasulik, sest Euroliidu sisene majanduselu on toetuspõhiselt üles ehitatud, rääkis Eesti Põllumeeste Keskliidu president Juhan Särgava. 

„Me kaotaksime maailma konkurentsis väga oluliselt, sest euroliidu siseselt on toidu kvaliteedile ja keskkonnale kehtestatud küllaltki kõrged nõuded, mis vajavad lisakulutusi,“ arvas Särgava.

Avalik sektor on Särgava kinnitusel on nende nõuete täitmiseks ette näinud toetused, et kindlustada euroliidu põllumeestele võrreldav elatustase ülejäänud ühiskonnaga. Kui see toetuste kiht maha võtta, siis eeldab see tema hinnangul väga järsku toiduainete hinnatõusu, mille jaoks ühiskond valmis pole. 

„Kuna põllumehi on elanikkonnast vaid 3protsenti, siis ülejäänud 97protsendile on lihtsam toetustega elatustaseme vahe kinni maksta, kui kogu elanikkonna toidukorv olulisemalt kallimaks tõsta,“ märkis Särgava.

Nii tooks praeguses kontekstis toetuste ärakaotamine Särgava sõnul paariks aastaks esile kujuteldamatu majandusliku kaose enne kui toiduhinnad uuel tasemel tasakaalustuvad.

„See pole teoreetiliselt võimalik, sest vajab väga pikka perioodi kui selle peale üldse mõelda,“ lisas ta.

Tänane Äripäev kirjutab sellest, et kuigi tänavu on viljatootjatele Eesti tingimustes küllalt hea aasta, siis jäävad nad välisfarmeritega konkureerides väiksemate põllumajandustoetuste tõttu nõrgemale positsioonile. Äripäev küsis, kas põllumajandustoetuste ärakaotamine tooks Eesti tootjale kasu.


Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised