Ilves: Venemaa rünnaku alla sattunud Leedu vajab meie tuge

President Toomas Hendrik Ilvese sõnul vajab Venemaa rünnaku alla sattunud Leedu kõigi euroliidu liikmete tuge.

Venemaa sanitaarteenistus peatas sel nädalal piimatoodete sisseveo Leedust, viidates nende kehvale kvaliteedile. Tegelik põhjus on poliitiline – hetkel Euroopa Liidu eesistujaks olev Leedu soovib, et EL sõlmiks idapartnerluse tippkohtumisel novembris vabakaubanduslepingu Ukrainaga ja koostöölepped Gruusia ning Moldovaga. Venemaa meelitab neid aga enda juhitava Euraasia tolliliidu rüppe.

"Eesti ja Poola on sarnasel seisukohal Ukrainale, Moldovale ja Gruusiale pakutavate lepingute sõlmimiseks Vilniuses toimuval tippkohtumisel," ütles Ilves eile Krakówis kohtumisel Poola presidendi Bronislaw Komorowskiga.

Ta lisas, et Euroopa Liidu idapartneritel peab olema õigus ise otsustada, millist tulevikku nad endale soovivad ja millistesse ühendustesse pürgivad. "Majanduslikud väljapressimised ja ähvardamised ning poliitiline surve liituda Euraasia tolliliiduga, mida need riigid praegu kogevad, on lubamatu. Neid arenguid tuleb lähikuudel eriti tähelepanelikult jälgida," rõhutas Eesti riigipea ELi ühist vastutust.

"Sama puudutab meie ühenduse enda riike, kes on sattunud vastamisi näiteks kaubanduslike sanktsioonidega vaid põhjusel, et nad toetavad veendunult Euroopa Liidu idapartnerluspoliitikat. Nii vajab ka Leedu – kes on pealegi praegu Euroopa Liidu eesistuja – meie kõigi tuge," lisas Ilves pressiteate vahendusel.

Nn Arraiolose grupi kogunemisel Krakówis osalevad Poola presidendi Bronislaw Komorowski kutsel ka Bulgaaria president Rosen Plevneliev, Itaalia president Giorgio Napolitano, Läti president Andris Berzinð, Saksamaa president Joachim Gauck, Soome president Sauli Niinistö ja Portugali president An?bal Cavaco Silva.

Arraiolose grupi nime all tuntakse 2003. aastal alguse saanud mitteformaalsete kohtumiste seeriat, kuhu on kutsutud riigipead, kes oma maade põhiseadust järgides ei osale Euroopa Liidu Ülemkogu istungitel. Grupi seekordsel kohtumisel keskendutakse peamiselt Euroopa Liidu idapartnerlusele ja Atlandi-ülestele suhetele.

Tagasi Eestisse jõuab president Ilves täna hilisõhtul.

 

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised