Autor: Eliisa Matsalu • 6. märts 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Raivo Külasepp: investeeringute kasvu pidurdab kehv koduturu ostuvõime

Raivo Külasepa sõnul mullu suuremaid investeeringuid ei tehtud, seda peamiselt ELi toetuste puuduse tõttu.

Külasepa sõnul tehti mullu suuremaid investeeringuid vähem. „Meil on hetkel ootuste periood. Kui varem tuli kõik arendused ja investeeringud oma vahenditega teha, siis nüüd on võimalik selleks kuigi palju ka toetust saada,“ selgitas Külasepp. „Eelmisel Euroopa Liidu eelarve perioodil meie jaoks toetavaid tegevusi polnud. Hetkel on lootusi, et uuel perioodil, mis nüüd käima läks, jätkub ka meie jaoks midagi ja me saame laiendustoodetega Euroopas konkurentsivõimet suurendada.“

Külasepa sõnul toetuste saamata jätmise pärast elu siiski seisma ei jää, peamiselt oodatakse toetusi just suuremate investeeringute puhul. „Näiteks korrastasime eelmisel aastal elektrijaotusvõrke, sellega jätkame kindlasti ka tänavu,“ märkis ta. „Üle-eelmisel aastal kasvatasime kasvuhoonete pinda ja laiendasime ka elektrisoojustootmist. Kõiki neid oleme teinud omavahel, mingit toetust nende taga pole olnud.“

Külasepp peab ettevõtete investeeringute kasvu peatumise üheks põhjuseks kodumaise turu kehva ostuvõimet.

Külasepa sõnul läks Grüne Fee Eesti ASil möödunud aastal kokkuvõttes natuke paremini kui 2012. aastal. „Üle-eelmine aasta oli meie jaoks kõige raskem aasta üldse, sest aasta alguses tõusis meie suurim kuluartikkel, energiaandjate gaasihind, 40 protsenti. Seda ei olnud kuidagi võimalik toote lõpphinnas kajastada. See oli seedimiseks päris tõsine asi,“ selgitas Külasepp.

Külasepp ütles, et nad hakkavad nüüdseks keerulisest olukorrast välja tulema. „Enam ei ole kulud sellist hüpet teinud. Usun, et oleme suutnud oma toodete järgi turunõudlust tekitada ja hinnatõusu kajastumine tootehinnas on nüüdseks ka tarbijale vastuvõetav,“ märkis ta.

Statistikaameti andmetel peatus möödunud aastal ettevõtete investeeringute kasv. Investeeringuid tehti 2,6 miljardit eurot, mis oli sama palju kui 2012. aastal. Lõppenud aasta neljandas kvartalis tehti investeeringuid kümnendiku võrra vähem, kui üle-eelmise aasta samas kvartalis. Ettevõtete kasum mullu tõusis 5 protsenti.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960