Põlluinfo: Vaata oma teraviljapõllud üle

Selle nädala põlluinfos kirjutab Scandagra Eesti ASi agronoom-nõustaja Tiiu Annuk teraviljade kuivlaiksusest, valgemädanikust ning nisu hele- ja pruunlaiksusest.

Suviraps juba paljudel põldudel õitseb ja hiilamardikate tõrjeaeg saab sellega ümber. Suvirapsil on peale kahjurite olulised saagivähendajad ka kuivlaiksus ja valgemädanik.

Kuivlaiksuse vastu pritsimise orienteeruv aeg on esimeste haigustäppide esinemine kõtradel. Enamasti jääb see õitsemise lõppu. Haiguse arengut soodustab 17-25?C ning suure õhuniiskusega ilm rapsi õitsemise ja valmimise ajal. Haiguse levik on intensiivsem tiheda taimede seisu korral. Eriti suur saagikadu on kõtrade moodustumise perioodil, kui temperatuur ja õhuniiskus on kõrged.

Praegu on õige aeg teha valgemädaniku tõrjet. Valgemädaniku tõrje vajaduse otsustamiseks tuleb taimede täisõitsemise faasis hinnata haigustekitaja kasvuks ja arenguks olulisi riskitegureid. Valgemädanik on seenhaigus, mis võib mullas püsida eluvõimelisena aastaid (7-10.a.). Nakkus toimub õitsemise ajal, õielehed jäävad langemisel varre hargnemiskohale pidama ja see soodustab taime nakatumist.

Viimane aeg on rääkida ka suvinisu haigusetõrjest. Paljudel põldudel on juba suvinisu ka loomise lõpus ja viljapea on lehetupest täielikult väljunud. Kasvuperioodi jooksul kahjustab nisu nisu-helelaiksus. Esmased on klorootilised täpid alumistel mullaga kontaktis olevatel lehtedel, täpid suurenevad ebakorrapärasteks laiusesse piiratud paralleelseteks laikudeks.

Teine nisu haigus, mis on laialt levinud ja mida oleme täheldanud on nisu-pruunlaiksusesse e. DTR nakatumine. Kõige suuremat saagikadu (kuni 50%) põhjustab loomise faasis nakatumine ja hilisem lipulehe kahjustus.

Loe lähemalt kõigest SIIT

 

.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised