Miks kartul mugulaid ei kasvatanud?

2014. aasta hooaja ilm oli muutlik, mistõttu ka kartulikasvuks kohati ebasoodne. Maikuu algas sajuselt ja jahedalt, muld soojenes väga aeglaselt. Kuu teine pool oli südasuviselt soe, kuid sademeid jagus üle Eesti väga ebaühtlaselt.

Suvesoojaga alanud juunikuu alguses ei jätkunud taimedele enam mullaniiskust. Juuni teine pool ja eriti lõpp olid jahedad ja vihmased. Selline suurte kõikumistega ilmastik mõjutas kindlasti ka kartuli arengut ja kasvamist. Mitmed kartulikasvatajad kurtsid taimede väga aeglase tärkamise üle, mille üheks põhjuseks oli ebasoodne ilm kasvuperioodi alguses.

Keskkonna poolt tekitatud stressitingimused muudavad kartuli ka tavapärasest rohkem vastuvõtlikumaks kahjustajatele. Lisaks muutlikes keskkonnatingimustes kasvamisele mõjutas seda taime muldades esinev kartuli-mustkärna tekitaja Rhizoctonia solani, mis talle soodsates oludes võib kahjustada kartuli varsi, võsundeid ja mugulaid. Selle seenhaiguse tüüpiliseks tunnuseks on pruunikasmustad sissevajunud laigud maa-alustel vartel ja võsunditel. Haiguse tõttu võivad taimel jääda mugulad moodustamata, kasvab ainult suur juurepahmakas, nõrgema kahjustuse korral on moodustunud mugulate koor pruun ja pragunenud või täis musti täpikesi, mis on seene viljakehad.

Seen elab mullas lagunevatel taimejäänustel ja on mullas elujõuline mitmeid aastaid, idaneb ja tungib kartulitaime vartesse ja võsunditesse kogu kasvuhooaja jooksul. Kartuli-mustkärna ideaalseks arenemiseks on niiske ja jahe (13-16?C) keskkond. Patogeeni populatsioon suureneb kartuli pidevalt samas kohas kasvatamisel. Nakatumist vähendab kartuli tärkamist kiirendavad võtted nagu mugulate eelsoojendamine, haiguskindlamate sortide kasvatamine ja viljavaheldusest kinnipidamine.

 

Osale arutelus

  • Terje Tähtjärv, Pille Sooväli

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised