Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 17. aprill 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tehnoloogia: AfiMilk jälgib Estonia OÜs lehmi

Estonia OÜ viimane laut on varustatud maailma tasemel täppispiimanduse juhtimisprogrammiga AfiMilk, kus programm katab farmi kõiki segmente - otsast lõpuni on lehmad jälgitavad ja on teada looma efektiivsus.

Ain Aasa sõnul on nende seadme tootjaks AfiMilk. „Eeskuju saime Euroopa firmadelt, sest Eestis sellist süsteemi kahjuks olemas polnud. Samuti käisime Israelis seda süsteemi päris töös vaatamas. Sealt tuli kindlus ja tahtmine süsteem endale muretseda. Investeeringu suuruseks kujunes 800 000 eurot.“

Programmi kasuteguriks on lehmade parem jälgimine.

a) kaalumine;

b) rasva määramine piimas;c) valgu määramine piimas;d) somaatiliste rakkude määramine piimas;e) vere määramine piimas;f) loomade aktiivsuse määramine laudas.

Aasa lisas, et kõigi nende näitajate jälgimine annab võimaluse efektiivsemalt kasutada söötasid ja saada paremini loomad tiineks. Samuti avastada kiiremini isutud ja haiged loomad.

Vastuseks, mis suurusega lüpsikarjale süsteem võiks sobida sõnas Aasa, et nii on raske vastata. „Maailmas kasutavad edukalt väikesed farmid seda süsteemi. Minu isiklik arvamus on, et farmi suurus võiks olla üle 500 lehma. Samas pääseb efektiivsus esile parema jälgimise näol ülisuurtes farmides. Näiteks Vietnamis kasutatakse seda süsteemi 30 000 loomaga farmis. Meile paigaldas ja müüs täppispiimanduse süsteemi AS Agribalt.“

Agribalti tegevjuhi Artur Gavronski sõnul võttis süsteemi seadistus paar kuud aega. „Täppispiimanduse osa ehk programmi „aju“ tuleb Israelist ja raam Ameerikast, kolmas osapool on automaatne järeldeso süsteem, mida valmistab Inglismaal ADF milking. Saime pakkuda terviklahenduse, mis tekitas usalduse ja ostuotsuse. Tegemist on maailma väljapaistvamate firmade kombineeritud lahendusega,“ selgitas Gavronski. „Süsteem on hetkel unikaalne ja esimene Eestis. Estonia juhtkond on alati olnud eesrindlik ja nad tahavad kasutada uuenduslikke lahendusi.“

Gavronski ütles, et AfiMilk’i pakutud süsteemi võib panna kõikidele lüpsiplatsidele Eestis. „Pole oluline karja suurus. Läbi andurite saab jälgida loomade aktiivsust ja lüpsi õigsust. See on lauda täisjuhtimise programm, mis võimaldab jälgida kõiki parameetreid. Annab iga päev ette raporti milliste loomadega sa peaksid tegelema, millised liiguvad liiga vähe ja on tõenäoliselt haiged. Automaatväravatega saab loomi selekteerida, ei pea neid mööda lauta taga otsima. Täppispiimanduse juhtimise programm, katab farmi kõiki segmente - otsast lõpuni on lehmad jälgitavad ja on teada looma efektiivsus.“

Estonia nõukogu esimees Jaanus Marrandi ütles, et iga laut on Eestis eriline ja lautasid on isesuguseid. „Käisime enne koos vaatamas paljusid erinevaid lautu üle maailma. Näiteks Ameerikas külastasin 20 farmi ja Hollandis 10 farmi. Külastasin Saksamaal ja Israelis erinevaid lautu, et leida optimaalne lahendus ja endale sobivam variant. Võin öelda, et leidsime endile maailma parimad lahendused. Arvame, et AfiMilk’i karja juhtimise süsteem on väga hea, et kompenseerida inimese pilku loomale 1000 lehmaga farmis,“ lausus Marrandi. „Paigaldatud piimandussüsteemi eluiga on üsna pikk, ma ei näe põhjust miks laut ei võiks 20 aastat toimida.“ 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960