Põlluinfo: Aeg on tõrjuda umbrohtu

Viimase nädalavahetuse soojus on looduse ja umbrohud vohama löönud. Juba eelmise nädala jahedate ilmadega oli näha, et lisaks talvituvatele umbrohtudele on ka seemneumbrohi tärganud ja vajadus tõrjet teha suureneb.

Kuna talivili alles võrsub, võib julgesti teha tõrjet nende vahenditega, mis on lubatud kasutamiseks kuni esimese kõrresõlmeni. Näiteks on sellised tooted Lintur 70 WG, Banvel 4S, Attribut. Attribut’i kohta võiks ehk niipalju öelda, et see on orasheina vastu kasutamiseks üks tõhusamaid tooteid.

Umbrohutõrjevahendite valik on väga lai ja eks igaüks on kindlasti leidnud või leiab endale sobiva. Herbitsiidide valikul on oluline tähele panna, mis umbrohud põllul probleeme valmistavad. Kui esineb näiteks virna, siis sobib nii segudesse, kui soolotootena kasutamiseks Starane 180, Tomigan, Ariane S, Banvel 4S, Primus, Lintur 70 WG, Sekator OD, Mustang Forte, Legacy 500 EC jt. Lisaks on valmis segutootena Granstar Preemia + Primus jne.

Kindlasti on paljud valinud ka umbrohutõrjeks Tombo WG, mis tõrjub nii kaheidulehelisi umbrohtusid (virn, malts jne) kui kõrrelisi umbrohtusid, eelkõige rukki-kasteheina ja tuulekaera. Tombo kasutajad peavad natuke ootama, kuna tuulekaer pole veel massiliselt tärganud. Kui liiga vara Tombo’t kasutate, riskite tuulekaera teise rinde tulekuga, mida ei saa muidugi välistada ka hilisemal tõrjel, kuna ta jätab mulda suure seemnevaru ning kogu kasvuperioodil tärkab ebaühtlaselt. Kõige tundlikum preparaatide suhtes on tuulekaer 2-lehe faasist kuni võrsumise lõpuni. Tombo WG kasutamine on lubatud teraviljadel kuni teise kõrresõlme moodustumiseni, seega kui talvituvaid umbrohtusid on palju ja arvate, et umbrohi kasvab selleks ajaks väga suureks, on soovitav enne mõne majanduslikult vähekulukama preparaadiga umbrohufoon maha võtta, selleks sobib näiteks Ergon, MCPA või muu taoline.

Talinisu umbrohutõrjega saab kokku panna ka kasvuregulaatori, sest eesmärk on muuta teraviljade kõrred lühemaks ja tugevamaks, mis vähendab omakorda lamandumisriski. Samuti võib see parandada juuresüsteemi arengut ja suurendada pead kandvate võrsete arvu. Paremad tulemused saadakse eelkõige hästi väetatud ja jõudsalt kasvavatel teraviljadel.

Võrsumisfaasis on soovitatav teraviljadele anda ka leheväetist. Kuigi juureväline väetamine ei asenda mulla kaudu väetamist ja toitainete omastamist, on ta kujunenud üheks põhiväetamise täiendavaks võtteks. Leheväetise andmine on oluline, kui taim mingil põhjusel ei saa juurte kaudu toitaineid kätte, see võib olla sõltuvuses ilmastikust, mulla pH-st, orgaanilise aine sisaldusest mullas jne. Seda võtet on otstarbekas rakendada kõrge agrotehnika taseme juures suurte saakide taotlemisel ja eriti saagi kvaliteedi parandamiseks, eeskätt proteiinisisalduse tõstmiseks. Noores kasvueas vajavad teraviljataimed eriti rohkesti fosforit, sest fosfori küllus mõjutab juurestiku arengut ja taime kasvu. Võrsumisfaasis vajavad taimed kõiki toitaineid. Soovitame erinevaid kompleksmikroväetisi nagu YaraVita Universal Bio, Viva Gel ja Kristalon väetised.

Taliraps

Taliraps kasvab hoogsalt ja on hakanud juba jõudsalt varsuma. Õienupud on paljudel taimedel moodustunud, seega umbrohutõrjevahenditest on Galeraga juba hilja pritsida. Galera kasutamisel tuleb olla talirapsil väga ettevaatlik, kuna kahjustab arenevaid õienuppe. See toode sobib ideaalselt kasutamiseks suvirapsil. Õiepungade moodustumiseni on lubatud kasutada ka Lontrel 72 SG’d, kuid kahjustamise ohtu selle toote puhul pole märgatud. Lontrel 72 SG hävitab paljusid umbrohuliike, näiteks kesalille, konnatatart, rukkilille ja põldohakat. Pritsimisel on oluline silmas pidada, et temperatuuril alla +8 ?C ei tasuks pritsima minna, optimaalne on vähemalt +10…+12°C. Teine võimalus on talirapsi umbrohtusid tõrjuda Salsa’ga. Salsa tõrjub eelkõige ristõielisi umbrohtusid, kesalille ja vesiheina. Suurte umbrohtude puhul, kui sügisel tõrjet ei tehtud, peaks kasutama maksimaalset kasutusnormi, kuna Salsa mõjub efektiivselt siiski väikestele umbrohtudele. Mõlema toote kasutamisel tuleb lisada pritsipaaki märgajat. Vajadusel saab nii Salsa’t kui Lontrel’i koos kasutada ühes paagisegus, mis omakorda annab umbrohtudele väga laia tõrjespektri.

Eelmisel nädalal soovitasin välja panna kollased vesipüünised. Esimesed varre-peitkärsakad on juba leitud. Tõrjet tuleks teha, kui kollastes püüniskaussides on 3 päevaga enam kui 10 kärsakat või kahjuri esmaleiust 10-14 päeva hiljem. Samas peetakse kollaste kausside meetodit tõrje ajastamisel üsna ebakindlaks. Tõrjekriteerium on ühe mardika leidmine 6 taime kohta. Seega jälgige kärsakat ja vastavalt vajadusele kasutage insektitsiide. Jaheda kevade tõttu on varre-peitkärsakad sel nädalal aktiivseks muutunud – erinevates Eesti piirkondades on avastatud esimesed varre-peitkärsakad, samuti on liikvel ka esimesed hiilamardikad. Kiirustada ei maksaks, vaid jälgida olukorda, kuna putukate arvukus sõltub temperatuurist. Mõnes Eesti piirkonnas on võimalik ühildada varre-peitkärsaka tõrje hiilamardikate tõrjega.

Praegu on kõige tähtsam rapsitaimedele anda lisaks põhiväetisele toitaineid ka lehe kaudu, kuna taimede kasv on väga kiire ja toitainete puuduse korral võib tagasilöök tulla saagis. Raps vajab mikroelementidest eelkõige boori umbes 400-500 g/ha, mangaani 750-1250 g/ha, vaske 50-100g/ha, tsinki 200-400g/ha ja molübdeeni 10-15g/ha. Samuti ei tohi ära unustada poolmakroelemente nagu magneesium ja väävel. Soovitame kasutada spetsiaalselt rapsile mõeldud kompleksmikroväetisi.

Juhul, kui te kasutate booriga koos putukatõrjet, siis tuleks viia paagisegu pH alla, kuna boor on leeliseline ja tõstab vee pH üle 8. Putukatõrjevahendid toimivad teadaolevalt paremini happelises keskkonnas ja väga kõrge aluselise pH juures nad kaotavad osa oma efektiivsusest. Viimasel ajal on palju räägitud veepehmendajatest.

Üldiselt võibki silmas pidada seda, et enamus insektitsiididest tahavad pritsimisvee pH alandamist. Samuti on enamus umbrohutõrjevahenditest efektiivsemad, kui viia pH alla. Sulfuroonid (nt Salsa, Lontrel, Granstar, Trimmer, Ergon jne) ehk pulbrilised preparaadid aga eelistavad neutraalset (pH 7,0) keskkonda. Kui kasutate paagisegu, kus ühed tooted vajavad happelisemat vett, teised aga mitte, siis soovitame lisada ainult nii palju veepehmendajat, et lahuse pH jääks 6,0-6,8 vahele. PH FIX5 kasutamisel, mis on värviindikaatoriga, saab seda kergesti kindlaks teha ilma pH mõõtjata – lahus muutub kollakaks, seega vee karedus on peatatud ehk Ca, Mg, Fe, Zn katioonid on neutraliseeritud.

Loe pikemalt SIIT.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised