Põlluinfo: Maisi umbrohutõrje

Kuna maisikasvatajaid on järjest enam, on viimane aeg kirjutada maisi umbrohutõrjest. Häid soovitusi jagab Scandagra Eesti agronoom-nõustaja Tiiu Annuk.

Umbrohutõrjet maisil võib teha ühe korraga või kahes erinevas jaos. Sageli tehakse siiski üks kord, kuna ajaline võit on suur ning pritsimiseks sobivaid ilmasid vähe. Samas tuleb arvestada, et tõrjevahendid tõrjuksid probleemseid umbrohtusid, seega tuleb sageli tooteid omavahel segada.
Siinkohal on ära nimetatud enamlevinud tooted ning kasutamise eesmärk, kas toode tõrjub ainult kaheidulehelisi umbrohtusid või saame tõrjuda ka üheaegselt kõrrelisi umbrohtusid.

 • ? Titus 25 DF, kulunorm 25 g/ha+märgaja (nt 0,1 l/ha Contact). Tõrjub nii kaheidulehelisi kui kõrrelisi umbrohtusi.
  Mõju hea kuni väga hea: orashein jt kõrrelised umbrohud, kesalill, kõrvikud, põld-lõosilm, hiirekõrv, ristõielised umbrohud, virn, vesihein. Mõju keskpärane: malts, puju, iminõges, konnatatar, põldkannike, maavits, erinevalehine linnurohi ja punand.Mõju halb: kirburohtud, aaskannike ja mailased.
  Titus 25 DF-i kasutatakse pärast maisi tärkamist, siis kui maisil on 2-6 lehte ja umbrohud on väikesed. Maksimaalselt 2 pritsimist 7-10 päevase intervalliga.

 •  ? 2,4 D Nufarm, kulunorm 1,0 l/ha. Alates maisi 3. lehe välja arenemisest kuni kuuenda leheni.
  Mõju hea: rebasehein, magun, harilik hiirekõrv, rukkilill, hanemalts, põldlitterhein, rapsi võõrkultuurina jt.
  Mõju halb: vesihein, põldkannike, kesalill, madar, teeleht ja mailane. Herbitsiidi efektiivsus väheneb madalatel temperatuuridel. Optimaalne õhutemperatuur oleks pritsimise ajal +10°C kuni +20°C.

 •  ? Activus 330 EC, kulunorm 4,5 l/ha. Tõrjespektrisse kuuluvad nii lühiealised kaheidulehelised kui lühiealised kõrrelised umbrohud. Kasutada maisil enne neljanda lehe faasi, kuna Activus 330 EC tõrjub umbrohtusid idanemise ajal. Tärganud või juba kasvavaid umbrohte Activus 330 EC üksi kasutatuna ei tõrju. Toote toimimiseks on oluline, et teatav niiskus oleks pinnases olemas. Kui tõrjele, eriti kevadisele tõrjele, järgneb pikemaajaline kuivus, võib umbrohutõrje mõju väheneda.

 • ? Banvel 4S, kulunorm 0,6 l/ha (muutunud kulunorm ja kasutamise aeg! Varem 0,4-0,8 l/ha, maisil 3-6 lehe faasis). Tõrjub nii lühiealisi kui pikaealisi kaheidulehelisi umbrohtusid. Lubatud kasutusaeg on maisi 2-9 lehe faasis, kuid võib kasutada ka hiljem.
  Mõju väga hea: kõrvikud, kesalill, vesihein, linnu- ja kirburohud, virn, puju, paiseleht, kassitapp, põld- ja piimohakad, konnatatar, punand, nälghein jt.
  Optimaalne temperatuur pritsimiseks on +15?C ja +20?C vahel. Banvel 4S kasutamine maisil, nagu teistel teraviljadel on soovitav teha siiski pigem varem kui hiljem, kuna hilisemal kasutamisel võib mais ajutiselt longu vajuda. Segus määrab kasutamise aja teise toote kasutamise aeg.

 • ?  Estet 600 EC, kulunorm 0,5 l/ha. Tõrjub ainult kaheidulehelisi umbrohtusid.
  Mõju hea: valge hanemalts, põld-litterhein, põldsinep, põldrõigas, raps võõrkultuurina jt. Toimespektri laiendamiseks soovitatakse Estet 600 EC-d kasutada koos teiste maisile sobivate herbitsiididega. Kasutada maisil alates nelja lehe faasist, enne kui maisil areneb välja 6 lehte.
  ?
 •       Lontrel 72 SG, kulunorm 165g/ha. Kasutada vajadusel maisil alates 3. lehest.
  Mõju hea: kesalill, konnatatar, rukkilill ja põldohakas.

 •      Maister OD, kulunorm 1,5l/ha.
  Mõju hea: kaheidulehelised (virn, vesihein, malts jt) ja kõrrelised umbrohtud (tähkjas kukehirss, orashein, kukeleib, murunurmikas, tuulekaer).
  Mõju keskmine: erilehine linnurohi ja konnatatar.
  Kasutatakse maisi 2-6 lehe faasis. Sõltuvalt umbrohuliigist ja ilmastikutingimustest hukkuvad taimed täielikult 2 kuni 4 nädala vältel pärast pritsimist. Kui taimed on pritsimise ajal stressis, võib Maister OD põhjustada kultuuril lühiajalisi kahjustusi. Maister OD-d võib segada enamike insektitsiidide (va Danadim), fungitsiidide ja teiste herbitsiididega. Vihmakindel 2 tunni möödumisel pritsimisest.
  ?
 •       Samson 6 OD, kulunorm 0,75 l/ha. Tõrjub kaheidulehelisi ja kõrrelisi umbrohtusid.
  Mõju hea: tähkjas kukehirss, kukeleib, põld-rebasesaba, tuulekaer, raihein, murunurmikas, valge kastehein, harilik orashein.
  Kaheidulehelistest umbrohtudest tõrjub hästi järgnevaid: tähkjas rebashein, kolmisruse, harilik hiirekõrv, harilik punand, paljas võõrkakar, teekummel, seljarohi, mõrkjas, kahar kirburohi, harilik kirburohi, rõigas, põldsinep, harilik piimohakas, vesihein, raps (võõrkultuurina).
  Kasutatakse maisi 2-8 lehe faasis. Jaotatud pritsimisel 0,5 l/ha (mais 2-3 lehe faasis) + 0,25 l/ha (mais 5-8 lehe faasis). Pritsimiste intervall 10-14 päeva. Ei ole soovitav kasutada segus lehe- või vedelväetistega.
  Teatud tingimustel võivad maisi lehed 1-2 nädalat pärast pritsimist ajutiselt kolletuda. See nähtus möödub kiiresti ja saagile mõju ei avalda. Mitte pritsida stressis maisi, sest see võib kultuuri kahjustada. Kindlasti tuleb arvestada, et preparaadi visuaalne toime on aeglane, umbrohtude hävimiseni võib minna 10-20 päeva. Vihmakindlus 6 tundi st, et selle aja jooksul ei tohiks vihma sadada, muidu toote efektiivsus väheneb.

Tehes umbrohutõrjet kahes osas võib kasutada esimeses ringis nt 2,4-D Nufarm või Estet`it + Samson 6 OD või Banvel 4S +Samson 6 OD, teises ringis nt Maister OD või Samson 6 OD. Tehes paagisegu Samson 6 OD + Banveliga 4S, tuleb meeles pidada, et see segu ei talu tugevat päikesekiirgust ning õhutemperatuur ei tohi olla üle 20 ?C.

Umbrohutõrjel on vaja jälgida, et umbrohud ei kasvaks liiga suureks ega hakkaks kultuurtaimega konkureerides saaki mõjutama. Ülekasvanud umbrohud on keemilisele tõrjele vähem vastuvõtlikud. Stressis taimi ei ole soovitav pritsida, kuna võib taimi kahjustada.
Üheks taimekaitsevõtteks on ka maisi vaheltharimine. Vaheltharimise põhieesmärgiks on õhutada mulda, soodustada juurestiku arengut ja vähendada maisile omast kasvuseisakut.

Maisi peamised puudushaigused ja selle vältimine

Puudushaigusi mõjutavad mitmed tingimused, selleks võib olla mulla pH, ilmastik, toitainete puudus või liig jne. Sageli ei saa taim juurte kaudu kätte piisaval hulgal toitaineid, mida ta vajaks. Kasvuperioodi alguses on väga oluline fosfor.
Fosforipuuduse tunnuseks on kidurad taimed, tumerohelised lehed, vartel ja lehtedel purpurne või punane varjund. Sageli taimedel tumekollased kloroossed ja kärbunud lehetipud. Fosforipuuduse tunnused võivad avalduda juba esimeste lehtede tekkimisest. Fosfor kui makroelement antakse külvi alla, et tagada hea juurestiku areng ning kiire lehtede kasv kasvuperioodi alguses. Fosfor tagab ühtlasema valmimise, sellega paraneb saagikus ning koristusaeg on varajasem. Ebasoodsatest tingimustest põhjustatud toitumishäire korral on soovitav fosforit anda lehe kaudu juurde, juba alates teisest lehest. Kriitiline aeg taime toitumise seisukohalt on maisil kuuenda lehe faas. Kehv taimede kasv mõjutab oluliselt ka saagikust, seega kõik toiteelemendid peavad olema kergesti taimele kättesaadavad. Lehtede kaudu fosfori andmine on väga tõhus täiendus mullast omastatavale fosforile. Parim lahendus on anda YaraVita KombiPhos -i, mis sisaldab lisaks fosforile kaaliumi, magneesiumi, mangaani ja tsinki. Soovitame üldiselt mitte segada teiste toodetega. Yara poolsed katsed on näidanud, et segudes võib kasutada maksimaalselt 2 l/ha, soovituslik kulunorm 5 l/ha. Lehtede kaudu antav fosfor on kiire, taimele märkimisväärselt lühikese ajaga kättesaadav ning taimes aktiivne.
Teine suurepärane toode on NuPhos 38, mis sisaldab fosforit fosfiitsel kujul (= PO3) vastab 38% P2O5 (w/v). Sobib nii lehtede kui mulla kaudu väetamiseks. Esimene pristimine on soovitav teha 4-8 lehe faasis. Vajadusel teine pritsimine 14 päeva pärast. Kulunorm 1-2 l/ha. Lisaks võib kasutada ka Kristalon Yellow-d, mis sisaldab lisaks fosforile ka mitmeid teisi taimele vajalikke toiteelemente.

Lisaks poolmakroelementidele nagu kaltsium, magneesium ja väävel vajab mais mikroelementidest rauda ja mangaani.
Rauapuuduse korral tekib noorematel lehtedel soontevaheline kloroos ning selle tulemusena väheneb saagikus.
Mangaanipuuduse tunnuseks on kahvatud rohekaskollased lehed, vanematel lehtedel soontevaheline kloroos. Sageli tekivad lehtedele soontevahelised valged tähnid. Kärbumine hakkab vanemate lehtede äärtel ja tippudel ning lehed on lontis ja lainelise äärega. Kuid kaks kõige olulisemat mikroelementi on boor ja tsink. Mikroelementide omastamine on väga tihedalt seotud mulla pH-ga. Mikroelementidest on just tsingipuudus maisi puhul kõige kiirem tekkima.
Tsingipuudus ilmneb enamasti 2 - 8 lehe staadiumis. Maisi lehtedele tekivad lehe keskrooga paralleelsed kahvatukollased triibud, varases faasis on noored lehed valged või kollased. Puudus saab alguse noorimate lehtede aluselt. Taimedel sõlmevahed vähenevad ning tõlvikud täituvad osaliselt. Katsed on näidanud, et tsingi andmine tõstab 1000 tera massi. Tsingivajaduse leevendamiseks soovitame YaraVita Zintrac-i (700g/l tsinki) kulunormiga 1 l/ha. Lehtede kaudu väetamiseks on parim aeg 4-8 lehe faas.
Booripuudus põhjustab maisil terade ebaühtlase jaotuse ja halva arengu. Taimedel tekib üldine kasvupidurdus, sõlmevahed lühenevad, arenevad kõverad tõlvikud. Suure boori puuduse korral taime latv ei arene korralikult välja. Lehtedel on kollased või valged täpid ning võivad välja kujuneda vahased kõrgenenud viirud. Boor tõstab tärklisesisaldust, mille tulemusena tõuseb saagikus. Lehtede kaudu on soovitatav boorivajaduse rahuldamiseks kasutada 3,0 l/ha Boori või YaraVita Bortrac-i (150g/l boori), samuti väga hästi vees lahustuvat mikrogranuleeritud boori Foliarel QS 1-1,5 kg/ha (210g/kg boori).
Mais soojatundliku kultuurina on ikka veel külmastressist põhjustatud kasvuseisakus. Lihtsaim ja odavaim võimalus on kasutada toodet Prolis 2 g/ha, mis sisaldades L-a proliin’i aitab tõsta taimedes suhkrute sisaldust. Samuti on proliini ülesanne suurendada taimede külmataluvust. Veelgi paremad külmataluvuse parandamise ja fotosünteesi intensiivsuse tõstmise vahendid on erinevaid aminohappeid sisaldavad TerraSorb Foliar, TerraSorb Complex, Amino Plus (kulunorm 1-1,5 l/ha).
Maisile on lubatud kasutada peamiste maisihaiguste vastu fungitsiidi Opera N, mida kasutatakse maisi 6-10 lehe faasis. Fungitsiidiga pritsimine aitab kaasa kvaliteetsema silo tootmisele (suurem kuivaine sisaldus, tärklise sisaldus, ühtlasem hekseldi struktuur jne). Kasvuaegsed eelised läbi põua- ja külmakindlamate taimede, pehmemate ja rohelisemate lehtede ning suuremate ja tuumakamate tõlvikute. Opera N kasutamine parandab taime fotosünteesi intensiivsust ja soodustab lämmastiku sünteesi. Kasutamise kulunorm 1,0-1,2 l/ha.

Allikas: Scandagra Eesti AS

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised