Börs: Euroopas odavnes toidunisu hind 1,3 protsendi võrra

Börs: Euroopas odavnes toidunisu hind 1,3 protsend
Börs: Euroopas odavnes toidunisu hind 1,3 protsendi võrra

Nädala börsiuudised: põud vähendab Maroko viljatootmist poole võrra; puuvilla hinnad hakkavad tõusma; piimahinnad tegid väikse tõusu; Rabobank: väljavaade piima osas jätkuvalt pessimistlik; Kuveit pani nafta hinna kallinema.

Põud vähendab Maroko viljatootmist poole võrra

Maroko nisuimport hakkab kiiresti kasvama, sest kodune tootmine langeb 8 aasta madalaima tasemeni, teatasid USA valitsuse ametnikud.

USA põllumajandusministeeriumi büroo Rabatis prognoosib, et 2016-2017 hooaja Maroko nisutoodang ulatub vaid 3,7 miljoni tonnini, mis on 54 protsenti vähem kui eelmisel aastal. Peamiselt on süüdlaseks kuiv ja kuum ilm.

„Sellel aastal on põud ja tõenäoliselt alustab Maroko nisuimpordiga oodatust varem,“ teata büroo ja lisas, et Maroko võib 2016-2017 hooajal importida 4 miljonit tonni nisu, mis on rekordiline number.

Lisaks Marokole hakkab rohkem nisu importima ka Etioopia. Ka seal on probleemiks kuiv ilm ja USA põllumajandusministeerium prognoosib, et tootmine taastub alles ühe või kahe aasta pärast. Etioopias peaks import kahekordistuma. 2016-2017 hooajal toodab Etioopia tõenäoliselt 3,8 miljonit tonni nisu.

Euroopas odavnes toidunisu hind 1,3 protsendi võrra 153,25 euroni tonnist. Rapsiseemnete hind kallines 0,3 protsenti ja tonn maksab 368,25 dollarit.

Toidunisu hind (€/tonn)
Toidunisu hind (€/tonn)

USAs langes maisi hind 1,5 protsenti ja buššel maksis reedeks 3,62 dollarit. Nisu hind odavnes 0,6 protsenti 4,6 dollarini buššelist. Sojaubade hind langes 0,5 protsenti ja buššel maksab 9,05 dollarit.

Kakao hind langes 3,5 protsenti ja tonn maksab 2871 dollarit. Turuosalised on jätkuvalt mures Brasiilia suure toodangu pärast. Lisaks sellele on pakkumine kõrge ja varud suured. Robusta kohvi hind tõusis 2 protsenti ja tonn maksab 1501 dollarit.

Puuvilla hinnad hakkavad tõusma

International Coffee Advisory Committee teatas, et puuvilla hinnad on järgmisel hooajal tõusuteel, vaatamata sellele, et tootmine kasvab. Toetavateks faktoriteks on tarbimise stabiliseerumine ja turudefitsiit.

Hinnatõus saab tõenäoliselt olema väike, kuid see on märgilise tähendusega, sest nõudluse jahenemine on viimastel aastatel puuvilla hinda alla surunud.

Maailma puuvillahindasid kajastav Cotlook A indeks tõuseb 2016-2017 hooajal 2 dollarisendi võrra 72 sendini naelast, sest puuvilla varud jätkavad vähenemist. Indeks võtab arvesse puuvilla hindu üle maailma.

Järgmine hooaeg oleks esimene kolme aasta jooksul, mil puuvilla hinnad tõusevad.

Piimahinnad tegid väikse tõusu

GlobalDairyTrade oksjonil olid hinnad sellel nädalal tõusuteel. Tõsi, turgude negatiivseid meeleolusid see eriti siiski ei muutnud, vahendab agrimoney.

Fonterra korraldatud oksjonil kallinesid piimahinnad kahe nädala taguse ajaga võrreldes kokku 2,1 protsenti.

Vaatamata väiksele tõusule on hinnad püsinud viimase kahe kuu jooksul suhteliselt stabiilsed. Võrreldes eelmise aastaga on piimahinnad kukkunud 18 protsenti. „Ma ei näe, et jää murduks,“ ütles FC Stone’i vanemmaakler Dave Kurzawski.

Tšeederi juustu hind tõusis kõige rohkem (10,5 protsenti). „See oli üks headest märkidest,“ ütles Kurzawaski. Laktoosi hind kallines 6,2 protsenti ja või odavnes 2 protsenti..

Euroopas oli kooritud piima pulbri hind hoopis languses – tonnihind kukkus nädalaga 1,5 protsenti 1650 euroni tonnist.

Kooritud piima pulber (€/tonn)
Kooritud piima pulber (€/tonn)

Rabobank: väljavaade jätkuvalt pessimistlik

Globaalse piimaturu väljavaade püsib „pessimistlik,“ teatas Rabobank ning vähendas hinnaprognoose, vahendab agrimoney.

„Jutud, et hinnad võiks taastuma hakata, on ära kadunud,“ teatas Rabobank ja lisas, et Euroopa Liidu ja Uus-Meremaa tootmine on olnud oodatust tugevam. Lisaks sellele on Hiina ja arenenud riikide nõudlus nõrgenenud.

Täispiima pulbri hind on järgmise kolme kuu jooksul keskmiselt 2100 dollari juures, prognoosib pank. Veel detsembris arvas pank, et hinnakeskmine on samal perioodil 2700.

Teisipäeval toimunud GlobalDairyTrade oksjonil kujunes täispiima pulbri hinnaks 2013 dollarit tonnist.

Pikaajalise taastumise väljavaade on samuti kehvemaks muutunud. Rabobank prognoosib, et hinnad hakkavad lõpuks tõusma, aga jõuavad 2500 dollarini alles järgmise aasta samal ajal.

„Hindade pikk madalseis on põhjustanud olukorra, kus piimatootmise tõstmine on tähtsamates piirkondades veidi aeglustuma hakanud,“ teatas pank.

„Madalad naftahinnad, paljude valuutade odavnemine dollarisse, Ladina-Ameerika probleemid ning ebaefektiivsed fiskaalsed stiimulid Euroopas on aitanud vähendada ostujõudu. Selle tõttu ostetakse piima ka vähem,“ lisasid Rabobanki analüütikud.

Kuveit pani nafta hinna kallinema

Kuveit teatas selle nädala kolmapäeval, et toodangumahud võidakse külmutada ka ilma Iraanita. Lisaks sellele vähenesid USA varud oodatust rohkem. See pani nafta hinna tõusma.

Kuveidi esindaja OPECis Nawal al-Fezaia väljendas täna Bloombergile antud intervjuus lootust, et naftariikide 17. aprilli kohtumisel jõutakse toodangumahtude külmutamises kokkuleppele isegi juhul, kui Iraan kokkuleppega ei ühine.

„Naftariikidel ei ole muud võimalust kui toodangumahud külmutada, kuna hinnad on madalad ja tekitavad kõigile muret,“ lausus al-Fezaia. „Kõik märgid näitavad, et kohtumisel jõutakse kokkuleppele.“

Ameerika Naftainstituudi värske raporti kohaselt vähenesid USA naftavarud eelmisel nädalal 4,3 miljoni barreli võrra, mis on samamoodi naftahinnale tuge pakkunud.

WTI toornafta hind kallines nädalaga 2 protsenti ja Brent lisas 4,4 protsenti. Kummagi barrel maksis reede hommikuks vastavalt 38,59 ja 40,74 dollarit. Rotterdami 95 bensiini hind kallines.

Brenti toornafta ($/barrel)
Brenti toornafta ($/barrel)

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised