Kavalad nipid aiakultuuride kasvatamiseks

Kavalad nipid aiakultuuride kasvatamiseks
Kavalad nipid aiakultuuride kasvatamiseks

Igaühel on võimalus aiandusega tegeleda, olgu sa hobiaednik või väike-ettevõtja.

Siin tulevad kasuks eelteadmised, mis lihtsustavad tööd, tagavad korralikud taimed ja saagi ning samas aitavad vältida kahjureid, näiteks maitsetaimed ei pea olema tingimata kahjurite peletajad, vaid võivad olla hoopis neile püünisteks, nii et kahjur lõpuks oma lemmiktaimele ei jõuagi.
Järgnevalt mõned kasulikud nõuanded erinevate kultuuride kohta.


ARBUUSID, MELONID JA KÕRVITSAD
• Arbuuside kasvatamist tasub kindlasti proovida, see pole Eestis nii võimatu kui tavaliselt arvatakse. Nii meloni kui ka arbuusi seemned aga tuleb eelidandada ja külvata laiemasse nõusse, kust tärganud taimed hiljem pottidesse ümber istutada. Eelista sorte, mille külvist saagini aeg on 70-75 päeva (nt ’Sugar Baby’), siis on kindlam, et nad ka meie kliimas valmivad. Jälgi, kas sort sobib kasvuhoonesse, avamaale või mõlemasse kohta.
• Arbuusi peavõrset ei kärbita, melonil näpistatakse peavõrse ära peale 4. või 5 pärislehte. Viljatud külgharud eemaldatakse. Allesjäänud harud näpistatakse vilja järelt peale 4-6. lehte.
• Hoolitse viljade eest: nad tuleb isoleerida maapinnast nt lauaplaadikese abil või üles siduda.
• Kõrvitsad on suurepärased pinnakatjad, järgmine aasta on seal palju vähem umbrohtu.
• Kõrvitsaid on väga erinevaid ja paljusid neist tasub kindlasti proovida, nt hokkaido kõrvitsatest ’Uchiki Kuri´t’; salatitegemiseks ’Pink Banana´t’; muskaatkõrvits on dekoratiivse lehestikuga, magus ja seemneteta ning õlikõrvitsast saab nii viljaliha kui katteta seemneid. Kõrvitsaid on põõsana ka!
• Rullkõrvitsaid kutsutakse ka kabatšokkideks, nende kasvatamine võtab vähe ruumi, ei nõua erihoolitsust ja on sorte, mille suuri täiskasvanud vilju sobib säilitada nagu kõrvitsaid (nt ’Striato di Napoli’).

PAPRIKA
• Ära istuta paprikat ja tšillit samasse kasvuhoonesse, nad tolmlevad omavahel ja paprika muutub kibedaks. Proovi paprikat väljas kasvatada, nt tšilli võib soodsa aasta korral väljas ilusti punaseks värvuda.
• Katseta erinevate sortidega, nii saad veenduda, mis sinu tingimustesse kõige paremini sobib. 

Maitsetaimede valik
Maitsetaimede valik

MAITSETAIMED
• Jälgi külviaega: lavendel, piparmünt, meliss ja rosmariin tuleb külvata väga varakult.
• Istuta maitsetaimi kohtadesse, mis vajavad kaitset kahjurite eest: rooside ja kurkide juurde sobivad lavendlid, mungalillede lõhn varjab kahjuritele maitsvate taimede aroomi, kurgirohtu kasutatakse tomatikahjuri tõrjes.
• Arvesta taimede omavahelist läbisaamist: basiilik, laugud ja petersell armastavad tomatit; ka paprikatele meeldib basiilik; baklažaanidele lähevad peale estragonpuju ja aed-liivatee; laugud võib julgelt porgandite juurde istutada; koriander peletab lehetäisid; porgandikärbes ründab nii porgandit kui ka peterselli, seega kasuta peterselli hoopis püüniskultuurina ja kärbes porgandi peale ei jõuagi!
• Kurgirohi on ka suurepärane vedelväetis, toiteelementide koguja, mesilaste ja maasikate lemmik.
• Kutsu oma aeda kasulikke putukaid: soolikarohuga lepatriinusid, punaste sõstarde peale tulevate lehetäidega saab toita samuti suure armee lepatriinusid ja kiilassilmi, umbrohtunud maalapikestel elab hulgaliselt jooksiklasi; lupiinidele ja kortslehtedele kogunenud veetilgad pakuvad putukatele juua.
• Hoia silmad lahti: kaubandusse ilmub igal aastal mitu uut ja eksootilist (või vana, aga uuesti avastatud) maitsetaime, mida meil saab enamjaolt kasvatada potis ja talvel hoida jahedas, nt sidrunaloisia, lõhnavad pelargoonid, sidrunpuju (koirohu leebem variant), sidrunhein, erinevate aroomidega mündid ja basiilikud.
• Jälgi, millal tuleb maitsetaimed korjata (piparmünt õitsemise ajal, meliss enne õitsemist), kuivata põhjapoolses hästi ventileeritud toas kas väikestesse vihtadesse seotult või alusel. Täiesti kuivanud maitsetaimed pane paberkottidesse.
• Maitsetaimi saab toidule lisada, kasutada kahjuritõrjes (igasse riidekappi kotike kuivatatud lavendliga) ja valmistada kosmeetikat (toonikuid, õlidele lisada jne).

 

Ära unusta viljavaheldust
Ära unusta viljavaheldust

VEEL KASULIKKU:
• Teades, millised taimed kasvavad hästi üksteise kõrval, suurendad saaki ja lood head tingimused ka putukatele.
• Kasvata taimed ette, nõnda saad hiljem istutamiseks valida ilusamad ja nad lähevad paremini kasvama.
• Pikenda saagiaega mitme külviga, hajuta riske erinevate kultuuridega. Samas jõuad ka selgusele, mille kasvatamine sulle rohkem meeldib ja sobib.
• Profülaktika: sa pole üksi, lihtsam on vältida kahjurite saabumist, olles varustatud mitmekesise floora ja faunaga. Nii toimides langeb minimaalseks ka võimalus, et tuleb kasutada taimekaitsevahendeid.
• Hoia haritav maa umbrohust ka siis puhas, kui sa seda ei kasuta – nii ei lase sa umbrohul õitseda, seemneid levitada ega vegetatiivselt paljuneda.
• Ära unusta viljavaheldust, lillkapsas ja peakapsas on mõlemad ristõielised, seega nad ei tohiks üksteise järel samas kohas kasvada. Liblikõielistega saad tagada mulla piisava lämmastikuvaru.
• Õpi tundma toiteelementide puuduse või liigsuse tunnuseid taimel, erinevates kasvujärkudes tahab taim erinevaid toitaineid. Võid lisaks kasutada humiinainetega vedelat kontsentraati, nt Humistar, mis tugevdab taime juurestikku ja soodustab toiteelementide omastamist.
• Pikeeri taimed, kui ilmub esimene pärisleht, ära laste istutamiseks mõeldud taimedel üle kasvada – kurgitaimed tuleb avamaale istutada esimese pärislehe suureks kasvades, kasvuhoonesse võib istutada natuke hiljem; tomatitaimed ei tohiks olla pikaks veninud ja õitseda (va madalakasvulised sordid).
• Seemneid ostes pigem mõtle, millist sorti soovid – seemnete hind oleneb tihti firmast ja pole oluline, kui sort on õige (ja seemnete idanevuse tähtaeg pole üle läinud). Pigem sõltub erinevate sortide hind nende kvaliteedist.
• Rõdu ja aknalaud seavad taimedele omad piirangud: taim peab hakkama saama väiksemas potis, olema kompaktsem, tolmeldajaid on vähe, valgus on puudulik ja samas tuleb olla igatepidi saagikas. Selleks ongi viimasel ajal aretatud väga palju uusi sorte kõikvõimalikke kultuure, mida sobib kasvatada rõdu kitsastes tingimustes ja ka aknalaual. Kabatšokk ’Top Kapi’ kasvab edukalt rõdul suures potis ja ei tunne nii väga puudust tolmeldaja-putukatest, tomat ’Varto’ talub veidi varju ja eraldi on olemas potitomatid, kurgid ’Profi’ ja ’Mirabelle’ kasvavad väga edukalt aknalaual, sest ei vaja tolmeldajate abi, taasviljuvad värviliste õitega amplimaasikad ja ’Ostara’ aedmaasikatest vajavad vaid suurt potti, väetamist ja valgust ning selle auks kannavad kuni külmadeni.

Liina Kraun
põllumajandus.ee kaasautor

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised