Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 27. juuni 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Esimesed põldkatsed biolaguneva kilemultšiga

Esimesed põldkatsed biolaguneva kilemultšiga
Autor: ETKI
Eesti Taimekasvatuse Instituudis rajati sel kevadel põldkatse Eestis uudse biolaguneva kilemultši kasutamisest põllukultuuridel.

Katse rajamisel kasutati Samco System külvikut, mis ühe töökäiguga külvab seemned, pritsib umbrohutõrjeks herbitsiidi ja katab külvi biolaguneva kilega. Kilemultš peab looma soodsamad tingimused seemnete tärkamiseks ja noorte taimede algarenguks. Uudset tehnoloogiat kasutati sojaoa, põldoa ja maisi külviks.

Eesti Taimekasvatuse Instituudi direktor Mati Koppel ütles, et tegu on tõeliselt uudse asjaga ja katsetada ja õppida on veel palju."Sel kevadel tellisime Iirimaalt firmast Samco Systems spetsiaalse külviku ja kile. Meil kasutatav seade on kaherealine katsekülvik. Sarnase tehnoloogiaga toodetakse aga ka tunduvalt laiemaid 6- ja 8-realisi tootmiskülvikuid põllukultuuridele. Külvasime katseks põlduba, sojauba ja maisi," rääkis Koppel. "Tegu on täppiskülvikuga, mis asetab seemned kindla, reguleeritava vahemaa tagant mulda. Külviku reavahe on 70 cm, külvisügavust saab reguleerida. Väetada tuleb eraldi masinaga. Kuid koos külviga saab kasutada tärkamiseelset herbitsiidi. Praeguseks hetkeks kui külvatud seemned on alles tärganud saame mainida, et kilemultsiga kasvatatud mais on ca 3 korda kõrgem kui tavakülvil."

ETKI kutsub põllupäevale

Ei külvikut ega kilet keegi Eestis veel ei müü. "Meil on tegu puhta katsetamisega, kuidas uus tehnoloogia toimib, tahame selgitada välja selle agronoomilise ja majandusliku otstarbekuse Eesti oludes. Kile mõte on soojuse ja niiskuse parem hoidmine, mis peaks tagama seemnete kiirema idanemise, tärkamise ja algarengu. Külvik võiks sobida ka teistele laia reavahega kasvatatavatele soojalembestele kultuuridele," lisas Koppel.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751