Väderstadi tuur 2016 - kus põllumehed kohtuvad ja teadmised kasvavad

Väderstadi tuur 2016
Väderstadi tuur 2016

6.-8. juuni korraldas Väderstadi tehas põllumeestele väljasõidu Rootsi. Reis kestis kolm päeva ning lisaks peamisele, Väderstadi keskuse ja tehase tuurile, külastati ka jahitalu Mamima Jakt, Kimme karjääri, Rune töökoda ning Fyrbonde farmi.

Väderstadi tuur võimaldab põllumeestel, kes omavad või kellel on huvi Väderstadi tehnika vastu, tutvuda ettevõtte tootevalikuga. Esmane tutvus erinevate külvikute ja mullaharimisriistadega toimus n-ö platsi peal - vaatamiseks oli välja pandud lai valik erineva varustusega mullaharimisriistu ning teravilja- ja maisikülvikud. Lisaks toimus masinate demonstratsioon põllul, et anda parem ülevaade masinate tööpõhimõtetest ning töötulemustest.

Põlludemonstratsioonil anti ülevaade erinevatest masinatest - millised on võimalikud töölaiused ning lisavarustus. Lisaks tutvustati uut Spirit R külvikut ning SeedEye tehnoloogiat. Tuttavatest haakeseadmetest tutvustati põlludemonstratsioonil Rapid A külvikuid (400 C, 600C ja 600 S), kultivaatorit TopDown 700, randaale Carrier (X 525, XL 625 ja 825+BioDrill) ning põllurulli Rexius, mis oli varustatud CrossBoard-iga.

Midagi täiesti uut. Spirit R külviku näol on tegu esimese Väderstadi külvikuga, mille seemnekast on plastikust. Seemnekasti mahutavus on 2800 liitrit. Külviku laadimine on mugav tänu omapärasele disainile - laadimiskõrgus on suhteliselt madal ning seemnekasti luuk on suur. Külvikuga on võimalik külvata kultuure külvisenormiga 1 kilogramm kuni 500 kilogrammi hektari kohta. Nagu enamus Väderstadi masinaid täna, on ka uus Spirit R külvik juhitav läbi iPad-i. Tootmisesse siseneb külvik 2016 aasta sügisel.
SeedEye tehnoloogia on uuendus, mis on saadaval Rapid A 400-800S ning Rapid A 600-800C külvikutele. Olemuselt on tegu süsteemiga, mis loendab ära seemenditoru läbivad seemned. Seemenditorus on kuus optilist transistorit, mis registreerivad valguse murdumise, kui seeme läbib valguskiire. Tehnoloogia on välja arendatud koostöös farmeritega, kes soovivad teada taimede arvu ruutmeetri kohta. Seemne väljakülv pannakse paika läbi iPad-i, kui masina operaator sisestab juhtpulti (iPad-i) soovitud seemnete arvu ruutmeetri kohta. Samuti võimaldab SeedEye tehnoloogia varakult avastada seemendite ummistumise - juhul kui sensor ei registreeri seemnete liikumist seemenditorus, kuvatakse viga traktoris oleva iPad-i ekraanil. Süsteem on põllumeestele kättesaadav alates 2016. aasta sügisest.

Enamus töö teevad robotid. Põlludemonstratsioonile järgnenud tehasekülastusel tutvustati erinevaid roboteid ja nende tööülesandeid. Tänaseks on enamik täpsust nõudvaid ülesandeid - keevitamine, lõikamine - usaldatud robotitele. Ka masinate värvimiseks kasutatakse roboteid. Inimjõudu kasutatakse masinate kokkumonteerimisel. Võiks arvata, et tegu on pigem meestele meelepärase mängumaaga, kuid mis seal salata - tehases võis näha mitmeid õrnema soo esindajaid kättpidi masinate kallal.

Äri sai alguse väiketalu töökojast. Väderstadi tuuri juurde kuulus ka külastus Rune töökotta - Väderstadi küla lähedal Herrgården`is asub Rune ja Wis Starki talu, milles 1962. aastal sai alguse piiäkete tootmine ning ühtlasi ka tänane Väderstad-Verken AB. Rune töökojas võis näha esimest piiäket ning tööriistu, mida esimeste äkete valmistamiseks kasutati. 

Kimme karjäär - parim katsetuskoht tehnikale. Kimme graniitkarjäär on koht, kus testitakse erinevate Väderstadi masinate vastupidavust. Sealne masinate testimine annab kinnitust sellest, kas arvuti simulatsiooni arvutused vastavad ka reaalsusele ehk kas arvutused on õiged tehtud. Kimme karjääris on võimalik katseid teha kogu ööpäeva jooksu ning ka aastaringselt. Masinate testimine on populaarne töökoht - tööpäev kestab tavapärase 8 tunni asemel vaid 4 tundi ning testisõitjate hulgas on ka naisterahvaid, sealhulgas ühe omaniku tütar.
Masinate testimisel toimub iga tunni järel masina inspekteerimine - kas ja mis osad on purunenud. Kord päevas viiakse masinad suuremale ülevaatusele ning kord nädalas toimub kogu meeskonnapoolne ülevaatus - mõõdetase stressitaluvust ja vaadatakse üldiselt üle, kas ja mis on masinaga juhtunud.

Enne kui osta, tahad veenduda kvaliteedis. Väderstad OÜ juhataja Tarmo Jõemägi sõnul korraldab Väderstad selliseid tehasekülastusi igal aastal juunikuus, kuid eelmisel aastal jäi see vahele. Külaskäigule kutsutakse kaasa need põllumehed, kellel on suurem huvi nii Väderstadi masinate, kui ka kogu kontseptsiooni vastu. "Näiteks külastas 2014.aastal Väderstadi tehast 25 Eesti põllumeest, kellest 11 ostis kas samal või järgneval aastal Väderstadi masina," lausus Jõemägi.

Fyrbonde farmis sai masinaid töös näha

Väderstadi vahetusläheduses asub Fyrbonde farm, mille peamiseks tegevusalaks on teravilja- ning seakasvatus.
Talul on haritavat maad ca 450 hektarit ning keskmised kultuuride saagikused on üsnagi kõrged - taliraps 4,2 t/ha, suvioder 8 t/ha, talinisu 8,5 t/ha. Seakarjas on 120 emist ning tiineid hübriide müüakse asutusele Quality Genetic. Aastaringselt on farmis töötajaid neli, hooajal palgatakse tavaliselt ca 12-14 töötajat.
Farmi masinapark on kirju, kasutusel on mitmete tuntud markide masinad - Fendt, Case, Volvo, New Holland, Claas, Väderstad, McHale, Kverneland, Ford ning võib-olla mõned vähemtuntud margid - Metsjö, Samson ja Farmall.
Farm on Väderstadi koostööpartner, sest farmi traktoreid kasutatakse Väderstadi demonstratsioonidel, hiljem saab farm oma põldudel selle eest katsetada erinevat Väderstadi tehnikat. 

Kui põllumajandus enam ära ei tasu…

Väderstadi tuuri raames tutvustati põllumeestele põgusalt ka üldist Rootsi maaelu. Esimeseks peatuspaigaks oli Björkvik'is asuv jahitalu Mamima Jakt. Talu ajalugu ulatub 16. sajandisse ning pika ajaloo vältel on talu pigem põllumajandusliku taustaga - kasvatati teravilja ning peeti lüpsikarja. Kuid 1980-ja 90-datel aastatel hakkasid puhuma uued tuuled - kui tekkis vajadus suurema lüpsilauda järele, otsustati piimakarjakasvatusest siiski loobuda - majanduslikult polnud tegu jätkusuutliku tegevusalaga.
Tänaseks on loobutud ka teraviljakasvatamisest - piirkond on mägine ning küllaltki niiske ning teraviljade saagikused ei rahuldanud tootjat. Seega otsustas jahikirega juhataja pakkuma hakata jahivõimalusi.
Suur osa talu maavaldustest on tarastatud - sel juhul on võimalik aastaläbi jahti pidada ning üldised jahipiirangud ei kehti. Rajamisel on ka töötlemishoone, milles on võimalik kohapeal jahitud loomad puhastada ning väärindada - kas teha vorsti, konservi või muud meelepärast.
Talu valdustele on rajatud mitmeid tiike, mis on elupaigaks erinevatele veelindudele, eelkõige partidele. Vastkoorunud pardipojad ostetakse sisse ning kasvatatakse kohapeal üles. Kõigepealt asuvad väikesed pardipojad elama spetsiaalselt kohandatud endisesse lüpsilauta. Seejärel lastakse pardid vabalt veekogudele, kus neid ka lisaks söödetakse.
Lisaks jahipidamisele, on Mamima Jakt-is võimalik treenida jahikoeri. Selleks on loodud spetsiaalsed aedikud, kus näiteks elab sees kaks metsseakulti (1-2 aastased, kuna vanemad on koertele ohtlikud oma teravate kihvadega). Koerte treenimiseks on kohapeal olemas spetsiaalne personal.
Olude sunnil muutuste tegemine nõuab visiooni ja leidlikust, kuid leides oma niði, on võimalik olla väga edukas.

 

Anu Riisalu
põllumajandus.ee kaasautor

Galerii

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised