Kolme kvartali kokkuvõte: Põllumajandus­toormete hinnad näitavad tõusu

Kolme kvartali kokkuvõte: Põllumajandustoormete hi
Kolme kvartali kokkuvõte: Põllumajandustoormete hinnad näitavad tõusu

2016. aasta algust iseloomustas see, et üldiselt olid meeleolud põllumajandustoormete osas väga kehvad. Nafta hind ja aktsiaturud odavnesid järsult, mis tõmbas kaasa ka teised varad. Lisaks sellele kardeti Hiina majanduse järsemat aeglustumist, mis oleks toorainete nõudlust maailmaturul vähendanud.

Aasta teises pooles on hirmud Hiina majanduse pärast vaibunud ja vaatamata suurtele toodangutele on põllutoormete hinnad oktoobris kiiremini tõusma hakanud, sest nõudlus paraneb ja dollar odavneb. Prognoositakse, et hinnatõus võib aga vaibuda, sest tootmismahud on suured. See ei kehti siiski kõigi põllumajandustoorainete kohta.

Piimaturu olukord on lõpuks paranema hakanud

Eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses oodati, et maailma piimaturul hakkab olukord paranema 2016. aasta keskpaigas. Uus-Meremaa piimaturugigant Fonterra prognoosis märtsis, et piimaturg võiks taastuda „selle aasta lõpupoole.“

Oodatud piimahindade tõus tuli ja oli ka küllaltki korralik. Novembri alguses jõudsid GlobalDairyTrade (GDT) oksjoni piimahinnad kahe aasta kõrgeima tasemeni, sest Hiina on agressiivselt ostma hakanud ja suuremate riikide toodangukasv aeglustub või kahaneb sootuks. Arvatakse, et Hiina toetab ka edaspidi turge, sest riigi piimapulbri nõudlus peaks kasvama iga aasta stabiilselt 4-5 protsenti.

Näiteks täispiimapulbri hind kallines viimasel GDT oksjonil lausa 19,8 protsenti ning keskmiseks hinnaks kujunes 3317 dollarit tonnist, mis on kõrgem tase alates 2014. aasta juulist. Euroopas on kooritud piima pulbri hind aastaga tõusnud 23,5 protsenti.

Piima pulbri hind
Piima pulbri hind

Nisuturg väga volatiilne ja konkurentsitihe

Nisuturg on sellel aastal olnud maailmas küllaltki volatiilne ning globaalset turgu on iseloomustanud tihe konkurents, sest tootjate saagid on suured ja varud kasvavad.

Tõsi, aasta alguses langes Pariisi toidunisu hind rekordmadalale, sest kogu tooraineturg oli aasta alguses languses ning eksporditurul oli küllaltki suur konkurents. Suvel tabasid Euroopat, eelkõige Prantsusmaad, suured vihmad, mis vähendasid märkimisväärselt prantslaste ja sakslaste toodangut.

Väga suurt mõju see hindadele ei osutanud, sest teiste riikide – näiteks Venemaa ja USA – toodang on olnud kõrge ning see on eurooplaste toidunisu hindu madalal hoidnud. Ka Euroopa idapoolsetes riikides on tootmine olnud suur. Euroopa nisueksporti ja hindu on piiranud ka euro mõningane tugevnemine USA dollari suhtes.

Vägagi agressiivselt on oma kohalolekut näidanud ka Ukraina tootjad. Kevadel teatas Ukraina põllumajandusfirma Kernel, et on edukalt oma nisueksporti suurendanud. Eksport õitses, sest 2015. aasta saak oli tugev ning kaasa on aidanud ka grivna nõrgenemine ja Kagu-Aasia nõudluse paranemine.

Aasta algusest alates on toidunisu hind odavnenud ligi 14 protsenti.

Nisu hind
Nisu hind

Rapsiseemnete hinnad on tõusnud

Rapsiseemnete hinnad on Euroopas tublisti kasvanud, sest saagikus on olnud suuremates riikides oodatust väiksem, samuti on ilmastik olnud ebasoodne.

Aasta alguses aitas rapsiseemnete hindadel tõusta eelkõige see, et võrreldes nisuga oli raps tunduvalt ebapopulaarsem ja see tähendas, et üleüldine saak oli suhteliselt väiksem.

Nimelt tabas Euroopat ja ka Põhja-Venemaad sügisese külviperioodi hakul ebatavaliselt kuiv ilm, mis takistas rapsi tavapärast arengut. Kuiva ilma tõttu jäeti osa rapsist üldse külvamata ning paljudes piirkondades, kus raps maha pandi, oli areng aeglane.

Euroopa teraviljaturgu jälgiva Marsi hinnangul on olukord aga paranenud ning selle tõttu on ka rapsiseemnete hinnatõus peatunud (vähemalt ajutiselt).

Sealiha tootmine püsib rekordtasemel

Septembris prognoosis USA põllumajandusministeeriumi Haagis asuv büroo, et Euroopa sigade kaal on sellel aastal suurem ning see kompenseerib asjaolu, et tapamajadesse läheb vähem loomi.

„Vaatamata sellele, et sigu tapetakse 2016. ja 2017. aastal vähem, peaks sealiha tootmine jõudma uue rekordini – 23,35 miljoni tonnini,“ teatas büroo.

Sigade kaal tõuseb, sest sööda hind on odav ja liha hind kallineb. „Alates maist on sealiha kilohind kiiresti tõusnud. Ka põrsaste hind on tunduvalt kasvanud.“

Tõsi, nõudluse kasv on Euroopa Liidus siiski veidi vähenenud, eriti Saksamaal. „Üks tähtsamaid põhjuseid on tervis – inimesed väldivad väga rasvaseid tooteid,“ teatas büroo.

Selle tõttu otsivad tootjad ka uusi eksporditurge. Kasu on saadud eelkõige sellest, et Hiina on oma sealihatootmist vähendanud, sest paljud väiksemad tootjad lõpetasid seal tegevuse.

Kakao, kohv ja suhkur

Kakao hind hakkas aasta alguses tõusma, sest ilmastikunähtus El Nino tõi Elevandiluurannikule ja Ghanasse (kaks maailma suurimat kakaotootjat) kuiva ilma, mis hakkas saaki ohustama. Kevadel oli hind aga langemas, sest globaalne pakkumine oli kõrge ning ilmusid märgid, et nõudlus hakkab jahenema. Oktoobris kukkus kakao hind kolme aasta madalaima tasemeni, sest ülemaailmse tootmise prognoose tõsteti.

Kohvi hinnad hakkasid talve lõpul ja kevadel tõusma, sest muret tekitas eelkõige kuiv ilm. Brasiilias ja Vietnamis oli vihma liiga vähe. Vietnami põud oli väidetavalt kolme kümnendi suurim ja see mõjutas suvel ka märkimisväärselt eksporti.

Suhkru hinnad on sellel aastal tõusnud, sest Brasiilia vihmad aeglustasid suhkruroo koristamist, teatas Unica. Eelkõige mõjutasid vihmad riigi kesk- ja lõunaosa, kus tootmine on augusti teises pooles langenud 11 protsenti (eelmise aasta sama ajaga võrreldes).

Vaid aasta tagasi tuli ühe naela suhkru eest välja käia 12 dollarisenti, nüüd juba üle 20 sendi. Pikemaajalise tõusu on taganud soodne nõudluse ja pakkumise vahekord.

Nafta hinnad on sellel aastal tõusnud

Naftahinnad hakkasid aasta alguses kiiresti odavnema, sest nafta hind jõudis 12 aasta madalaima tasemeni. Jaanuari lõpus hakkasid hinnad aga uuesti tõusma, sest spekuleeriti, et suuremad naftatootjad võiksid leppida kokku tootmise külmutamises.

Brenti toornafta hind
Brenti toornafta hind

Oktoobri esimeses pooles jõudis Brenti toornafta barrelihind 53 dollarini, sest OPECi naftakartell jõudis kokkuleppele, et tootmine kas külmutatakse või hakatakse seda vähendama.

Oktoobri lõpus hakkasid hinnad aga järsult uuesti langema, sest selgus, et mitmed OPECi riigid tahavad, et nemad ei peaks kokkuleppes osalema. Lisaks sellele läksid luhta OPECi, Venemaa ja Brasiilia vahelised kõnelused (tootmise külmutamise osas) ning USA naftavarud kasvasid rekordiliselt palju.

 

Toorainete hindade muutuse toob välja allolev tabel.

 

Toorainete hinnad
Toorainete hinnad

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised