Päikeseenergiast saab varsti odavaim energialiik

Päikeseenergiast saab varsti odavaim energialiik  Foto: Meelika Sander-Sõrmus

Ekspertide hinnangul on päikeseenergia juba kümne aasta pärast odavaim energialiik, vahendab Bloomberg.

Möödunud aastal õnnestus nii Tšiilil kui ka Araabia Ühendemiraatidel toota päikeseenergiast elektrit hinnaga vähem kui kolm senti kilovatt-tunni eest, mis on poole võrra vähem kui maksaks kivisöest elektri tootmine. Saudi Araabia, Mehhiko ning Jordaania soovivad sel aastal üha enam endagi päikeseenergiasse panustada ning hinna veelgi madalamale viia.

Laastu Talu - maasikatest päikesepüüdmiseni

Alates aastast 2009 on päikeseenergia hind langenud 62% võrra, kusjuures hinnad on langenud kõigis tootmisahela üksustes.

Kõige selle taustal ennustab Bloomberg New Energy Finance, et aastaks 2025 võib päikeseenergia globaalne tootmishind olla madalam kui põlevkivienergia oma. “See saab olema kõike muutev ning saab normaalsuseks üha rohkematel turgudel üle kogu maailma,” kommenteeris Rahvusvahelise Taastuvenergiaagentuuri peadirektor Adnan Amin. “Iga kord kui suurendada võimsust, väheneb hind 20% võrra,” lisas ta.

Päikeseenergia juurutamise puhul on võtmetähtsusega olnud eeskätt selle tehnoloogia kiire ning pidev areng, mis võimaldab hindu langetada. New Energy Finance’i arvutuste järgi peaks keskmine 1 megavatt-tunnise võimsusega tootmissüsteem tootma elektrit selliselt, et üks vatt maksab aastaks 2025 73 senti. Võrdluseks, praegu on see näitaja 1,14 dollarit.

Jaga lugu:

Põllumajandus.ee suurtoetajad:

PÕLLUMAJANDUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad põllumajanduse uudised igal nädalal enda postkasti.

Põllumajandus.ee toetajad:

Meelika Sander-Sõrmus
Meelika Sander-Sõrmuspollumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Ana Tilkson
Ana TilksonReklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150