Börs: Nisu hinnad tõusus

Börs: Nisu hinnad tõusus
Börs: Nisu hinnad tõusus

Nädala börsiuudised: kuiv ilm pani Euroopa nisuhinnad tõusma; väetiste hinnad on põhjast läbi käinud?; sojaubade hind kukkus viimase aasta põhja; OPEC pikendab tõenäoliselt naftalepet; bensiini ja nafta hinnad stabiliseerusid.

Kuiv ilm pani Euroopa nisuhinnad tõusma

Euroopa nisuhinnad hakkasid kallinema, sest kardetakse, et püsiv kuiv ilm võib suvist saaki kahjustama hakata. Lisaks sellele ilmus tõendeid, et varud on oodatust väiksemad, vahendab agrimoney.

Vaid nädal aega tagasi olid ilmastikuolud head ning Pariisi toidunisu hind jõudis sellel teisipäeval ka nelja kuu madalaima tasemeni. Nüüd on hind aga tõusnud ja nädala lõikes kallines toidunisu hind 1,2 protsenti 165,75 euroni tonnist.

Suurbritannias, kus nisuhindu toetab juba pikaajaliselt nõrgana püsinud naelsterling, kallinesid järgmise kuu nisufutuurid 149,5 naelani tonnist, mis on kõrgeim hind alates 2014. aasta maist (spotlepingu puhul).

„Turge toetab eelkõige kuiv ilm, mis valitseb suurt osa Euroopast,“ teatas Pariisis tegutsev konsultatsioonifirma Agritel.

Vihma on liiga vähe

„Prantsusmaal on mitmekuine vihmadefitsiit ulatunud 30-50 protsendini, olenevalt regioonist,“ avaldas Agritel. „Sama trendi on näha ka mujal pool Euroopas. Tõsi, defitsiidi suurus varieerub.“

Kuiv ilm toetab ka Suurbritannia nisuhindasid. „Mitmed Suurbritannia farmerid, eriti lõunas ja idas, loodavad, et vihma hakkab peagi sadama, sest kevadised teraviljad hakkavad kasvama.“

Saagikus võib kannatada

Analüüsifirma Strategie Grains vähendas ELi 2017-2018 hooaja nisutoodangu prognoosi vaid 100 000 tonni võrra 143,8 miljoni tonnini. See tähendaks, et eelmise aastaga võrreldes kasvab toodang 6 protsenti.

Analüütikud siiski hoiatasid, et kui vihmasid ei tule, siis võib saagikus märkimisväärselt langeda. Kõige enam mõjutaks see Hispaaniat, Põhja- ja Ida-Prantsusmaad, Belgiat ja osaliselt ka Ungarit, Bulgaariat ja Austriat.

Lisaks sellele prognoosib Strategie Grains, et Euroopa nisuvarud langevad selle hooaja lõpuks (juuni lõpuks) tõenäoliselt 13 aasta madalaima tasemeni. Kokku peaks varud vähenema 37 protsenti 10,1 miljoni tonnini. Põhjuseks on eelkõige eelmise aasta kehv toodang, tugev tarbimine ja oodatust suurem eksport. See võib omakorda hindasid toetama hakata.

Toidunisu hind.
Toidunisu hind.

Rapsiseemnete hind odavnes Euroopas 1protsendi võrra ning tonn maksab 398 eurot. Hinnad on langenud eelkõige heade kasvutingimuste tõttu Euroopas, teatas USA põllumajandusministeeriumi Viinis asuv büroo eelmisel nädalal.

USAs tõusis maisi hind 2,4 protsenti ja nisu kallines 2,8 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäeva hommikuks vastavalt 3,775 ja 4,48 dollarit.

Väetiste hinnad on põhjast läbi käinud?

USA kaaliumkarbonaadi ja fosforväetiste tootja Mosaic Company teatas, et väetiste hinnad hakkavad tõusma, vaatamata sellele, et põllumajandustoormete hinnad püsivad madalal, vahendab agrimoney.

Mosaic Company asepresident Corrine Ricard ütles, et varud on otsa saamas ja see hakkab nõudlust suurendama. Ta lisas, et kaaliumkarbonaadi ja fosforväetiste hinnalangus on jõudnud ka jaemüüki.

„Suured saagid on vähendanud ka mulla toitainete sisaldust, mis on farmerite kasutust suurendanud,“ ütles Ricards.

„See võib kõlada ebaloogiliselt, sest maisi, sojaubade ja nisu hinnad on madalamal tasemel. Me siiski arvame, et väetiste hinnad on põhja jõudnud.“

Mosaic prognoosib, et globaalne fosforväetiste nõudlus kasvab järgmise viie aasta jooksul 11 protsenti. Kõige enam kasvab India ja Brasiilia nõudlus. Globaalne kaaliumkarbonaadi nõudlus peaks tõusma aga 17 protsenti.

Sojaubade hind kukkus viimase aasta põhja

USAs langes sojaubade hind viimase aasta madalaima tasemeni, sest USA põllumajandusministeerium (USDA) tõstis Lõuna-Ameerika saagiootusi ja varude prognoosi, vahendab Reuters.

Teisipäeval langes sojaubade buššelihind 9,29 dollarini, mis on madalaim tase alates 2016. aasta aprillist. Nädala lõpus hind veidi taastus ning neljapäevaks maksis buššel juba 9,56 dollarit.

USDA tõstis sojaubade globaalsete varude prognoosi 82,82 miljonilt tonnilt 87,41 miljoni tonnini (selle hooaja lõpu prognoos). Põhjuseks on eelkõige Lõuna-Ameerika tootmise kasv. Nimelt tõstis USDA Brasiilia toodanguprognoosi 108 miljonilt tonnilt 111 miljoni tonnini.

„Need on väga suured numbrid. Me ei saa täpselt aru, miks hinnad jätkuvalt nii kõrgel on,“ ütles Price Futures Groupi analüütik Jack Scoville.

Sojaubade hind
Sojaubade hind

Teistest toorainetest kallines robusta kohvi 0,6 protsenti ja kakao odavnes 5,9 protsenti. Kummagi tonn maksis neljapäeva lõunaks vastavalt 2157 ja 1967 dollarit.

OPEC pikendab tõenäoliselt kokkulepet

OPEC tahab juunis pikendada tootmiskärbete kokkulepet ning tundub, et vahepeal küsimärgi alla sattunud otsus võetakse tõenäoliselt vastu, sest liikmete toetus sellele kasvab, vahendab CNN Money.

OPECi kõrged ametnikud ütlesid, et ettepanek on juba töös. Seda toetab juba praegu ühenduse komitee, mille pädevuses on kontrollida, kas liikmesriigid kokkulepet täidavad.

 „Formaalset ettepanekut ei ole Saudi Araabia veel teinud, aga jälgimiskomiteel on see juba valmimas,“ ütles üks ametnik ja lisas, et komitee toetab tootmiskärbete jätkamist.

Nafta ja bensiini hind on stabiliseerunud

Ametnike sõnul kaalutakse, kas kokkulepet pikendada kolme või kuue kuu võrra. Investorid spekuleerivad, et kokkulepet otsustatakse pikendada ja see on nafta hinda kõrgemale viinud. Viimase kuuga on Brenti toornafta kallinenud umbes 10 protsenti ja barrel maksab 55,9 dollarit.

Lisaks sellele avalikustati neljapäeval USA naftavarude andmed – selgus, et varud vähenesid selle aasta kiireimas tempos, mis toetas omakorda hindu.

Viimastel nädalatel on aga hind stabiliseerunud. Sellel nädalal kallines WTI toornafta hind 1protsendi võrra ja Brent lisas 0,3 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva hommikul vastavalt 55,74 ja 52,95 dollarit.

Rotterdami 95 bensiini hind tõusis 1protsendi 576,75 dollarini tonnist.

Bensiini hind.
Bensiini hind.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised