Börs: toidunisu hind langes sel nädalal

Toidunisu hind oli sellel nädalal langemas
Toidunisu hind oli sellel nädalal langemas

Nädala börsiuudised: Venemaa ja tugevam euro panid nisu odavnema; Venemaa ei plaani nisueksporti piirata; puuvilla hind langes viimase aasta põhja; kakao kallines; naftal volatiilne nädal, bensiin odavneb edasi.

Nädala märksõnad:

  • Toidunisu hinnad olid Euroopas langemas, sest Venemaa suurendas nisuekspordi prognoose. Lisaks sellele on euro tugevnemine on regiooni konkurentsivõimele kehvasti mõjunud.
  • Puuvilla hinnad langesid viimase aasta põhja, sest investorid muretsevad globaalse majanduse pärast. Lisaks sellele mõjus puuvillale kehvasti nafta hinnalangus, sest sünteetiliste materjalide tootmine muutub tänu sellele odavamaks.
  • Nafta jaoks oli nädal väga volatiilne – kui ühel päeval langesid hinnad 7 protsenti, siis järgmisel tõusid jälle ligi 10 protsenti. Nädal lõpetati aga miinuses ning bensiini hind on mõne kuuga odavnenud juba 40 protsenti.

Venemaa ja tugevam euro panid nisu odavnema

Toidunisu hind oli sellel nädalal langemas, sest USAs hinnad kukkusid ning tugevam euro mõjus regiooni konkurentsivõimele kehvasti, vahendab Reuters.

USA nisufutuurid langesid nädala keskel viimase kuu madalaima tasemeni, sest teraviljaturul toimus suur langus. Nimelt tõstis Venemaa eelmisel nädalal oma ekspordiprognoose.

Pariisis kaubeldava toidunisu hind langes nädalaga 1,3 protsenti, 203,75 euroni tonnist.

“Euronexti turg oli pühade ajal enam kui kaks päeva suletud, aga teraviljade hinnad ikkagi langesid, sest USAs toimus sama,” ütles üks kaupleja Reutersile.

Venemaa ei plaani nisueksporti piirata

Eelmise nädala lõpus toimunud Venemaa põllumajandusministeeriumi ja teravilja eksportijate vahelisel kohtumisel ei kaalutud ekspordi piiramist valitsuse poolt. Varasemalt on spekuleeritud, et maailma suurim nisueksportija võib hakata 2019. aastal eksporti piirama.

“Me küsisime regioonidelt, mis on praegune seis. Uuendatud andmetele tuginedes tõstis Venemaa põllumajandusministeerium teraviljade selle aasta ekspordiprognoosi 42 miljoni tonnini,” ütles aseminister Oksana Lut.

Toidunisu märtsikuu futuuri hind (€/tonn). Allikas: barchart.
Toidunisu märtsikuu futuuri hind (€/tonn). Allikas: barchart.

Puudujääki ei tule

Teraviljade eksport on tervikuna kasvanud 4 protsenti, 26,8 miljoni tonnini. Praeguse tempo juures ekspordib Venemaa järgmise aasta suveni igal nädalal keskmiselt 450 000 tonni nisu. Seni on nädalas keskmiselt eksporditud 870 000 tonni nisu.

Seega prognoositakse, et ekspordimahud peaks turundusaasta teisel poolel tunduvalt vähenema. “Venemaa turul on jätkuvalt palju teravilja ja palju varusid, millega on võimalik hinnad stabiilsena hoida,” ütles ministeerium oma avalduses.

“Siseriiklikust nisu puudujäägist ei saa rääkida ning kogu nõudlus saab kaetud,” ütles Glencore Agriculture’i asedirektor Nikolai Demjanov.

Tõsi, sellegi poolest hoiavad Venemaa ametivõimud turul silma peal ning eksportijatega kohtutakse järgmisena 2019. aasta veebruaris. Mõned turuosalised väidavad, et Venemaa ametivõimud on oma kontrolli tihendanud, mille eesmärk on eksporti täiendavalt aeglustada.

Teistest Euroopa toorainetest odavnes rapsiseemnete hind 1,5 protsenti ja tonni eest tuleb välja käia 360,25 eurot. Maisi märtsikuu futuur kallines aga 1 protsendi võrra ning kaupleb 179,75 eurol tonnist.

Puuvilla hind langes viimase aasta põhja

Puuvilla futuuride hinnad langesid sellel nädalal viimase aasta madalaima tasemeni, sest investorid muretsevad globaalse majanduse pärast ning nafta hinnalangus jätkus.

“Investorid on üldiselt majanduse pärast mures, eriti aktsiaturgude languse pärast. Ei ole põhjust, miks keegi peaks praegu tahtma puuvilla tõusule panustada,” ütles Price Futures Groupi asepresident Jack Scoville Reutersile.

Puuvillale mõjub kehvasti ka nafta hinnalangus, sest see muudab sünteetilised materjalid odavamaks. Nõudlus puuvilla järele on viimasel ajal olnud küllaltki nõrk, eelkõige on probleemiks Hiina, kes peab kaubandussõda USAga.

Kõige populaarsem märtsikuu futuur odavnes neljapäeval 2 protsenti ning naela puuvilla eest tuleb välja käia 72 dollarisenti. Vahepeal jõudis hind ka 71,87 dollarini, mis on madalaim tase alates 2017. aasta novembrist.

Puuvilla hind ($/nael). Allikas: Barchart.
Puuvilla hind ($/nael). Allikas: Barchart.

Märtsikuu kakao futuuri hind tõusis aga 4,7 protsenti, 2377 dollarini tonnist. Osalt on hinnatõusu põhjuseks soodne tehniline pilt (tehnilise analüüsi järgi), osalt aga Elevandiluurannikut tabanud kuiv ilm.

Kohvi hinnad hakkasid nädala lõpus langema ning jõudsid 1,0175 dollarini naelast. Suhkur langes 0,7 protsenti ja tonn maksab 335,8 dollarit.

Naftal oli erakordselt volatiilne nädal

Nafta- ja bensiinihindade jaoks oli see nädal väga volatiilne, aga nädal lõpetati langusega.

Kui jõululaupäeval kukkus nafta hind ligi 7 protsenti, siis kolmapäeval tõusis see juba ligi 10 protsenti. Nädala lõpus hakkas hind aga uuesti langema.

Nädala lõikes langes Brenti toornafta seega 2,9 protsenti ja WTI kaotas 1,3 protsenti. Kummagi barrel maksis reedeks vastavalt 52,79 ja 45,44 dollarit.

Nafta hinnad on langema pannud mure liigsete varude pärast. Suurimad tootjad USA, Venemaa ja Saudi Araabia on viimastel kuudel pumbanud rekordilises koguses naftat. Samal ajal on värskete prognooside järgi oodata 2019. aastal nafta nõudluse kasvu aeglustumist.

Detsembri alguses peetud OPECi ja teiste naftatootjate tippkohtumisel leppisid osalejad kokku pühkida järgmise aasta esimese kuue kuu jooksul turult 1,2 miljonit barrelit naftat päevas.

Samas kokku lepitud kuue kuu pikkune naftakärbe ei ole veel alanud, kui tootmise suuremad vähendajad on tõotanud kärpeid juba pikendada või süvendada, selgus pühapäeval.

Bensiin odavneb edasi

Rotterdamis kaubeldava 95 bensiini hind langes nädalaga 3,5 protsenti ja tonn maksab 452 dollarit. Diislikütus odavnes 4,2 protsenti ja kerge kütteõli langes 3,5 protsenti. Kummagi tonn maksab vastavalt 512 ja 494 dollarit.

Bensiini hind
Bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

LAANEKURU OÜ otsib sihikindlat TEGEVJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

15. aprill 2019

Uudised