Johannes Valk: maaelu ei ole ainult põllumajandus­tootmine, kõik muu on ka oluline

Johannes Valk: maaelu ei ole ainult põllumajandust
Johannes Valk: maaelu ei ole ainult põllumajandustootmine, kõik muu on ka...

Johannes Valk peab oluliseks, et kõik maal toimuv koonduks ühe ministeeriumi haldusalasse - põllumajandusest metsanduseni. Loe, mida kogenud maaettevõtja asjast arvab.

Minu mõtted on seotud 30. detsembril siinsamas veebis ilmunud intervjuuga “Tarmo Tamm: maaelu ja põllumajandus annab riigile lisaväärtust.”
Eriti oluliseks pean tulevikku vaatavat lõiku: Kui Soomes on põllu- ja metsamajandusministeerium, siis kas nii võiks olla ka kunagi Eestis? „Ma arvan, et maal elades on välistatud see, et neid kahte asja eraldi vaadata, paljudel maaettevõtjatel on mets, ka eraisikutel. Neid asju ei saa hoida lahus. On absurdne, et pead mitme ministeeriumiga omi asju ajama. Ma näen küll, et tulevikus võiks olla nii ka meil, üks ühine ministeerium, mis tegeleb nii põllumajanduse, metsanduse, keskkonna ja kalandusega,“ ütles minister Tarmo Tamm.

Lisaksin siia veel jahinduse ja võib-olla ka maapiirkondades asuva muu majanduse, mille arengut tuleks soodustada.

Nende muudatuste resultaadina oleks võimalik pidurdada maaelu hääbumist. Mida kiiremini hääbub maaelu, seda kiiremini väheneb meie territoriaalne julgeolek ja mis kõige olulisem – väheneb võimalus eestluse püsimajäämiseks. On kahetsusväärne, et kaitstes näiteks lendoravate elupaiku ei pööra me piisavalt tähelepanu eelpool toodule. Kellele jääb siis see hoitud ja kaitstud looduskeskkond kui meie järglasi enam siin ei ole? Kas see uus ühiskond soovib ja suudab säilitada loodust mis on säilitatud eesti rahva hääbumise hinnaga? Kas ka seda uut ühiskonda ei taba sama saatus kui nad jätkavad sama teed? Kas primaarne on loodus või inimühiskond? Kus asub siin tasakaal?

Reservaadid on aidanud säilitada küll loodust, kuid mitte aborigeene, mitte nende ühiskonda koos nende kommete, tavadega, teadmiste ja uskumustega. Kui meie eesmärgiks on õnnelik inimene inimväärses keskkonnas kas me vajame siis tingimata, et üle poole maast oleks kaetud metsaga? Kas inimesed Madalmaades on meiega võrreldes vähem õnnelikud? Kui palju õnnelikke inimesi mahutab Maakera? Kui palju selliseid inimesi nagu Siberis elav Anastasia mahutaks meie Maa? Mis suunas me peaksime liikuma? Kellel on aega mõelda?

Johannes Valk
maaettevõtja

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

DOTNUVA BALTIC AS otsib SEEMNETE MÜÜGIJUHTI

DOTNUVA BALTIC AS

21. jaanuar 2019

Uudised