Põllumajanduse Äriplaan 2019: Eesti piimatootjad sõltuvad sellest, mis toimub mujal

Jaan Metsamaa Põllumajanduse Äriplaani konverentsil
Jaan Metsamaa Põllumajanduse Äriplaani konverentsil

Jaan Metsamaa, Aasta Põllumees 2018 ja Metsaküla Piim AS juht ütles Põllumajanduse Äriplaanil esinedes, et Eestis toodetakse aastas 800 000 tonni piima ja sellest kogusest tarbitakse siseturul ära ainult pool. „Seetõttu sõltume palju sellest, mis toimub Hiinas ja Euroopas ning mujal maailmas,“ sõnas Metsamaa.

Tänavune Aasta Põllumees vaatas sektorit natuke laiemalt, kui vaid oma firma. „Eesti põllumajanduse oluliseim toode on piim, tootsime 2017. aastal 787,8 tuhat tonni toorpiima. 171,7 miljonit eurot on piimatoodete ekspordi väärtus, mis on 21% põllumajandussaaduste ja toidukaupade ekspordist, ainult nisueksport on sellest suurem,“ selgitas ta.

Piimatoodetest enim toodetakse meil joogipiima, järgnevad juustud, kohupiimad ja hapendatud tooted.

Piimandussektori väljavaated kommenteerides tõi Metsamaa välja, et Global Dairy Trade piimatoodete oksjonil hinnad langevad, mis seab keerulisse olukorda piimakarja kasvatajad Eestis. Muret tekitav on, et toorpiima hind on stabiilne, samas sisendite hinnad kasvavad. „Milliseks kujuneb piima hind järgmisel aastal, pole veel teada. Täispiima pulbrihind on kahe aasta põhjas, olles 2016. aasta augustikuu hinna tasemel,“ rääkis Metsamaa. Sellele lisaks suureneb teistes regioonides piimakarja kasvatamine. „Näiteks Aasia turgudele lähemal, Uus-Meremaal, tootmine kasvab viis protsenti, mis on jällegi halb uudis meile.  Lisaks tõstis USA põllumajandusministeerium piimatoodangu prognoosi 2019. aastaks. Põhjuseks on nii piimatoodangu kasv lehma kohta kui lehmade arvu suurenemine,“ lisas ta.

Nõudluse kasvu on näha Aasia ja Aafrika poole peal. Metsamaa sõnul on viimase aja iseloomustav joon, et turud ja hinnad on väga volatiilsed ning on väga järsud tõusud ja langused.

„Meil Eestis ei ole loodud eeldusi, et piimandussektor kasvaks. Piimandussektoris tuleb tegeleda kitsaskohtade parandamisega ja tegeleda ühistulise tegevusega. Ühistud koondavad 58% piimatootjatest. Tuleb rajada ühistuline piimatööstuse kompleks,“ näeb Metsamaa võimalusi olukorda vähegi suunata.

Loe lisaks:

 

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised