Teravilja saadavuse ja hindade kujunemise prognoosi on Vene-Ukraina sõja taustal äärmiselt tänamatu teha. Samas usuvad teravilja kokkuostuga tegelevad ettevõtted, et Eestil on endal võimekus teravilja sisenõudlust katta.
Pro Grupp Investi juht Leo Dulub (vasakul), Scandagra teravilja tootejuht Marge Pähkel ja Tartu Milli teravilja ostujuht Rauno Viljas toonitavad, et hinnatõus on kõige rohkem puudutanud sea- ja linnukasvatajaid.
Foto: Liis Treimann
Keerulisemaks võib minna maisi, tatra ja muude kaunviljadega.
Maisi kasvatamisel Eesti tingimustes on üheks suurimaks väljakutseks lühike vegetatsiooniperiood ja heitlik ilmastik ning seda eriti sügisel. Just seetõttu on väga varajased maisisordid muutunud üha olulisemaks valikuks tootjatele, kes hindavad kindlust, kvaliteeti ja paindlikkust. FAO 110–120 sordid pakuvad võimalust hajutada riske võrreldes hilisemate FAO 160–190 sortidega, mille potentsiaal ei pruugi igal aastal täielikult realiseeruda.