Viljakasvataja: hüpe tootmises tekkis ikalduse arvelt

Teraviljakasvataja Jaak Läänemets ütles
täna aripaev.ee-le, et statistikast nähtuv hiigelhüpe Eesti teraviljatoodangus
tekkis peamiselt tunamulluse ikalduse arvelt.

Eelmisel suvel oli ilmastik viljakasvatajaile suhteliselt soodne. Aasta enne seda hävis Eestis peaaegu kogu talinisu ja talirukki saak, rääkis Läänemets. Ta tunnistas samas, et teravilja külvipind on aasta aastalt pisut tõusnud.

Maailmaturu hinnatõusust vaimustunud põllupidajad teravilja varasemast rohkem alles möödunud kevadel, kui sai selgeks, et pärast ikaldust tekkinud hinnatõus pole ajutine.

"Kui 2006. aastal tõusid maailmaturu hinnad ikalduse tõttu, siis 2007. aasta kevadel said põllumehed aru, et algul ajutiseks peetud hinnatõus kestab edasi, hinnad alla enam ei lähe," rääkis Läänemets.

Tunamullusega võrreldes suurenes Läänemetsa enda teraviljatoodang eelmisel aastal umbes 50%. "Aasta varasemaga ei tahaks ma 2007. aasta toodangut üldse võrrelda," rääkis mees samas, "sest minu 2006. aasta toodang oli 30% madalam kui keskmiselt. Mullu kasvas see aga keskmisega võrreldes 20%."

Läänemets kommenteeris statistikat: "See on petlik. Möödunud suvel hakkasid kõik asjasse süvenemata rääkima teraviljatoodangu suurest kasvust. Mina ütleks aga, et kahe aasta keskmine on nagu Harju keskmine."

Väike-Maarja valla Avispea talunik Jaak Läänemets turustab lõviosa enda kasvatatud teraviljast Eestis, väiksema osa müüb aga Lätti. Tema toodetud rapsi kasutavad aga nii Eesti kui Soome tööstused.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised