Rootsit kimbutab kartulidefitsiit

Dagens Nyheter kirjutab, et Rootsit kimbutab üha enam kartulidefitsiit, sest Venemaad laastanud suvine põud hävitas osa sealsest kartulisaagist ning Rootsi põllumehed on leidnud soodsama turu kauba itta müümiseks.

Rootsi säästupoodide kette kummitab juba praegu kohaliku kartuli puudus. Venemaal hävis tänavu ligikaudu kolmandik kartulisaagist, mistõttu ekspordivadki Rootsi põllumehed kartuli paremat hinda pakkuvatele Venemaa kokkuostjatele.

Rootsi kartulisaak on samuti aasta-aastalt vähenenud, sest põllumehed on vähendanud kartuli külviala. Tootjate väitel on praeguseks välja kujunenud kokkuostuhind kaks krooni kilo eest liiga vähe, et jätkusuutlikult end ära majandada.

Rootslased söövad umbes 3,5 kg kartulit kuus. Põllumeeste väitel peaks kartuli õiglane kokkuostuhind olema vähemalt neli krooni kilogrammi eest, et mugulate kasvatamine end ära tasuks.

Samas ei ole põllumeestel erilisi illusioone kokkuostuhinna tõusu suhtes, sest lõplik hind kujuneb väga paljudest asjaoludest ja turuosaliste soovidest lähtuvalt. Kõigiga korraga kokkuleppele saamine ei ole aga alati kiiresti võimalik.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised